BRATISLAVA. ČTK to povedala hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková. Komora tvrdila, že lekárne porušili zákon, keď pacientom vyplácali euro (asi 30 korún) za prijatý recept. Komora sa k rozhodnutiu ministerstva vyjadrí na budúci týždeň.
Lekárnická komora už niekoľko rokov kritizuje pôsobenie lekárenských sietí na Slovensku. Vytváranie sietí podľa nej v budúcnosti povedie k zúženiu služieb pre pacientov. Siete lekární vraj môžu zlikvidovať konkurenciu a neskôr sa napríklad stiahnu z lokalít, kde nebudú mať dostatočný obrat. Časť pacientov by tak musela za liekmi cestovať na väčšie vzdialenosti než v súčasnosti.
Ministerstvo však podľa Čižmárikovej vyhovelo lekárňam, ktoré sa voči odobratiu licencií odvolali. V minulosti jeho predstavitelia pripustili, že zákon dary a odmeny pre pacientov vyslovene nezakazuje. V krátkom čase sa to však zrejme zmení. "V parlamente je už novela zákona, ktorá na problematiku reaguje," dodala Čižmáriková. Návrh, ktorým by sa mala Národná rada zaoberať na najbližšej schôdzi, upravuje výlučne zásielkový predaj liečiv. Ministerstvo však môže do normy doplniť ďalšie ustanovenia prostredníctvom poslancov vládnej koalície.
O ďalšom postupe komory sa podľa jej prezidenta Jána Valjana rozhodne na budúci týždeň. Zatiaľ nevedel povedať, či sa pokúsi proti sieti lekární zasiahnuť znovu, alebo počká na sprísnenie zákona. Pri kritike fungovania sietí lekární sa komora opiera o tohtoročný verdikt Európskeho súdneho dvora. Ten v máji rozhodol, že štáty nijako neporušia európske pravidlá, ak na svojom území zakážu vytváranie lekárenských reťazcov. Na Slovensku v súčasnosti môžu lekáreň vlastniť len samostatné firmy, ale za mnohými z nich stoja rovnakí majitelia. Okrem Cityfarmy pôsobí v krajine napríklad sieť Dr. Max.
Po odobratí licencií sa postihnuté lekárne bránili, že aj lekárnici zastúpení v orgánoch komory v minulosti ponúkali rôzne zľavy či bonusy. Zástupca Cityfarmy navyše tvrdil, že komora rozhodovala zaujato. Jeden z jej predstaviteľov je aj v predstavenstve distribučnej spoločnosti, od ktorej Cityfarma liečivá neodoberá.
Počet lekární v predchádzajúcich rokoch rástol. Kým v roku 2000 ich bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií asi 1160, v roku 2007 to bolo už takmer 1640. Podľa informácií na internetovej stránke komory je ich viac ako 1900. Na nákup liekov sa každoročne použije približne tretina z verejných peňazí určených pre zdravotníctvo. V tomto roku by mali zdravotné poisťovne hospodáriť so zhruba 3,3 miliardami eur (100 miliárd korún).