Aké má príznaky?
Vysoká teplota nad 39 stupňov, častý kašeľ, bolesti hlavy a svalov, nádcha, zápal hrdla, slabosť a únava. Prenos prebieha kvapkami z nosa a úst (pri kýchaní, kašľaní, hovore) alebo priamym kontaktom (neumyté ruky). Ochorenie sa prejaví po 1 až 8 dňoch, je vysoko prenosné už od začiatku nakazenia.
Ako sa stanovuje diagnóza?
Rozborom sekrétu v nose či ústach a potvrdením prítomnosti vírusu v sekréte v priebehu 24 až 72 hodín po prvých príznakoch alebo krvnou skúškou na protilátky.
Existuje vakcína?
Neexistuje, jej príprava bude trvať niekoľko mesiacov.
Dá sa liečiť?
Existujú liečivá uľahčujúce priebeh a trvanie choroby. Je ich dostatok, Slovensko má v skladoch 700-tisíc antivirotík, dostupné sú aj v lekárňach.
Aké sú rizikové oblasti?
Ak to nie je nevyhnutné, necestujte do Mexika. Potvrdené prípady vírusu A/H1N1 majú aj v Spojených štátoch, Španielsku, vo Veľkej Británii, v Izraeli a na Novom Zélande.
Môžem jesť bravčové mäso?
Chrípka sa nešíri ani konzumáciou infikovaného mäsa.
Ako sa môžem chrániť?
Ako pri každom víruse chrípky platí, že je dobré dodržiavať hygienické návyky ako umývanie rúk, vyhýbať sa styku s chorými, jesť ovocie a zeleninu bohaté na vitamíny A a C.
Prasacia alebo prasačia?
„Prasa s prasacou chrípkou sa oprasilo v prasačinci. To sú teda prasacinky.“ To sú správne odvodené a vyskloňované tvary od slova prasa. Väčšina Slovákov používa pri chrípke tvar s mäkčeňom – prasačia.
„Ide o zvieracie adjektívum, ktoré sa tvorí špecifickými príponami. Medzi ne patrí aj prípona -ací, ako napríklad zvierací, teľací či morčací. Používanie „č“ je v slovenčine nesprávne a možno ide o vplyv češtiny, kde používajú prasečí,“ hovorí jazyková redaktorka Nataša Holinová.
Slovenčina pozná aj zvieracie prídavné mená s príponou -ačí (korytnačí, vtáčí, dračí), tu sa však mení kmeňová spoluhláska – zajaC alebo draK, ktorú zvieracie podstatné meno stredného rodu prasa nemá, lebo sa končí na „a“.
Ani v zahraničí si nie sú ľudia istí názvom šíriacej sa pandémie. V angličtine okrem spisovnej podoby „Swine flu“ používajú médiá i „Pig flu“. Viac pomenovaní majú aj po nemecky hovoriace krajiny. Európska komisia nechce používať slovo prasacia. Obáva sa, že to poškodí poľnohospodárov. V Izraeli zase používajú pojem mexická chrípka – ortodoxní židia nekonzumujú bravčové mäso.