SME

Hoci sú zhubné kožné nádory liečiteľné, ľudia pre ne zomierajú

Až polovica melanómov, zhubných kožných nádorov, vzniká z existujúcich pigmentových znamienok, ale aj zo zdravej kože.

BRATISLAVA. "Napriek tomu, že pri včasnej diagnostike sú liečiteľné na sto percent, veľa pacientov, najmä mladých, pre ne zomiera," pre TASR to konštatovala Lucia Slezáková z Ústavu lekárskej kozmetiky v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Pojmom materské znamienka sa ľudovo označujú výrastky vo forme škvŕn, uzlov, hrbolčekov rôznej farby a veľkosti na pokožke, ktoré môžu byť ploché alebo vyrastajúce nad povrch kože," dodala.

Z medicínskeho hľadiska je podľa nej dôležité, či ide o benígne, teda nezhubné, tzv. pigmentové névy, alebo o malígne, teda zhubné, rakovinové útvary. "Existuje tzv. metóda ABCD, podľa ktorej sa dajú zmeny na materských znamienkach zhodnotiť. A - asymetria, nepravidelnosť, B 'borders' okraje, ich nepravidelnosť, C 'colors', výrazné a rýchle zmeny farby alebo výrazne tmavé znamienka s modrým 'závojom', D 'dimension'," vysvetlila. Znamienko by nemalo dosiahnuť veľmi rýchly rast za krátky čas. "To všetko sú indikácie na to, aby sme vyhľadali lekára," spresnila Slezáková s tým, že prítomnosť alebo zmeny v niektorom z kritérií metódy ABCD je dôvodom na chirurgický zákrok a histologické vyšetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

U väčšiny dospelých ľudí materské znamienka po 20. - 25. roku života nepribúdajú, preto každý novotvar na pokožke treba odborne konzultovať s lekárom. Podobne aj pri zmenách veľkosti, pigmentácie, porušenia povrchu, príznakov, ako sú svrbenie, štípanie, krvácanie je potrebné vyšetrenie u odborníka. U detí ale treba brať do úvahy fakt, že každá pigmentácia rastie prirodzene s telom.

Dermatológ znamienko zhodnotí, na diagnostikovanie využíva ručnú alebo digitálnu dermatoskopiu, na základe ktorej stanoví diagnózu. "Digitálna dermatoskopia, v súčasnosti najmodernejší spôsob diagnostiky, dokáže výsledky uložiť v pamäti a porovnať v čase. Po odporučenom chirurgickom zákroku nasleduje histologické vyšetrenie," spresnila odborníčka.

Névy, ktoré nie sú zo zdravotného hľadiska nebezpečné, sa dajú odstrániť aj laserom. Zo vzoriek podozrivých znamienok vykazujúcich zmenu, ktorú treba pozorovať, sa vytvára archív a pacienti sa pravidelne podrobujú kontrolným vyšetreniam. "Odstránenie podozrivých znamienok je jedinou možnosťou ako na základe histológie stanoviť diagnózu a v prípade pozitívneho nálezu často znamená záchranu života pacienta," upozornila.

SkryťVypnúť reklamu

Hojenie pokožky po excirpácii, teda odstránení tumorózneho útvaru, závisí podľa Slezákovej od lokalizácie, šikovnosti lekára, ale najmä od samotného organizmu.

Na minimalizáciu jaziev sa rez vedie v línii štiepiteľnosti kože. tzn. v smere prirodzených vrások a záhybov kože. "Väčšinou ide o kozmeticky prijateľné tenké línie vo farbe okolitej kože," vysvetlila.

V rizikových oblastiach ako sú dekolt, ramená, chrbát môže dôjsť ku "roztiahnutiu" jaziev, tiež k vzniku hypertrofických jaziev, ktoré sú hrubšie a vyššie ako okolitá koža alebo keloidných jaziev, pri ktorých jazvovité tkanivo rastie aj mimo rozsahu pôvodnej rany. Aj jazvy sa však podľa Slezákovej dajú neskôr korektívne riešiť.

Materské znamienka odporúčajú lekári kontrolovať raz za pol roka a najvhodnejšími ročnými obdobiami na odstraňovanie pigmentových név sú jeseň a zima. Ich odstraňovanie pred letom sa neodporúča.

SkryťVypnúť reklamu

"Na vzniku melanómu má významný podiel UV žiarenie, najmä spálenie kože slnkom v detstve, dvojnásobne zvyšuje jeho vznik v dospelosti," varovala Slezáková. Zároveň upozornila, že deti do troch rokov je úplne nevhodné vystavovať slnečnému žiareniu, pretože dovtedy nemajú ešte vytvorené dostatočné množstvo melanínu, ktorý pokožku chráni.

Materské znamienka by mali byť pre ľudí aj indikáciou, koľko času majú stráviť na priamom slnku. "Čím viac pigmentových név máme, tým viac by sme sa mali chrániť pred slnečným žiarením s využitím prostriedkov s ochrannými faktormi, pretože v týchto prípadoch je zvýšené riziko vzniku malignity," uzavrela Slezáková.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 111
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 269
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 217
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 061
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 990
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 445
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu