ŽENEVA, ŠTOKHOLM. „Keď už raz vyhlásia piaty stupeň varovania, tak to onedlho bude číslo šesť," tvrdí Angus Nicoll z Európskeho centra pre kontrolu chorôb. Pandémia je podľa neho „nevyhnutná".
Podľa Nicolla to síce „nevyzerá tak zle ako počas smrteľnej chrípkovej epidémie v rokoch 1918/1919, ale to je momentálna situácia".
Každý rok zomrie v Európskej únii 40-tisíc ľudí na následky tradičnej chrípky, ale Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zvýšila stupeň varovania na číslo päť až tento týždeň. To podľa Nicolla znamená „väčší výskyt, ale prenos z človeka na človeka je ešte lokálne ohraničený".
WHO naopak tvrdí, že zatiaľ neplánuje vyhlásiť najvyšší stupeň varovania, teda celosvetovú pandémiu. „Nemáme dôkaz, ktorý by dal podnet, vyhlásiť stupeň šesť," povedal Keidži Fukuda, námestník generálneho riaditeľa WHO. Hovorca organizácie Dick Thompson však v rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel nevylúčil, že by WHO mohla zaviesť najvyšší stupeň varovania - číslo 6.
WHO prestala používať názov prasacia chrípka a nový vírus označila za „chrípku typu A (H1N1)". Názov zmenili, aby zabránili masovej likvidácii ošípaných a zdôraznili, že chrípka sa nešíri konzumáciou bravčového mäsa. Len v Egypte zabili okolo 300-tisíc ošípaných.
Odborníci, ktorí majú skúsenosť s bojom proti epidémiám SARS či vtáčej chrípke v Ázii tvrdia, že nový vírus chrípky má miernejší priebeh ako spomínané choroby. Podľa Masata Tasira z japonského národného ústavu infekčných chorôb a člena krízového výboru WHO, nie je potrebné postupovať tak prísne, ako v prípade vtáčej chrípky. „Najväčšou hrozbou pre ľudstvo ostáva vírus H5N1 vtáčej chrípky," povedal.
Novú chrípku doteraz zistili v 14 krajinách, v ďalších pätnástich prípady skúmajú. Včera ohlásil prvú potvrdenú nákazu Hongkong, kde ochorel Mexičan, a Dánsko. Najviac postihnutou krajinou ostáva Mexiko so 176 obeťami.