
FOTO – ARCHÍV BALOON SPACE
Starší si pamätajú množstvá balónov z prvomájových sprievodov a kolotočov. Nová vlna s predtým netušeným využitím balónov ako neopakovateľnej výzdoby interiérov k nám zavítala len pred niekoľkými rokmi a preniká aj do domácností. Pomerne jednoducho s trochou zručnosti sa môžeme pripraviť na väčšiu návštevu, rodinnú oslavu či párty s priateľmi.
Inšpirovať sa môžeme na firemných podujatiach, rozličných slávnostiach, pri otváraní obchodov, kde je balónová výzdoba, pravda vo väčšom, pútavou atrakciou. V každom prípade najväčšiu radosť urobíme deťom. Je to netradičný a vďačný darček, ale aj pomôcka pri rozprávaní príbehov najmenším. Výzdobu v izbe si určite nechajú dlhšie, ako len na príležitosť, ku ktorej sme ju pripravili. Najväčší zážitok nás však čaká pri samotnom zdobení. Keď doňho zapojíme všetkých členov domácnosti, zažijeme veľa zábavy. Spočiatku s nešikovnými prstami a uletujúcimi balónmi, neskôr pri vymýšľaní nových tvarov. Táto zábava je vhodná pre všetky vekové kategórie.
Okrem klasického navešania balónov do oblúkov, línií a stĺpov sú najzaujímavejšie figúry z balónov. Už nie sú iba výsadou kúzelníkov a iluzionistov. Dobré je začať s jednoduchšími figúrkami a neskôr sa odhodlať aj na zložitejšie postavičky. Okrem skladania figúr z guľatých, prípadne podlhovastých (tzv. uhorkových) balónov, je aj zložitejší spôsob viazania postavičiek a zvieratiek z jedného, alebo viacerých kusov podlhovastých balónov. Vrátime sa k nemu v inom materiáli.
Najlepší druh balónov na komponovanie výzdoby je značka Qualatex 260Q. Sú mimoriadne pružné, odolné proti stláčaniu a formovaniu, nepúšťajú vzduch, a preto vydržia pomerne dlho. Figúry viažeme na kostru z hliníkového drôtu vytvarovanú do žiadanej podoby. Balóny viažeme priamo na kostru bez šnúrok, vtedy si figúrka udrží svoj tvar.
Balóny viažeme najjednoduchšie tak, že medzi palec a prostredník ľavej ruky uchopíme koniec balóna a krk balóna natiahneme čo najviac smerom hore (1). Krk balóna uchopíme palcom a ukazovákom pravej ruky. Natiahneme ho a obtočíme okolo koncov palca a prostredníka ľavej ruky (2). Potom krk balóna pretiahneme pomedzi ukazovák a prostredník ľavej ruky tak, aby nám vznikol uzol na balóne (3). Krk balóna potiahneme a vyvlečieme prsty z uzla (4). Balón je zaviazaný, prípadne priviazaný. Postup používania rúk u ľavákov je opačný.
MONIKA KUNOVÁ