SME

Inkontinencia sa dá liečiť, netreba sa zatvárať doma

Únikom moču trpia najmä ženy v strednom a staršom veku, ale aj muži a mladšie ročníky. Mnohí pacienti však neriešia zásadne samotný problém, ale už iba dôsledky. Stav im potom komplikuje spoločenský život a neraz i zotrvanie v práci.

Únikom moču trpia najmä ženy, ktoré viackrát rodili, stav sa zvykne skomplikovať v období menopauzy.Únikom moču trpia najmä ženy, ktoré viackrát rodili, stav sa zvykne skomplikovať v období menopauzy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ ČTK)

BRATISLAVA. Únik moču, odborne inkontinencia, sa vyskytuje často.

„Odhaduje sa, že komplikuje život asi 25 percentám populácie. Týka sa to v prvom rade žien," hovorí Ján Kliment, prednosta Urologickej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice. „U mužov, u ktorých sa inkontinencia spája často s problémom prostaty, je výskyt päťpercentný." Chorých pribúda aj preto, že populácia starne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začína sa to drobnými nehodami, malé množstvo moču uniká pri zakašľaní, kýchnutí či zdvíhaní ťažšieho bremena. Neskôr sa množstvo moču a početnosť príhod môže zvyšovať.

SkryťVypnúť reklamu

Čo robiť proti únikom

obrátiť sa na fyzioterapeuta, ktorý naučí špeciálne cviky na upevnenie panvového svalstva, pravidelným posiľňovaním získa svalstvo opäť pružnosť a schopnosť ovládať zvierač močového mechúra, zmeniť štýl života, pri obezite či nadváhe zredukovať kilogramy, vylúčiť zo stravy korenisté jedlá, umelé sladidlá, sýtené nápoje, kofeín a alkohol, pridať pohyb , ale loptové hry a aerobik sa neodporúčajú pre záťaž svalov panvového dna, napriek vyššej frekvencii nutkania na močenie neobmedzovať príjem tekutín, pitný režim je dôležitý pre dobrý stav všetkých orgánov, u žien - vyhýbať sa situáciám, ktoré spôsobujú opakované zápaly pošvy, močových ciest a močového mechúra, ktoré môžu inkontinenciu vyvolať, ani pri menších začínajúcich problémoch nepodceňovať návštevu lekára, najlepšie urogynekológa, v čase menopauzy si nechať zistiť hladinu ženských hormónov, estrogénov, ktorých absencia vplýva aj na kvalitu panvového svalstva a prostredia pohlavných orgánov u mužov - všímať si ťažkosti s prostatou, mať na pamäti nielen riziko rakoviny, ale aj inkontinencie.

SkryťVypnúť reklamu

Svalstvo slabne Častou príčinou stresovej alebo námahovej inkontinencie býva ochabnutie panvového svalstva. „Týka sa to najmä žien, ktoré absolvovali viac tehotenstiev, prípadne mali ťažšie pôrody," vysvetľuje Frederico M. F. Goncalves, lekár z Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch.

Problém sa môže ešte zvýrazniť po menopauze stratou ženských hormónov estrogénov, keď vysychá pošvová sliznica a je menej odolná proti infekciám. Ak nie sú dobre preliečené, dochádza aj k poruchám vyprázdňovania močového mechúra. Chýbajúce estrogény sú aj príčinou atrofických zmien v svalstve panvového dna.

Predpoklad pre únik moču v strese sa môže prejaviť aj v mladšom veku. „Niekedy sa vyskytne tento defekt u športovkýň vo veku od 18 do 30 rokov," hovorí urológ.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou rozšírenou príčinou úniku moču je zlyhávanie mechanizmov, ktoré zabraňujú neželanému močeniu. „Základom je vyššia nervová sústava a mozgové centrum na vôľové ovládanie týchto mechanizmov," vysvetľuje Goncalves.

Keď chýba povel z mozgu Pocit na močenie môže človek vedome potlačiť a močový mechúr príkaz z centra na istý čas počúvne. Na druhýkrát už vyprovokuje návštevu toalety. Ak sa narušia nervové dráhy, pacient nedokáže pocit nutkania ovplyvniť.

Neurologický je aj problém s hyperaktívnym mechúrom, keď sa únik moču nedá predvídať. Postihnutý musí desaťkrát a častejšie navštíviť toaletu, v noci ho nutkanie viackrát zobudí.

Pri zmiešanej inkontinencii trpí človek viacerými formami, čím sa liečba komplikuje.

Ak nepomôže liečba liekmi, rieši sa problém s inkontinenciou chirurgicky.

