
Organizmus väčšiny ľudí sa s nebezpečenstvami prenosu vírusov vyrovnáva tak úspešne, že choroba neprepukne. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Je tu jar, obdobie mimoriadne vhodné na lásku. Je tu však aj jedna choroba, ktorú lekári nazývajú príznačne chorobou z bozkávania. Ak sa vaše dospievajúce deti sťažujú na škriabanie v hrdle a pritom sa chystajú na rande, je dobré poučiť ich. Dostať na jar mononukleózu znamená odležať si dobrých pár dni v posteli.
Mononukleóza sa začína ako klasická angína. Cítite bolesť v hrdle, máte zväčšené mandle s bielym povlakom, bolesť pri prehĺtaní, pri hovorení vám v nose huhle, pri spaní hlasno dýchate až chrápete.
Zatiaľ čo akútny zápal krčných mandlí, angína, sa ohlási prudkým nástupom a najmä vysokou horúčkou, infekčná mononukleóza prichádza nepozorovane, krôčik po krôčiku. Rovnako pomaly tiež odchádza. Navyše jej vírus zvaný EBV, zostáva hostiteľovi verný do konca života.
Vírus, ktorý mononukleózu vyvoláva, patrí do skupiny herpetických vírusov, to sú tie ktoré majú na svedomí opary, herpesy na perách.
Stretne sa s nimi každý, ale organizmus väčšiny ľudí sa s nimi vyrovnáva tak úspešne, že choroba neprepukne.
Odlíšiť angínu a mononukleózu dokáže iba lekár
Čím skôr tak urobí, tým lepšie, pretože ich liečba sa zásadne líši. Na rozdiel od angíny sú v prípade mononukleózy antibiotiká neúčinné.Väčšinou práve skutočnosť, že antibiotiká do 24 hodín nezaberú, vedie často k zisteniu, že nejde o angínu.
Študentská choroba alebo choroba z bozkávania
„Rozdiel sa pozná najmä z krvného obrazu – lymfocyty majú jedno veľké jadro, odtiaľ je aj názov mononukleóza,“ hovorí pediatrička MUDr. Božena Mudroňová. „Najčastejšie k nákaze dochádza v období dospievania, teda medzi 14. a 20. rokom života, preto sa mononukleóze odjakživa hovorilo študentská choroba alebo choroba z bozkávania.“
Aby sa vírus preniesol, je totiž nevyhnutný užší kontakt než chrípkové kýchnutie niekde v autobuse alebo v čakárni u lekára.
O prevencii sa dá ťažko hovoriť. Bozkávanie sa v tomto veku nedá zakázať, jedinou prevenciou by mohlo byť odpustiť si ho, keď vás práve čudne škriabe v hrdle.
V čase nevinného hromadného bozkávania môže dokonca ochorieť aj celá trieda. Doktorka Mudroňová si na takýto prípad spred desiatich rokoch spomína. „Stalo sa to po maturitnom večierku, kde sa bozkával každý s každým. Jeden bol, nanešťastie, nositeľom vírusu. Začiatok prázdnin si tak odležala takmer celá trieda.“
Opatrnosť platí rovnako pre popíjanie z jednej fľaše, plechovky či vzájomné odhrýzanie z desiatej.
Priebeh choroby nebýva dramatický, treba ju však vyležať – väčšinou stačí asi 12 dní. Chorý potrebuje najmä pokoj a diétu, ktorá spočíva v obmedzení živočíšnych tukov a ťažkých vyprážaných jedál.
Hospitalizácia je nevyhnutná len pri ťažkom priebehu alebo pri komplikáciách.
Mononukleózu, samozrejme, môžu dostať nielen študenti. Môže prepadnúť najmä vystresovaných ľudí, ktorí veľa pracujú, málo oddychujú a majú oslabený organizmus. S mononukleózou napríklad zaľahla do perín namiesto vystupovania na Silvestra, moderátorka českého Peříčka, Slovenka Soňa Polónyiová.
(uj)