Londýn 9. apríla (TASR) - Britskí vedci dnes zverejnili správu, že sa im podarilo identifikovať pravdepodobne nové mechanizmy, ktorými fajčenie zapríčiňuje vznik rakoviny prsníka, hrubého čreva ako aj rakoviny pľúc.
Vedeckí tím z Christie Hospital v Manchestri zistil, že fajčiari majú v krvi výrazne vyššiu hladinu rastového faktora, látky podobnej inzulínu.
"To sa v budúcnosti potenciálne odrazí na hodnotení rizika rakoviny a v preventívnych stratégiách," konštatoval vedúci výskumu Dr. Andrew Renehan. Najnovšie objavy prezentoval na najväčšom výročnom stretnutí špecialistov na hormóny - na schôdzi Britskej spoločnosti endokrinológov v Harrogate v Yorkshire.
Renehan dodal, že ďalší výskum rastového faktora podobného inzulínu (IGFs) súvisí s vplyvom fajčenia na vznik rakoviny prsníka a najhrubšej časti hrubého čreva.
Vedci skúmali údaje o vyše 400 fajčiaroch vo veku 55-65 rokov, ktorí v Manchestri chodili na preventívne kontroly rakoviny hrubého čreva. Zistili, že dlhodobé fajčenie výrazne ovplyvňuje hladinu IGFs - dôležitými údajmi bola doba fajčiarskeho návyku a počet vyfajčených cigariet.
Rastové faktory môžu podporiť rakovinové bujnenie a chrániť abnormálne bunky pred prirodzeným odumretím. Vplyv fajčenia na IGFs a následný vznik rakoviny budú vedci skúmať v ďalších štúdiách.