BRATISLAVA. Vnútorné parazity sa vyskytujú takmer všade. Na chodníkoch a trávnatých plochách je mnoho psích exkrementov, a ak zvieratá nie sú odčervené, bývajú zdrojom larválneho štádia škrkavky psej.
„Môže spôsobiť toxokarózu, keď sa larvy dostanú do vnútorných orgánov a vyvolajú ich ochorenie, ba dokonca stratu zraku. Prvé príznaky sú horúčka, nechutenstvo, únava, vracanie, hnačka a bolesti brucha, prípadne kašeľ, kožné vyrážky a astmatické ťažkosti,“ vysvetľuje humánny parazitológ František Ondriška.
Nebezpečná záhrada
Pacient môže mať nález na pľúcach a zväčšenú pečeň či lymfatické uzliny. V Košiciach mali prípad chlapca, ktorému parazit poškodil nervové tkanivo. Pri postihnutí srdca a mozgu sa môže prípad skončiť smrťou.
Nákaza je rozšírená na celom svete, nie u každého postihnutého sa však ochorenie rozvinie. Častým zdrojom nákazy bývajú pieskoviská, infikované túlavými zvieratami, najmä mačkami. Chránení nie sú ani majitelia záhrad. Ich pes môže celú záhradu infikovať, keď majiteľ kosačkou exkrementy rozhádže po okolí. Nebezpečné tiež môže byť jesť neumyté či tepelne neupravené plody.
Aj cysta v mozgu
Domáci miláčik môže byť aj zdrojom echinokokózy, spôsobenej larválnym štádiom pásomnice. Človek sa môže infikovať vajíčkami, nalepenými na srsti.
Larva potom prejde do pečene, pľúc, srdca, mozgu či kostí. Tam sa vytvorí cysta naplnená tekutinou, obrovským množstvom zárodkov pásomníc. „Sú nebezpečné najmä pri chirurgických zákrokoch, keď sa môžu vyliať do organizmu a spôsobiť anafylaktickú reakciu,“ hovorí Ondriška.
V pokročilom štádiu spôsobuje zväčšenie pečene, tráviace ťažkosti, hnačky, vracanie a teplotu. Pľúcna forma sa prejavuje kašľom, bolesťami na hrudi, dýchacími ťažkosťami a teplotou. U nás ju diagnostikujú asi u 33 pacientov ročne.