BRATISLAVA. Užívanie falzifikátov liekov môže viesť k neželaným a závažným vedľajším účinkom alebo dokonca k úmrtiu kvôli nedostatočnej alebo chýbajúcej informácii o kontraindikáciách. Nesprávne označenie dávky môže viesť k náhodnému predávkovaniu a neúplné definovanie zloženia produktu predstavuje významné riziko vzniku liekových interakcií.
"Podľa správy Európskej komisie bolo v členských štátoch Európskej únie za posledných 5 rokov v ilegálnych distribučných kanáloch identifikovaných 170 falzifikátov liekov," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave urológ Martin Hrivňák. Tie sú vyrobené tak, aby vyzerali ako autentický výrobok, no nemusia vôbec obsahovať liečivo alebo ho môžu obsahovať príliš veľké množstvo alebo môžu obsahovať iba potenciálne nebezpečné látky.
Často sa vyrábajú v nehygienických a nekontrolovaných zariadeniach. Falzifikáty zároveň poškodzujú meno originálneho lieku a spoločností, ktoré investujú do výskumu a vývoja liekov. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že 8 až 10 percent liečiv distribuovaných na celom svete sú falzifikáty, pričom v niektorých krajinách je to až 25 percent.
Hrivňák upozorňuje na opatrnosť pri objednávaní liekov cez internet. Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) najčastejšie ponúkajú internetové stránky lieky na podporu potencie. Falzifikáty však neobsahujú správne dávky liečiva, na čo môže spotrebiteľa upozorniť aj nižšia cena. Ďalším dôvodom nižšej ceny je aj receptúra. Podvodníci kopírujú zloženie lieku, ktoré skutočný výrobca musel financovať.