BRATISLAVA. Slovensko zatiaľ vzdoruje mexickej chrípke. Tá sa podľa včerajších výsledkov vyšetrení nepotvrdila ani u Slováka, ktorého od nedele hospitalizovali na infekčnej klinike v Prahe.
Príznaky nemali ani traja turisti, ktorí sa spolu s ním vrátili v nedeľu z Mexika a sú v domácej karanténe.
Slovák z Prahy nemá chrípku
„Podľa aktuálnych informácii, ktoré máme z kliniky infektológie Na Bulovce, hospitalizovaný muž zo Slovenska má negatívne výsledky, čiže chrípka sa nepotvrdila,“ uviedla včera poobede hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.
Muža na klinike hospitalizovali v nedeľu hneď po prílete na pražské letisko. Hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šrámková povedala, že mal teplotu približne 38 stupňov Celzia.
Trojica bez príznakov
Okrem hospitalizovaného muža boli na ochorenie chrípky typu A (H1N1) podozriví aj ďalší traja Slováci.
Starší manželský pár z Nitry a žena z Bratislavy, ktorí sa vrátili z Mexika, mali podľa Šrámkovej mierne klinické príznaky chrípky. Termokamera im namerala zvýšenú teplotu, ozrejmila hovorkyňa úradu. Český hlavný hygienik im preto odporučil domácu liečbu.
Minister zdravotníctva Richard Raši po konzultácii s hlavným hygienikom Slovenska Ivanom Rovným však odporučil hospitalizáciu na infekčnej klinike na bratislavských Kramároch. Český vodič sanitky však nakoniec zaviezol slovenských turistov domov. Čižmáriková povedala, že tým nedošlo k porušeniu zákona. Šrámková vysvetlila, že trojica by sa proti nemu prehrešila iba vtedy, keby im diagnostikovali infekčnú chorobu. Ich prehrešok by sa podľa nej riešil v priestupkovom konaní.
Včera trojicu Slovákov podozrivých z mexickej chrípky navštívili regionálni hygienici. Ani jeden z nich nemal príznaky choroby. „Rozprávali sme spolu,“ potvrdila komunikáciu s Bratislavčankou Jarmila Pertináčová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Spolu s ňou je podľa nej v domácej karanténe aj jej priateľ, ktorý s ňou žije v spoločnej domácnosti. Pertináčová povedala, že pacienti sú pod kontrolou ošetrujúceho lekára. Denne si musia merať teplotu. Boli taktiež poučení o tom, čo robiť, keby sa im náhle zhoršil zdravotný stav. Dodnes, keď by mali byť známe výsledky ich vyšetrení na chrípku typu A (H1N1), nemôžu vychádzať von z domu, ani nesmú prijímať návštevy.
Slovensko bez chrípky
Mexická chrípka sa nepotvrdila ani u Banskobystričanky, ktorá sa v uplynulých dňoch vrátila z Mexika. Na infekčnom oddelení Rooseveltovej nemocnice ju hospitalizovali po tom, ako sa v nedeľu večer sťažovala na bolesti hlavy. „Testy boli negatívne,“ konštatovala šéfka odboru epidemiológie Regionálneho úradu v Banskej Bystrici Mária Avdičová.
Okrem týchto prípadov v minulých dňoch hospitalizovali s klinickými príznakmi v Nitre aj dve pacientky, ktoré navštívili rizikové oblasti. Ani jedna nemala chrípku typu A (H1N1).
Niekoľko ľudí konzultovalo svoj zdravotný stav aj na infektológii na bratislavských Kramároch. Hospitalizovať ich však nemuseli.
Choroba sa v Európe zatiaľ nešíri
Nová chrípka nie je taká vážna, ako sa predpokladalo. Svetová zdravotnícka organizácia však napriek tomu možno vyhlási najvyšší stupeň varovania.
MEXICO CITY, BRATISLAVA. Nie je žiadny dôkaz, že by sa nová chrípka rozširovala v komunitách v Európe či Ázii. Včera to povedal zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie Kejdži Fukuda.
Ešte predtým pritom jeho šéfka Margareth Chanová pre španielsky denník el Pais povedala, že organizácia pravdepodobne vyhlási šiesty, najvyšší stupeň varovania. Malo by sa tak stať, ak sa zistí, že sa choroba šíri v komunitách v Európe či Ázii. Šiesty stupeň však hovorí len o rozširovaní choroby, nie o tom, aká je vážna.
Napriek pôvodným obavám strach z choroby upadá. Väčšina z okolo tisíc infikovaných ľudí po celej planéte mala len ľahké príznaky a rýchlo sa zotavujú.
Celkovo na chrípku zomrelo okolo sto ľudí, takmer všetci v Mexiku. Čoraz viac ju prirovnávajú k bežnej chrípke.
Nárast v USA
„Keď vyhlásime šiesty stupeň, neznamená to koniec sveta,“ povedala Chanová. „Je to signál pre zdravotnícke úrady, aby prijali príslušné opatrenia,“ dodala podľa BBC.
V rámci komunít sa choroba zatiaľ rozširuje len v Severnej Amerike. Nárast zaznamenávajú najmä USA. Chorého pacienta tam hlásilo už 30 štátov. Celkovo je nakazených najmenej 226 Američanov.
„Vírus už obieha virtuálne v každom americkom štáte. Neznamená to však, že každý sa nakazí,“ povedala pre BBC doktorka Anne Schuchatová. Z Európy je s vyše 50 prípadmi najviac zasiahnuté Španielsko. Včera prvý prípad nahlásilo aj Portugalsko.
Mexiko otvorí školy
Vláda v Mexiku, ktoré choroba najviac zasiahla, aj včera potvrdila, že krajina má zrejme najhoršie za sebou. Mexické úrady pravdepodobne zajtra znovu otvoria školy, reštaurácie či iné inštitúcie, ktoré z dôvodu choroby zatvorili. Predpokladá sa, že v choroba zabila 101 ľudí, potvrdených je 25 prípadov.
Svetová zdravotnícka organizácia sa tiež obáva druhej vlny choroby, ktorá by mohla prísť v chladnejších jesenných mesiacoch.
Tomáš Vasilko