Prasacia chrípka virológom pripomína španielsku chrípku, ktorá zabíjala po prvej svetovej vojne.
BRATISLAVA. Tvári sa ako bežná chrípka, nelíši sa však iba smrtiacou silou. Na rozdiel od iných chorôb, ktoré najviac škodia najmä deťom a starším ľuďom, je navyše nebezpečná najmä pre mladých.
Slovenskí aj českí virológovia sa zhodujú, že najviac ohrozenou skupinou sú mladí a zdraví ľudia s vynikajúcou imunitou, najčastejšie dvadsiatnici.
Vo vysvetlení prečo je to tak, sa však odborníci rozchádzajú. Vedúca lekárka Centra očkovania a cestovnej medicíny v Hradci Králové Lenka Hobzová tvrdí, že za zraniteľnosťou mladých je najmä to, že táto generácia sa s vírusom prasacej chrípky H1N1 ešte nestretla.
Silná imunita či skúsenosť
Gustáv Russ z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied oponuje, že nový vírus v jeho aktuálnej podobe ešte nezažil nikto. Jeho zložka H1 je podľa Russa odlišná od zložky H1 starších vírusov chrípky, ktorý sa šíril v minulosti. Ohrození tak majú byť všetci ľudia rovnako.
Slabinou mladých je však ich silná imunita, tvrdí Russ. Dobre fungujúci imunitný systém v kontakte s týmto vírusom reaguje prehnane a „chorobu zosilnie“. Virológovia to nazývajú cytokinovou búrkou – uvoľňujú sa bunky imunitného systému „a keď je ich veľmi veľa, tak to môže škodiť“.
Russ aj Hobzová sa zhodujú v tom, že záberom na mladú generáciu sa prasacia chrípka nápadne podobá na španielsku chrípku z roku 1918. Pandémia vtedy zabila podľa odhadov 20 až 50 miliónov ľudí, čo je najviac
zo známych pandémií.
Pripomína smrtiacu pandémiu
Španielska chrípka vypukla pravdepodobne v Číne. Do Európy ju priniesli americkí vojaci, ktorí bojovali na frontoch prvej svetovej vojny. V apríli 1918 zasiahla Taliansko a Španielsko.
Najviac ľudí podľa Russa nezomrelo pre samotný vírus, ale pre následné bakteriálne infekcie spojené so zlými hygienickými podmienkami.
Chorí si z novej chrípky strieľali
Lekári aj lekárne tvrdia, že chorí sa zatiaľ nového vírusu nezľakli.
BRATISLAVA. Na Slovensku sa ľudia chorí na chrípku zatiaľ nového nebezpečného vírusu neobávajú. Prieskum SME medzi 15 praktickými lekármi ukázal, že ich pacienti o chorobe skôr vtipkovali, akoby ju brali vážne. Zvýšený záujem o lieky, ktoré sa dajú použiť pri nakazení prasacou chrípkou, nesignalizovali ani lekárne.
„Zatiaľ som mala len dvoch pacientov chorých na chrípku, ktorí sa smiali, že možno nemajú prasaciu chrípku,“ hovorila lekárka jednej zvolenskej ambulancie pre dospelých. Ťažkú hlavu si nerobia ani rodičia detí s príznakmi chrípky. Výnimkou bola matka, ktorá prišla do bratislavskej ambulancie a lekárke povedala, že keby nebolo prasacej chrípky, tak by s prechladnutým dieťaťom do ordinácie nechodila.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva bolo na Slovensku minulý týždeň na chrípku a chrípke podobných ochorení chorých 2960 ľudí.
Ján Krempaský, Ján Glovičko