
FOTO - IVAN NITRIANSKY
František O., Bratislava
Obšírnejší materiál na túto tému prinesieme v samostatnom materiáli v prílohe DOMA ZDRAVO, v prvú júnovú stredu. Určite sú však účinné aj opatrenia, ktoré odporúčajú policajní kriminalisti na základe svojich skúseností z vyšetrovania.
* Počas dlhodobej neprítomnosti treba urobiť opatrenia, aby nebilo do očí, že byt je prázdny. Teda vyberať pravidelne poštovú schránku, požiadať priateľa, aby občas otvoril okno, prípadne večer rozsvietil v byte a podobne.
* Najmä v rodinných domoch treba dôkladne zatvoriť každé okienko, aby nebol prístupný otvor väčší ako ľudská hlava. Dôraz by mali majitelia klásť aj na pivničné okienka a možný vstup cez podkrovie.
* Vchodové dvere musia mať kvalitnú zámku a panoramatický priezor, cez ktorý vidíme v 180-stupňovom uhle. Najlepšie je investovať do kvalitných bezpečnostných dverí s viacbodovým zamykaním, s plnopancierovaným korpusom proti prerazeniu a osadenými v kovovej, betónom zaliatej zárubni bezpečnej proti roztiahnutiu.
* Starší ľudia by mali otvárať dvere vždy iba známym ľuďom, ktorých zreteľne vidia cez priezor. Cudzím by mali otvoriť iba v sprievode zdravej mladšej osoby alebo po predchádzajúcom dohovore s pracovníkom inštitúcie, ktorá vopred ohlási napríklad kontrolu stavu plynomeru.
* Prízemné byty sú bezpečnejšie so zamrežovanými oknami a balkónmi. Výsadba drevín v okolí domu by nemala vytvárať zákutia vhodné na skrytú „prácu“ zlodeja.
* Do pivníc nie je vhodné odkladať hodnotné predmety, lištovanie je lepšie spevniť a zamedziť pohľad do pivnice.
* Netreba šetriť na poistení bytu, cenné predmety treba mať ocenené znalcom, odfotografované a uložené v pevnom trezore, originály umeleckých diel v depozite.
* Nájomníci bytov by sa mali dohodnúť na zabezpečení alebo sfunkčnení zatvárania vstupu do domu. REDAKCIA