SME

Nebezpečnejší než nedostatok pohybu či zlé stravovanie je stres

Praha 3. decembra (TASR) "Ak by sme celkom prestali konzumovať živočíšne potraviny, potom by sa v priebehu rokov infarkt myokardu, teda choroba, na ktorú ...

Praha 3. decembra (TASR) "Ak by sme celkom prestali konzumovať živočíšne potraviny, potom by sa v priebehu rokov infarkt myokardu, teda choroba, na ktorú dnes u nás zomiera najviac ľudí, stal takým vzácnym, že by obyčajní ľudia ani nevedeli, čo je to za chorobu," tvrdí vo svojej knihe Stop chorobám jej český autor Tomáš Husák.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Čechách a na Morave je to však vec nepredstaviteľná. Napriek tomu, že civilizačné choroby nie sú žiadne tabu a intenzívne sa im venujú médiá, napriek tomu, že ČR je európskou jednotkou v počte prípadov rakoviny hrubého čreva, populácia sa zatiaľ nehodlá vzdať bieleho pečiva, údenín, tradičného (a nezdravého) českého "vepřa-knedla-zela", a pre nezáujem z jedálnych lístkov stále nevymizlo ani pečené koleno. Vegetariáni sú trpenou menšinou a príliš ich nepribúda.

SkryťVypnúť reklamu

Východiskom však podľa mnohých českých expertov je rozumný kompromis v podobe striedmej konzumácie mäsa, ktoré by mali často, niekoľkokrát do týždňa, nahrádzať ryby a iné plody mora. Hlavným konzumovaným tukom by mal byť olivový olej, dopriať si treba aj cesnak a cibuľu. Zeleninový šalát by mal byť prílohou každého hlavného jedla a ovocie by sa malo stať zákuskom.

Až polovica Čechov trpí nadváhou, pričom za ostatných 30 rokov sa situácia výrazne zhoršila a tučných ľudí je v populácii o štvrtinu viac. Obezita spolu s nedostatkom pohybu či fajčením vedú k upchávaniu ciev a ďalším chorobám, ktoré skracujú dĺžku života. Rady lekárov a terapeutov, že každodenná chôdza patrí k životu a že trikrát týždenne si treba dopriať viac pohybu, zatiaľ nepadli na úrodnú pôdu u väčšiny národa.

SkryťVypnúť reklamu

Stále viac lekárov aj pacientov sa prikláňa k alternatívnej medicíne, ktorá v boji s civilizačnými chorobami kladie dôraz na metabolizmus, nastolenie rovnováhy v organizme a rôzne detoxikačné terapie. Podľa lekárky Jany Hůlkovej, ktorá vedie Poradňu alternatívnej terapie v českom Třebíči, kľúčovým faktorom civilizačných chorôb je stres a vnútorná nevyrovnanosť.

"Je to pohľad, ktorý ľudia neradi počujú," konštatovala v rozhovore pre TASR s tým, že nezavrhuje pravidelné preventívne prehliadky u lekára, tie však objavia problém až vtedy, keď už skutočne existuje. "Alternatívna medicína príde na nesúlad oveľa skôr," tvrdí a vysvetľuje, že pacientov môže na hroziaci problém upozorniť s predstihom aj niekoľkých rokov.

Prvou pomocou, ako pomôcť svojmu telu vyvarovať sa s civilizačnými chorobami, môže byť kontrola stravy - zloženia aj objemu. "U nás je to dané zvykom riešiť niečo jedlom," dodala a naznačila, že stres, psychika a jedlo sú spojené nádoby.

SkryťVypnúť reklamu

Samostatnou kapitolou je fajčenie, s ktorým zatiaľ príliš nezahýbali ani rekordné ceny cigariet. Pokus dolnej komory parlamentu o razantné riešenie v podobe plošného zákazu fajčenia vo všetkých reštauráciách, podobne ako je tomu vo Francúzsku, Taliansku a ďalších krajinách Európy, časť poslancov naprieč politickými stranami torpédovala pozmeňujúcimi návrhmi. A stúpenci fajčenia otvorene priznali, že protifajčiarsku novelu by mohli prerobiť na normu, ktorá ochráni fajčiarov. Na pôde Poslaneckej snemovne dokonca zaznel vážne mienený návrh, aby legislatíva povolila fajčenie v lietadlách na dlhších letoch, aby tak cestujúci - ale aj piloti - neboli vystavení abstinenčným príznakom. V takejto atmosfére bude boj s civilizačnými chorobami v Česku behom na poriadne dlhú trať.

SkryťVypnúť reklamu

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu