JIČI. Ľudia s vysokým krvným tlakom, ktorí spia pravidelne menej ako sedem a pol hodiny, čelia zvýšenému riziku srdcových chorôb a infarktu.
Výsledky výskumu japonských vedcov na 1 255 dobrovoľníkoch a dobrovoľníčkach uverejnili v časopise Archives of Internal Medicine.
Počas štvorročného sledovania skupiny ľudí vo veku 33 až 97 rokov zaznamenal tím Kazua Eguchiho z Jičijskej lekárskej univerzity 99 prípadov infarktu, mŕtvice alebo dokonca smrti následkom srdcových chorôb.
U mužov a žien, ktorí spia kratšie, ako sa odporúča, je podľa ich výsledkov až o 68 percent vyššie nebezpečenstvo kardiovaskulárnych problémov v porovnaní s tými, ktorí spia dlhšie.
Najväčšie riziko hrozilo tým, ktorí nielen málo spali, ale krvný tlak im neklesal ani v noci. Výsledky naznačujú, že lekári by sa pacientov a pacientok s hypertenziou mali pýtať aj na to, ako dlho spia.
Chronickú depriváciu spánku spájajú odborníci aj s inými zdravotnými problémami, ako je cukrovka či obezita.
Vedci sa domnievajú, že nedostatok spánku spôsobuje, že nervový systém je cez deň aktívnejší. Kombinácia s vysokým krvným tlakom môže podľa nich mať vplyv na zvýšenie rizika kardiovaskulárnych ochorení.