Osobám bez zdravotníckeho vzdelania sa otvára možnosť byť zdravotníkmi
Bratislava 11. februára (TASR) - Zdravotníckym pracovníkom sa bude môcť stať aj osoba, ktorá vykonáva iné povolanie ako zdravotnícke. K svojej odbornej ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 11. februára (TASR) - Zdravotníckym pracovníkom sa bude môcť stať aj osoba, ktorá vykonáva iné povolanie ako zdravotnícke. K svojej odbornej spôsobilosti však bude musieť získať súhlas Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s uplatnením v oblasti zdravotníctva, a tiež osvedčenie o príprave na výkon práce v tejto oblasti. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve, ktorý dnes posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.
Podobne ako lekári by mali byť podľa novely chápaní absolventi nezdravotníckych odborov, ako aj študijných programov, ktoré sa orientujú na starostlivosť o osobu, ale neštudujú sa v systéme zdravotníckych študijných odborov. Ide o povolanie psychológ, logopéd a liečebný pedagóg. Na to, aby sa mohli stať zdravotníkmi, musia mať prax v zdravotníctve.
MZ SR zaradilo do návrhu aj osoby, ktoré už pracujú v zdravotníckej organizácii, a to aj bez toho, aby vyštudovali zdravotnícke odbory. Ide napríklad o povolania biológ, chemik a iné. Za zdravotníckeho pracovníka bude tiež považovaný profesionálny vojak, ktorý pracuje vo vojenskom zdravotníctve.
Podľa rezortu zdravotníctva je ťažké určiť príslušnosť k zdravotníckemu študijnému odboru. Ako sa uvádza v materiáli ministerstva, tento pojem nie je v slovenskej legislatíve na úrovni zákona definovaný. Preto rezort zdravotníctva vypracoval návrh ustanovenia, ktorý sa odvíja od odbornej spôsobilosti a určuje, kto je chápaný ako zdravotnícky pracovník.
"Definícia je dostatočne široká na to, aby mohli byť zdravotníckymi pracovníkmi aj tí, ktorí pracujú v zdravotníctve, ale nemajú pravé zdravotnícke vzdelanie," uviedol pre TASR generálny riaditeľ sekcie zdravia na ministerstve zdravotníctva Adam Hochel. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho je potrebné mať jasne zadefinovaných týchto pracovníkov. "Musíme mať zadefinované kto, čo robiť môže a čo nemôže," povedal Raši.
Novela zákona rieši aj problematiku zriaďovania centier pre zriedkavé choroby a patologické stavy, ktoré si vyžadujú špecializované zdravotné výkony. Takéto priestory budú súčasťou zdravotníckych zariadení a ich zriaďovanie bude schvaľovať MZ SR na základe žiadosti prevádzkovateľa zdravotníckeho zariadenia. Zároveň bude rozhodovať aj o ich zrušení v prípade, že centrum prestane spĺňať zameranie, pre ktoré bolo určené.
Podľa rezortu zdravotníctva je pre pacientov s ojedinelými ochoreniami vhodnejšie, keď sú sústredení na špecializovanom pracovisku, kde im bude poskytnutá kvalitná starostlivosť.
Okrem problematiky triedenia zdravotníckych pracovníkov a vzniku centier pre zriedkavé choroby a patologické stavy na Slovensku rieši návrh novely zákona aj ďalšie témy, ako sú povolenie na prevádzkovanie ambulancie lekárskej služby prvej pomoci, doplnenie ustanovení týkajúcich sa kurzov inštruktorov a kurzov prvej pomoci či registrácia zdravotníckeho pracovníka ako podmienka výkonu zdravotníckeho povolania a možnosti zrušenia registrácie.
Novela tiež ukladá povinnosť poskytovateľa všeobecnej zdravotnej starostlivosti uzatvoriť zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti so zdravotnou poisťovňou, ak poskytuje zdravotnú starostlivosť plne uhrádzanú alebo čiastočne uhrádzanú na základe verejného zdravotného poistenia, ak má uzatvorenú dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti najmenej s jedným jej poistencom. Ide o zavedenie mechanizmu, ktorým bude zabezpečené, že poskytovateľ všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti nebude môcť odmietnuť poskytnutie zdravotnej starostlivosti pacientovi - poistencovi, čím sa podľa ministerstva zabezpečí dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti občanom.
Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. júna 2009 okrem ustanovení týkajúcich sa kurzov prvej pomoci. Táto časť by mala vstúpiť do platnosti 1. januára 2010.
Národná rada schválila aj vládny návrh novely zákona o omamných a psychotropných látkach, ktorý upravuje podmienky na pestovanie konopy siatej na vlákno a semeno, ak pestovateľ je poberateľom priamych platieb podľa príslušných právnych predpisov Európskej únie. Poslanci odobrili tiež novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Jej cieľom je zavedenie opatrení za účelom efektívneho využívania verejných zdrojov pri praktickej realizácii liekovej politiky.