Jej vyhlasovateľmi boli Združenie pre rozvoj architektúry a stavebníctva ABF Slovakia, Meritum, s. r. o., Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Prvá stavebná sporiteľňa a BB Expo, s. r. o. Zámerom súťaže bolo zviditeľniť slovenskú architektúru a stavebníctvo prostredníctvom najvýznamnejších stavieb 20. storočia, bolo podporiť a oživiť na Slovensku výstavbu a zároveň prezentovať architektúru a stavebníctvo pri tvorbe a ochrane životného prostredia. Anketa bola vyhlásená pre stavebné diela v šiestich kategóriách. Základnými kritériami výberu bola ich nadčasovosť v dobe postavenia z hľadiska urbanistického, architektonického a stavebno-technického riešenia, európsky kontext a napokon ekológia.
Zárukou odbornosti pri výbere a posudzovaní stavebných diel realizovaných v rokoch 1901-2000 boli odborní garanti ankety: Slovenská komora stavebných inžinierov, Slovenská komora architektov, Spolok architektov Slovenska, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Stavebná fakulta STU v Bratislave, Fakulta architektúry STU v Bratislave. Spolu s ABF Slovakia menovali 17-člennú odbornú porotu na čele s jej predsedom Ing. arch. Ivanom Matušíkom.
Záštitu nad anketou, ktorej organizátorom bola rovnako ABF Slovakia, prevzal prezident Rudolf Schuster a minister výstavby a verejných prác István Harna. V prvom kole navrhli odborní garanti na stavbu storočia 60 diel v šiestich kategóriách. V druhom kole z týchto návrhov porota nominovala 36 stavebných diel, v každej kategórii šesť. Tretie kolo patrilo verejnosti, ktorá vybrala z 36 nominovaných stavebných diel 6 stavieb storočia, z každej kategórie jednu. V kategórii obytných stavieb zvíťazila budova bratislavského Avionu, v kategórii občianskych stavieb Vysoká škola poľnohospodárska v Nitre, budova Slovenského rozhlasu zvíťazila medzi spoločenskými stavbami. Víťaznou priemyselnou stavbou sa stala Atómová elektráreň Mochovce. V kategórii inžinierskych stavieb sa stal víťazom Nový most (Most SNP) v Bratislave a z vodohospodárskych stavieb sa najúspešnejším stalo Vodné dielo Gabčíkovo. Absolútny titul Stavba storočia na Slovensku a najväčší počet hlasov bez ohľadu na kategóriu výstavby získal Nový most v Bratislave. (ea)