BRATISLAVA. Rakovina pľúc je progresívne ochorenie, ktoré zásadne zhoršuje zdravotný stav a ohrozuje život pacienta. „Ročne zomrie na rakovinu pľúc 1,2 až 1,3 milióna ľudí,“ hovorí Darina Sedláková, riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku. „Tento počet je rovnaký ako štatistika úmrtí v súvislosti s rakovinou prsníka, hrubého čreva a prostaty dohromady. Zaradila sa medzi najzhubnejšie druhy onkologických ochorení.“
Vážnosť ochorenia potvrdzuje aj záujem odborných kruhov. „Za posledné štyri roky sa vo svete uskutočnilo najviac skríningových projektov práve v súvislosti s rakovinou pľúc,“ povedal Peter Beržinec, klinický onkológ Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre. Vývoj lieku už majú v programe všetky známe farmaceutické firmy, hovorí.
Príčiny sú známe
Najčastejšie spomínaným dôvodom rozvoja rakoviny pľúc je fajčenie. U aktívnych fajčiarov je trojnásobne vyšší predpoklad, že ochorenie vznikne.
Podobný problém však môžu mať aj nefajčiari, najmä ak sa často pohybujú v prostredí zamorenom škodlivinami. „Často sa podceňuje riziko u pasívnych fajčiarov. V skutočnosti však tvoria až 30 percent pacientov s rakovinou pľúc,“ upozorňuje Sedláková.
K ďalším rizikovým faktorom patrí dedičnosť, ktorá riziko zvyšuje dvoj- až trojnásobne, a prítomnosť azbestu, radónu, chrómu, vinylchloridu, niklu a iných škodlivín na pracovisku. Stres a depresia, ktoré znižujú imunitu organizmu, vytvárajú tiež predpoklady pre rozvoj ochorenia.
K rizikovým patria aj pacienti s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, napríklad chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, pľúcnou fibrózou alebo tuberkulózou.
Príznaky netrebapodceniť
Typickým príznakom choroby je dlhotrvajúci, úporný a suchý kašeľ. „U fajčiarov môže byť signálom zmena charakteru kašľa. Vznikom ochorenia je častejší a intenzívnejší,“ vysvetľuje Beržinec.
Symptómom býva aj bolesť v hrudníku, najmä pri nádychu a kašľaní, dýchavičnosť, únava, nechutenstvo, strata hmotnosti, ale aj vykašliavanie krvi. „Títo pacienti mávajú chrapľavý hlas alebo problém so syndrómom hornej dutej žily, čo sa prejaví zväčšením krčných žíl a neskôr opuchom tváre a krku,“ hovorí onkológ.
Liečba súvisí so štádiom ochorenia. Vo včasnom štádiu sa nádory dosahujúce veľkosť asi do troch centimetrov dajú odstrániť. V ďalšom štádiu sa podľa Beržinca niektoré prípady dajú len ťažko operovať, lebo nádor zasahuje do pažeráka alebo priedušnice. Liečia sa chemoterapiou a rádioterapiou.
V pokročilom štádiu choroby sa vyskytujú aj vzdialené metastázy. Prognózy sa vtedy výrazne zhoršujú, preto je dôležité prísť k odborníkovi čo najskôr.
„V takom prípade volíme biologickú terapiu. Tieto lieky pôsobia cielene na nádorové bunky a bránia im v raste a množení,“ hovorí onkológ. Monoklonálna protilátka brzdí novotvorbu ciev, ktoré sú nevyhnutné pre vyživovanie nádoru, vysvetľuje.
Pacient lekárov počúval
Viliam Fabián z Hlohovca sa roky venoval športu, veľa cestoval. Bol vždy zdravý, k lekárovi nechodil, občasnú chrípku prekonal vždy rýchlo a bez väčších ťažkostí.
„Roky som nevedel, čo je to byť chorý, nepoznal som nemocničné prostredie. Nikdy by som neveril, že sa budem raz musieť vyrovnávať s jednou z najťažších diagnóz,“ hovorí.
Začalo sa to nenápadne počas pobytu v Austrálii pred troma rokmi. „Začal som pokašliavať, myslel som, že je to iba prechladnutie,“ hovorí šesťdesiatdvaročný pacient. Keď problémy pretrvávali aj po návrate domov, rozhodol sa vyhľadať lekársku pomoc. CT vyšetrenie odhalilo nádor na pľúcach.
„Bol to šok, všetky tie vyšetrenia, jednoznačná diagnóza a liečba,“ pokračuje dnešný pacient špecializovanej nemocnice v Nitre.
Operácia, chemoterapia a rádioterapia úplne zmenili jeho dynamický štýl života. „Nepripúšťal som si vážnosť situácie, snažil som sa ju vnímať čo najoptimistickejšie, s perspektívou vyliečenia.“
Svoj zápas s rakovinou zatiaľ vyhráva.
Určite zohrala rolu aj intenzívna pomoc rodiny a fakt, že liečbu dodržiaval stopercentne a dal na odporúčania lekárov.
Tradičnú liečbu ešte podporil alternatívnou. Priateľ ho pravidelne zásoboval výrobkami z včelieho medu.
(bes)
Čo možno neviete
l vitálna kapacita pľúc pri maximálnom nádychu je u žien okolo 3,5 a u mužov 5 litrov vzduchu,
l pri pokojnom nádychu
a výdychu sa v pľúcach
vymení asi pol litra vzduchu,
l každú minútu vdýchnu
pľúca až 8 litrov vzduchu,
l každý deň vdýchneme
a vydýchneme 10-tisíc litrov vzduchu,
l pri kýchnutí pľúca vytlačia vzduch rýchlosťou 160 km/h,
l keby sa tento orgán
„rozprestrel“, mal by rozlohu tenisového kurtu,
l na svete umiera na rakovinu pľúc človek každých tridsať sekúnd,
l v Európe si táto choroba
vyžiada každý rok
330-tisíc životov,
l v súčasnosti prebieha
takmer tisíc klinických štúdií, ktoré skúmajú nové liečivá na rakovinu pľúc.
Svet robí informačnú kampaň
Už šesť rokov sa v novembri venuje zvýšená pozornosť pľúcnym ochoreniam.Do osvety sa zapojiloaj Slovensko.
V novembri, mesiaci povedomia o rakovine pľúc, sa v rôznych krajinách sveta už od roku 2003 konajú podujatia, ktoré majú upozorniť na nebezpečenstvo ochorenia. V tomto roku sa zapojilo aj Slovensko, kde ročne pribudne dvetisíc nových prípadov rakoviny pľúc.
Cieľom je rozšíriť medzi verejnosťou čo najviac informácií o tejto chorobe a podporiť pacientov, ktorým ju už diagnostikovali.
Osobnosti spoločenského života a zdravotníctva v rámci kampan sadili v prvom týždni stromy - producentov kyslíka.
Tento týždeň vrátane víkendu v nákupných centrách v Bratislave, Banskej Bystrici a Žiline zadarmo merajú spirometrom vitálnu kapacitu pľúc a rozdávajú informačné letáky o chorobe.
V treťom navštívia lekári stredoškolákov a budú s nimi hovoriť o tomto onkologickom ochorení. Raz možno budú pre svojich rodičov a starých rodičov, ak ochorejú, lepšou oporou, keď získajú potrebné a pravdivé poznatky o rakovine pľúc.
Koncom mesiaca sa kampaň sústredí na podporu pacientov s touto diagnózou a ich rodín. V odborných ambulanciách na nich čaká darček ako výraz spolupatričnosti. Na internetovej stránke rakovinapluc.sk bude sprístupnená poradňu psychológa a tiež bezplatnú infolinku onkológa na čísle 0800 800 702.
(bes)
Na nádor na pľúcach upozorní RTG vyšetrenie.
Na snímke pľúca s nálezom.
FOTO – ARCHÍV
FOTO – ARCHÍV