LONDÝN, BRATISLAVA. Ani členovia britského Kráľovského baletu proti nej nie sú imúnni. Nový typ chrípky (H1N1), ktorej sa hovorí aj prasacia, si ich našiel na Kube. Našťastie, nakazených tanečníkov rýchlo izolovali, nákazu „zadržali a program pokračoval“, povedala agentúre Reuters hovorkyňa britskej baletnej skupiny.
Vystúpenia nakoniec skončili úspešne a členovia tímu sú už zdraví. Briti si môžu len priať, aby taký hladký priebeh ochorenia čakal celú krajinu.
Ohrozená je tretina Britov
Len za minulý týždeň sa objavilo stotisíc nových prípadov chrípky typu H1N1. Oproti predchádzajúcemu týždňu je to takmer dvojnásobný nárast. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnila britská vláda.
Podľa jej najpesimistickejšieho scenára by sa novým typom chrípky mohlo nakaziť až tridsať percent obyvateľov. U 65-tisíc ľudí (0,35 percenta populácie) by sa mohla skončiť smrťou.
Odhady experti spravili na základe poznatkov o predchádzajúcich chrípkach, ako je ázijská v 50. či hongkonská v 60. rokoch.
Doteraz na chrípku vo Veľkej Británii zomrelo 31 ľudí.
Ako pripomína BBC, počet ľudí, ktorí pre chrípku navštívili lekára, sa zatiaľ stotožňuje s horším priebehom sezónnej chrípky počas zimných mesiacov. Ministerstvo zdravotníctva však očakáva, že počet nakazených sa bude zvyšovať a vyvrcholí na jeseň a v zime.
Rana pre ekonomiku
Londýn tiež predvída, že pre vírus by doma mohlo zostať 12 percent pracovnej sily, čo by tvrdo zasiahlo celú ekonomiku od výroby áut až po predaj potravín. Analytici z Oxford Economics vypočítali, že ak by chrípka trvala ďalších šesť mesiacov, spôsobí trojpercentný pokles britského HDP. Po recesii by tak britská ekonomika dostala novú tvrdú ranu.
Prasacia chrípka
Začala sa šíriť z Mexika v apríli. Doteraz na ňu zomrelo vyše 700 ľudí, laboratórne je potvrdených 125tisíc prípadov. Lieky na ňu sú na trhu dostupné, vakcína zatiaľ nie. V strednej Európe prvú obeť ohlásilo v stredu Maďarsko. Na Slovensku je 32 nakazených.
Vírusu neunikli ani policajti. Podozrenie na chrípku má už 272 londýnskych strážcov. Vláda pre masívne sa šíriace ochorenie v Anglicku zriadila zvláštnu informačnú linku. Na nej je 1500 operátorov pripravených prijať viac ako milión telefonátov týždenne. Británia má podľa premiéra Gordona Browna takú linku ako prvá na svete. Podľa neho je práve rýchla reakcia veľmi dôležitá.
Británia je v Európe postihnutá najviac. Najhoršie sú na tom Spojené štáty, kam sa chrípka dostala z krajiny pôvodu, Mexika. Tam je ňou nakazených milión ľudí.
Za celosvetovú pandémiu ju Svetová zdravotnícka organizácia označila v júni. Vyhlásila ju za najrýchlejšie sa šíriacu pandémiu s tým, že krajiny už nemajú rátať jednotlivé prípady, ale sústrediť sa na liečbu a prevenciu. Odkedy sa objavil prvý smrteľný prípad chrípky v apríli, zomrelo na ňu vo svete vyše 700 ľudí.
Nová chrípka sa prejavuje podobne ako sezónna. Lieky na ňu sú na trhu bežne dostupné. Čo zatiaľ chýba, je odskúšaná vakcína. Na trh by sa mala dostať na jeseň.