SME

Ako zatočiť s otravným hmyzom?

Aj keď je malý, niekedy sme na naň prikrátki. Znepríjemňuje nám pobyt pri vode, číha v trávnatých porastoch, nájde si nás dokonca aj v posteli. Hmyz môže byť prenášačom chorôb, ktorých liečba nemusí byť najjednoduchšia. Na pozore sa musia mať aj alergici.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Aj keď je malý, niekedy sme na naň prikrátki. Znepríjemňuje nám pobyt pri vode, číha v trávnatých porastoch, nájde si nás dokonca aj v posteli. Hmyz nás však neznepokojuje iba dotieravosťou, cicaním krvi či ostrými žihadlami. Môže byť prenášačom chorôb, ktorých liečba nemusí byť najjednoduchšia. Na pozore sa musia mať aj alergici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Leto nie je iba obdobím dovoleniek a výletov do prírody. Práve teraz vrcholí aktivita väčšiny druhov hmyzu, ktoré sa snažia robiť to, čo majú naprogramované v génoch. Zháňajú potravu, aby založili potomstvo a chránia svoje teritóriá pred možnými hrozbami. Človek je prirodzenou súčasťou ich sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Akými chorobami nás môžu nakaziť komáre? Čítajte blog Ivana Holka

Nenápadný, no nebezpečný

Kliešť má dobrú stratégiu na prežitie. Číha v porastoch do metrovej výšky a čaká na moment, keď sa bude môcť zachytiť o telo cicavca. Vyhľadá miesto s čo najtenšou pokožkou a po tom, čo sa zahryzne, aby sa napil krvi, sa postará o to, aby sme nič necítili. Ak má smolu, všimneme si ho zväčša až po niekoľkých hodinách či dňoch, keď sa začne zväčšovať a znecitlivejúce látky prestanú pôsobiť.

Kliešť nás ohrozuje lymskou boreliózou, kliešťovou encefalitídou či anaplazmózou. Ak sa infikujeme, bez liečby antibiotikami sa nezaobídeme. Preto je dôležité odstrániť ho šetrne. Tak, aby sme z neho nič nevytlačili do rany.

Do tenkého, pevného plastu alebo výkresu zastrihnite drážku v tvare úzkeho „V“, podoberte ňou telo kliešťa a vypáčte ho. Ranku dezinfikujte. A ak by sa náhodou stalo, že v koži uviazla hlavička, sterilnou injekčnou ihlou si s ňou hravo poradíte. Kúpite ju v každej lekárni.

SkryťVypnúť reklamu

Krv pijú každému

Kým kliešte na nás číhajú iba v prírode, komáre si nás nájdu aj doma. Lepšie povedané, iba samičky, ktoré potrebujú krv na to, aby dokázali vyprodukovať vajíčka, z ktorých sa vyliahnu potomkovia. Svoju obeť si vyberajú podľa potu, charakteristického pachu a tepla, ktoré vyžarujeme. Čím je leto vlhkejšie, tým viac útočníkov poletuje vo vzduchu.

Kým v teplých oblastiach sú prenášačmi početných chorôb, u nás zatiaľ predstavujú minimálne riziko. Pripisuje sa im najmä prenos dirofilariózy. Ide o parazitického hlístovca, ktorý sa prejavuje podkožnými uzlíkmi na hlave, očnom viečku, tvári, krku či hrudi. Komáre ho na človeka prenášajú zo psov a mačiek, liečba prebieha chirurgickým odstránením.

Pri vode a na lúkach, kde sa pasie dobytok, na nás číha jeden ešte nepríjemnejší hmyz, ktorý sa živí krvou. Je to ovad. Uhryznutie je bolestivé a niekedy sa pri silnejšej alergickej reakcii stáva, že na mieste ranky vznikne trvalá jazva. Nákazy sa však obávať netreba.

SkryťVypnúť reklamu

Iba sa snažia chrániť

Tak ako včely hľadajú sladký nektár a peľ, osy sa rozhliadajú po všetkom, čo dokážu premeniť na energiu. Prilákajú ich nápoje, ovocie, sladké pokrmy, mäso a údeniny, nepohrdnú však ani zle uzatvoreným smetným košom. Ak uspejú niekoľkokrát po sebe, budú sa na miesto vždy vracať – aj na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Niekedy ich však dokážeme pomýliť. V teréne ich priláka pestré oblečenie pastelových farieb, pri záhradnom posedení ich zmätie sladko voňajúca kozmetika.

Na rozdiel od našich včiel, čmeliakov a sršňov sú osy silne agresívne a v ohrození zvyknú bodnúť aj niekoľkokrát po sebe. Ak vás v tom istom dni bodnú rôzne druhy blanokrídleho hmyzu, organizmus zareaguje razantne aj bez toho, aby ste museli byť na uštipnutie alergickí. Pri vyťahovaní včelieho žihadla buďte pozorní. Väčšina jedu sa nachádza vo váčku, ktorý neradno tlačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Repelenty skutočne fungujú

Kým v príbytkoch sa dokážeme proti hmyzu chrániť sieťkami na oknách, v prírode sa spoliehame zväčša na repelenty. Ide o chemické látky, ktoré odradzujú hmyz bez ohľadu na to, o aký druh ide. Bez ohľadu na značku či výrobcu, vždy je v hre rovnaká chémia. Univerzálnym prostriedkom je dietyltoulamid, proti kliešťom je najúčinnejší dimetylftalát.

Repelent patrí nielen na nezakryté časti rúk a nôh, ale aj na tvár, uši, krk, členky a zápästia – všade tam, kde môže hmyz vycítiť svoju potravu. Najjednoduchšie ho dokážete aplikovať vo forme spreja. Ak zistíte, že na odevoch nezanecháva fľaky, lepší účinok dosiahnete vtedy, ak prípravkom ošetríte aj svoje oblečenie a vlasy. Vyvarujte sa však vdýchnutia prípravku.

Ochrana repelentom je, žiaľ, časovo obmedzená. Pri miernom počasí a oddychu účinkuje približne štyri hodiny, v sparnom dni pri fyzickej námahe iba polovicu. Preto je potrebné ochranu obnovovať. Ak používate aj krém na ochranu pred slnkom, repelent patrí nahor. Vhodné je prispôsobiť sa aj svojím oblečením. Tenký odev zakrývajúci ruky a nohy, ktorý tesne neprilieha k telu, dokáže ochrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Svoje repelenty má aj príroda. Nehovoríme o vitamínoch B, ktoré nefungujú, ale o siliciach, ktoré vylučuje azalka, rozmarín, šalvia, mäta, majoránka, fenykel, myrta, koriander či eukalyptus, alebo citrusy. Nasaďte ich tam, kde trávite na záhrade najviac času.

Riešení je viacero

Chemické repelenty je možné použiť aj bez toho, aby sme si ich striekali na telo. V obchodnej sieti sú prípravky určené pre použitie v interiéri, ktoré sa pre regulované odparovanie zasúvajú do elektrickej zásuvky. Malé výhrevné teleso zaisťuje ich odparovanie. V záhradnom altánku poskytnú podobnú službu tyčinky a špirály, ktoré po zapálení pomaly dymia a do ovzdušia šíria odpudzujúce látky.

Elektrické odpudzovače fungujú na inom princípe. Namiesto toho, aby vyžadovali obnovu náplní, do okolia šíria nepočuteľný vysokofrekvenčný zvuk, ktorému sa hmyz vyhýba. Žiaľ, účinnosť sa chémii nevyrovná a hladný komár nepríjemné pocity prekoná. Naopak, elektrický lapač využíva ultrafialové žiarenie na to, aby hmyz nalákal na elektródu nabitú vysokým napätím. Na nej hmyz zhorí – s typickým praskaním a zápachom. Mobilnou verziu je elektrická mucholapka. Aj keď netrafíte, elektrostatická energia hmyz pritiahne a elektródy ho spália.

SkryťVypnúť reklamu

Vždy však platí pravidlo, že lepšia je prevencia ako riešenie problému. Skúste sa porozhliadnuť po špeciálnych žiarovkách. Ich svetlo prechádza filtrom tak, aby z neho zmizli zložky, ktoré priťahujú hmyz. Takáto žiarovka nefunguje ako magnet. Lietajúce nočné tvory ju ignorujú.

Pozor na alergickú reakciu

Kým väčšina ľudí zvláda bodnutie hmyzom bez ťažkostí a na tíšenie svrbenia či bolesti im postačí chladivý obklad či jednoduché antihistaminiká vo forme gélu, pre alergika môže byť viacnásobné uštipnutie vážnym problémom. Obzvlášť v prípade búrlivej reakcie, ktorá môže vyústiť do anafylaktického šoku.

Ako sa môže alergik pripraviť na situáciu, keď sa chystá mimo dosahu lekárskej pomoci? Môže požiadať o predpísanie pohotovostného balíčka, ktorý obsahuje všetko potrebné – anithistaminikum, kortikosteroidy a adrenalínovú injekciu, ktorú si môže alergik v prípade núdze aplikovať pri uštipnutí aj sám.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 553
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 161
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 862
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 187
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 954
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 924
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 526
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 468
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu