BRATISLAVA. Pohotovosť by mala byť ľuďom k dispozícii do 22:00, vyhlásil dnes prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. V súčasnosti podľa neho služby trvajú od 15:30 do 7:00 ráno. Ministerstvo zdravotníctva požiadavku jednoznačne neodmietlo, rozhodnúť má o nej parlament.
Zmeny v práci pohotovostí navrhol poslanec vládnej strany Smer-SD Jozef Valocký a stotožnilo sa s nimi aj ministerstvo zdravotníctva. Parlament v júni novelu posunul do druhého čítania. Kritici návrhu vyčítali, že ľuďom sa výrazne obmedzia možnosti vyhľadať zdravotnú pomoc a budú preto vo väčšej miere zneužívať sanitky záchraniek.
Z nedávnej analýzy ministerstva zdravotníctva však vyplynulo, že lekárska služba prvej pomoci (LSPP) sa v noci využíva zriedkavo. Rovnaký názor má aj Pásztor, pričom ľudí by podľa neho neohrozilo ani to, ak by pohotovosti pracovali len do desiatej večer. "Občanovi sa určite nič nestane," povedal pred novinármi. Ak by sa podľa neho dôsledne dodržiavali zákony, už v súčasnosti by bola pre nich návšteva pohotovosti po tejto hodine zbytočná, pretože lekárne sú zväčša zavreté a pacienti si nemajú kde vybrať predpísané lieky.
Služby na pohotovosti vedú k tomu, že zdravotníci niekedy pracujú nepretržite desiatky hodín, čo je v rozpore s pravidlami EÚ, povedal Pásztor. Napraviť by to podľa neho mohlo práve obmedzenie LSPP do 22:00. Uľahčilo by sa podľa neho aj cestovanie zdravotníkov z pracoviska domov, pretože po polnoci je to komplikované.
Všeobecní lekári taktiež žiadajú, aby na pohotovostiach mohli slúžiť aj špecialisti. Podľa Pásztora na to majú dostatočné znalosti. K službe na LSPP by ich však nemal nútiť zákon, záujem zdravotníkov by podľa neho podnietila výrazne vyššia hodinová odmena. Zo súčasných 70 centov (21,09 Sk) za hodinu by sa mala zvýšiť na 20 eur (602,52 Sk), povedal.
Vyššie odmeny za slúženie na pohotovosti by podľa šéfa asociácie nespôsobili výraznejší nárast celkových nákladov na ich prevádzku. Lekári a sestry by v budúcnosti totiž odslúžili menej hodín. Výdavky by sa navyše mali podľa neho hradiť nielen zo zdravotného poistenia, ale aj zo zdrojov samospráv. V súčasnosti smerujú na prácu pohotovostí menej ako tri percentá z celkových zdrojov zdravotných poisťovní, poznamenal. Poisťovne vlani hospodárili so zhruba 3,3 miliardami eur (100 miliárd korún).
Ministerstvo zdravotníctva zaujalo zatiaľ k požiadavke všeobecných lekárov neutrálny postoj. "Na pôde Národnej rady bude vytvorený dostatočný priestor na to, aby sa zákon mohol variovať," povedala ČTK hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Podľa skoršej ministerskej analýzy bolo vlani využívanie pohotovostí po polnoci na úrovni ôsmich percent, medzi 22:00 a 24:00 na 12 percent. Ministerstvo preto odmietlo kritiku, že po obmedzení pohotovostí výrazne pribudne ľudí, ktorí budú volať záchranky. Na Slovensku je navyše ambulancii LSPP podľa ministerstva zbytočne veľa. Ich rušenie by uvoľnilo zdroje na zvýšenie odmien lekárov.