SME

Pekný balkón sa odvďačí za pravidelnú starostlivosť

Pred rozhodnutím o správnej voľbe rastlín pestovaných na balkóne, lodžii či terase sa môžeme inšpirovať dobrou knihou, návštevou známych aj konzultáciou s odborníkmi. Zaujímavým poučením môže byť návšteva botanickej záhrady, kde nájdeme mnohé rastliny ...


Sanitália poliehavá




Kvet bazalky




Baklažány




Aksamietnica




Šalvia



Pred rozhodnutím o správnej voľbe rastlín pestovaných na balkóne, lodžii či terase sa môžeme inšpirovať dobrou knihou, návštevou známych aj konzultáciou s odborníkmi. Zaujímavým poučením môže byť návšteva botanickej záhrady, kde nájdeme mnohé rastliny v prostredí imitujúcom ich pôvodné podmienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Riaditeľ Botanickej záhrady UK v Bratislave RNDr. Jaroslav Bella nám povedal, že predpokladom úspechu pestovania rastlín na valkónoch je dobrá dispozícia na svetové strany a pravidelná starostlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Južná a juhozápadná strana poskytujú rastlinám najviac svetla, východne orientované balkóny sú popoludní zatienené a na severnej strane sa dá úspešne pestovať iba málo tieňomilných druhov. Dôležité je aj to, či budú mať rastliny na balkóne závetrie a možnosť zatienenia pred prudkým slnkom.“

Samozrejme, dôležitá je aj veľkosť priestoru, ktorá nám určí, aké rastliny si môžeme dovoliť pestovať. „Na najmenších balkónoch radšej treba dať do menších závesných kvetináčov alebo hrantíkov iba jednoročné letničky, petúnie, ageratum, begónie, muškáty a niektoré cibuľoviny so zakrslými tvarmi. Vhodné sú aj miniatúrne kompozície skalničiek, floxy, nádherne kvitnúce v máji a nízke trvalky.“

Náročnejšie na priestor

Väčšie lodžie a terasy umožnia venovať sa aj väčším druhom, stálozeleným krom a ihličnanom, ktoré vyžadujú viac zeminy. Tu si môžeme vybudovať zelené zákutia s odpočinkovým miestom. Väčšie rastliny, ktoré sme prezimovali v interiéri, ako oleandre, bougenvilea, prenesieme po „troch zmrznutých“ v máji von, znesú aj intenzívnejší svit, čínske ruže však musíme pred popálením chrániť. Takto si vytvoríme subtropickú atmosféru aj v našich podmienkach.

SkryťVypnúť reklamu

„Väčšie nádoby môžeme podsadiť ťahavými a prevísajúcimi druhmi ako podrastom, voňavé bylinky materina dúška a levanduľa prevoňajú balkón.

Podobne pôsobí rozmarín, najmä, keď naň svieti slnko a intenzívnejšie sa vylučuje príjemná aróma. Slnko dobre znášajú aj niektoré orchidey, ktoré prezimujú vo vnútri pri 10 – 12 stupňoch. Vonku sa darí aj kaktusom a sukolentom, obľúbené sú aloe a agáve. Majú zaujímavé pekné kvety,“ hovorí doktor Bella.

Stálozelené dreviny a ihličiny

Pre pestovanie v lodžiách vyberieme pomaly rastúce druhy, mnohé ihličiny rastú ako šľachtené variety v požadovanom tvare a veľkosti. Tuje, borievky, smrečky nám spravia pestrú paletu zelených odtieňov a žíhaných farieb, v stĺpovitých, ale aj políhavých až prevísajúcich tvaroch.

SkryťVypnúť reklamu

„Okrem stálozelených drevín môžeme väčší priestor lodžie či terasy doplniť popínavými druhmi. Na jar a najmä na jeseň má nádherné listy divý vinič, clematis zaujme krásnymi kvetmi, pestovať môžeme aj brečtany, lomicery, euonymus skoro raší, má dekoratívne žíhané listy. V priebehu sezóny nám vytvoria zelenú stenu. Buxusy dobre znášajú rez a pristrihávanie. Pred nimi umiestnené vyššie druhy s prevísajúcimi v popredí vytvoria kompozíciu prírodného zákutia. To môžeme doplniť aj umelým trávnatým kobercom,“ radí RNDr. Bella.

Väčšie rastliny, najmä trvalo umiestnené vonku, potrebujú väčšie nádoby s dostatkom zeminy, aby nepremrzli. Najlepšie sú terakotové kvetináče, plastové sú zasa ľahšie.

Pekný balkón získame pravidelnou a primeranou zálievkou a prihnojovaním. Našťastie, dnes už môžeme používať hnojivá na konkrétne druhy rastín.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemali by sme však zabudnúť mierne zalievať ani skalky a ihličiny pestované celoročne na balkóne, keď teplota vystúpi nad bod mrazu, dobré je aj nahrnúť na rastliny sneh. Práve ihličiny pestované stále vonku ani nezmrzli, ako sa to často mnohým pestovateľom javí, ale počas zimy vyschli,“ hovorí Jaroslav Bella. ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 334
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 229
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 558
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 143
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 269
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 126
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu