BRATISLAVA. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), v ktorej sú združené desiatky slovenských nemocníc, naďalej odmieta zvýšiť platy svojim zamestnancom. Mzdy lekárov či sestier mali rásť o štyri percenta už od septembra, nemocniciam na to však chýbajú peniaze, povedal ČTK šéf asociácie Marián Petko. Fakultné nemocnice, ktoré sú na Slovensku najväčšie, naopak súhlasili so zvýšením miezd o 2,5 percenta od novembra a v rovnakom rozsahu od apríla budúceho roka.
Rozhodnutia o raste platov v nemocniciach vyniesli rozhodcovia, ktorí uzavreli vyjednávanie medzi zástupcami vedení nemocníc a odborármi. Kým asociácia fakultných zdravotníckych zariadení podľa jej prezidenta Jaroslava Šajtyho verdikt rozhodcu prijme, menšie nemocnice ho odmietajú. Dohodu zaväzujúcu k rastu miezd totiž považuje ANS za neplatnú.
Nevedia čo spravia s nemocnicami, ktoré platy nezvýšia
"Z nášho pohľadu zmluva nie je uzavretá," povedal Petko. Okrem štvorpercentného zvýšenia miezd pre zdravotníckych pracovníkov by mali nemocnice zabezpečiť aj trojpercentný rast pre nezdravotníckych zamestnancov. Rovnaké zvýšenie nariadil rozhodca riaditeľom nemocníc aj od marca budúceho roka. Podľa Petka si to však nemocnice v čase hospodárskej krízy, ktorá sa negatívne dotkla aj zdrojov v zdravotníctve, nemôžu dovoliť.
Predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay zatiaľ nevedel povedať, ako zasiahnu voči nemocniciam, ktoré by zvyšovanie platov odmietali naďalej. Na rozdiel od Petka sú odborári presvedčení, že zmluva zaväzujúca k rastu miezd v zariadeniach ANS je uzavretá platne.
Za najväčšiu časť dlhu môžu fakultné nemocnice, tie mzdy zvýšili
So zvyšovaním miezd o 2,5 percenta vo fakultných nemocniciach bol Szalay spokojný. Hoci by mali rásť pomalším tempom ako v nemocniciach pod ANS, vo fakultných sa mzdy zvyšovali vo väčšej miere v predchádzajúcich rokoch, poznamenal.
Vlani v nich stúpli platy o desať percent, zatiaľ čo v zariadeniach ANS o sedem percent. Priemerný plat lekára vo fakultnej nemocnici so všetkými nadčasmi bol podľa skorších informácií v tomto roku asi 1460 eur (44.000 korún), pričom priemerná hrubá mzda na Slovensku dosiahla v druhom štvrťroku 732,50 eura (22.067 Sk). Fakultné zariadenia sú však zodpovedné za viac než polovicu z dlhu vo výške zhruba 266 miliónov eur (asi osem miliárd korún), ktorému slovenské nemocnice čelia.