SkryťVypnúť reklamu

ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

Mnohí si zničia život Väčšie úniky moču pri druhom a treťom stupni námahovej inkontinencie alebo frekvencia nutkania pri hyperaktívnom mechúre môžu časom pacientovi úplne zmeniť život.

Pre obavy, že k nehode dôjde na nevhodnom mieste, sa mnohí vzdajú svojej profesie, nechodia na kultúrne podujatia a vyhýbajú sa športu.

Zavrú sa radšej doma, kde izolovaní neraz trpia depresiami. Majú problémy pri sexe a napokon aj s partnerskými vzťahmi.

Zanedbateľná nie je ani ich snaha znížiť príjem tekutín na minimum. Zhoršujú tým činnosť obličiek, ktoré pomáhajú zbavovať organizmus toxických látok.

Lekár poradí, ako sa problému zbaviť

Kedysi bola delikátna téma inkontinencie dosť tabuizovaná ako spoločensky nevhodná, dnes je to lepšie. „Vidím posun vo vnímaní inkontinencie. Laická verejnosť je aj cez internet a médiá lepšie informovaná, preto aktívnejšie vyhľadáva odbornú pomoc," hovorí doktor Goncalves. Pacienti sa môžu radiť s praktickým lekárom alebo urológom, ženy najčastejšie konzultujú problém s gynekológom.

SkryťVypnúť reklamu

Sú aj takí, ktorí ťažkosti podcenia. „V niektorých prípadoch sa situácia nemení po celé roky. No námahová inkontinencia má tri stupne závažnosti ochorenia, preto sa môže spočiatku nenápadná komplikácia časom zhoršiť," upozorňuje urológ.

Zdravotné poisťovne preplácajú pomôcky, ktoré umožňujú pacientovi aj pri hygienických defektoch pohybovať sa v spoločnosti.

Lekár však môže odstrániť príčiny. „Väčšinou je stav riešiteľný, či už operatívne, alebo medikamentózne. Špeciálne vložky alebo plienky sú alternatívou skôr pre imobilných pacientov. A tiež pre ľudí s viacerými diagnózami, u ktorých by nebolo vhodné kombinovať lieky proti úniku moču s ostatnými." (bes)

Pomáhať bude aj botulotoxín

Medicína ponúka moderné formy liečby. Lieky bez vedľajších účinkov a namiesto náročných plastík jednoduché chirurgické zákroky. Tiež liečbu jedom, ktorý inak vyhladzuje vrásky.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikové faktory vek, počet tehotenstiev a obtiažnosť pôrodov, ochorenia prostaty, obezita, nezdravý životný štýl, ochorenia nervového systému, operácie panvy, liečba žiarením, chronická fyzická záťaž.

BRATISLAVA. Pôvodne predpisované lieky proti úniku moču mali atropínový efekt, znižovali tvorbu slín a sĺz a spôsobovali znehybnenie svalstva žalúdka, preto sa pacienti často sťažovali na nepríjemný pocit sucha v ústach a žalúdočné ťažkosti, ale aj na zápchu. Nové lieky - anticholinergiká tieto problémy nevyvolávajú. „Používa sa aj istý druh antidepresív, ktoré pôsobením na nervový systém dosť úspešne problém s únikom moču odstraňujú," hovorí urológ Frederico Goncalves.

Aj efekt nie je dostatočný, volia lekári operáciu. „Komplikované rekonštrukcie močového systému však vystriedali jednoduchšie zásahy. Napríklad močový mechúr prepadávajúci sa u ženy s viacerými pôrodmi do maternice až do pošvy sa zachytí špeciálnou sieťkou," vysvetľuje urológ. Močová rúra sa môže spevniť špeciálnou páskou alebo sa do nej voperujú polyméry, ktoré zväčšia objem svalstva a sčasti tak uzatvoria cestu pre moč.

SkryťVypnúť reklamu

Hyperaktívny mechúr riešia v Česku aplikáciou botulotoxínu, ktorý sval čiastočne znehybnie a tak zabráni úniku. U nás sa táto metóda ešte nepoužíva, zdravotné poisťovne ju nepreplácajú.

„Prebieha štúdia, na ktorej sa podieľa aj naša klinika. Verím, že je len otázka času, kedy sa bude táto metóda používať aj na Slovensku. Zdôrazňujem však, že len v určitých indikovaných prípadoch," povedal Ján Kliment z Martinskej fakultnej nemocnice.

(bes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  2. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 739
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 929
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 344
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 316
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 143
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 845
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 819
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu