
FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA

KRESBA – RODINNÝ DOM
OD A PO Z (ANTAR)
jej používanie aj medzi individuálnych stavebníkov, domy postavené touto technológiou tvoria dnes väčšinu bytového fondu.
Ďalšie prednosti pálených tehál spočívajú aj v schopnosti kombinovať ju napríklad s odľahčenými tvárnicami a panelmi, liatym betónom, dá sa dokonca použiť aj pri montovaných stavbách.
Výskum a vývoj v oblasti stavebných materiálov podstatne rozšíril aj sortiment tehliarskych výrobkov. To umožňuje tradičnej tehle stále konkurovať a prekonať mnohé iné materiály pri stavbe domov.
Ekologická stavba
Základnými požiadavkami stavebníka sú túžba po zdravom bývaní v kvalitnej a odolnej stavbe z prírodných materiálov s príjemnou klímou v tichom interiéri, s nízkymi energetickými nárokmi, nenáročnou, až takmer žiadnou údržbou.
Výhodou je, keď sa navyše prácnosť pri výstavbe zníži na minimum bez používania drahých mechanizmov a množstva energie.
Na súčasnom trhu je takáto ideálna kombinácia požiadaviek splniteľná. Súčasné tehliarske výrobky spĺňajú stále prísnejšie požiadavky na mechanickú pevnosť a stabilitu, požiarnu bezpečnosť, ochranu proti hluku a tepelnú izoláciu.
Koncentrácia výhod
Nové technológie umožnili vyrobiť tehly, ktoré sa dajú použiť takmer všade – od nosných múrov, cez deliace priečky, preklady, podlahové nosníky a vložky, exteriérové dlažby a obkladové prvky.
Preto je jednou z klasických výhod tehál ich flexibilita. Už v projektovej fáze s nimi možno myslieť na náročnejšie členenie priestoru, tvarovanie stien do oblúkov a kruhových pôdorysov, rozličných aj menších členení a tým aj lepšie využitie priestoru.
Použitie tehly sa obíde bez mechanizmov a nasadenia väčšieho množstva pracovných síl. Rovnako sa dá experimentovať pri novej stavbe, ako keď chceme oživiť starú alebo pristavať k nej.
Zľahčené veľkoformátové tehly sú ideálnym materiálom na hrubú stavbu. Tým, že sa vyrábajú v rozličných veľkostiach, ušetrí sa množstvo času na ich úpravu pri murovaní. Netreba ich rezať ani lámať. Ich povrch je hladký a rozmer presný, tým sa minimalizuje spotreba malty, ktorej funkcia sa mení z vyrovnávacej na spájaciu. Tak sa spotrebuje menej materiálu a energie, vylúčia sa prestoje z čakania na vytvrdnutie hrubšej vrstvy malty a výstavba sa zrýchli.
Príjemné bývanie
Špeciálne tvary tehál od zasúvacích po roletové zvyšujú pevnosť priečky a znižujú spotrebu spojovacieho materiálu, čím zmenšia množstvo tepelných mostov. Tým, že sa odstránia prestupy tepla z vnútornej omietky na vonkajšiu stenu cez maltu, zlepšia sa tepelno-izolačné schopnosti murovanej steny.
Tieto vlastnosti podporuje aj špeciálne dierovanie výrobkov a ich pórovitosť. Tým dvojnásobne odľahčujú materiál, pôvodná pevnosť, porovnateľná s plnou klasickou tehlou, sa však zachová. Už 440 mm hrubá stena, čo je dĺžka základnej tehly pre obvodové steny, má dostatočné tepelno-izolačné schopnosti, netreba ju už zvonku zatepliť. Ak ju predsa zateplíme vrstvou minerálnych materiálov, získame vysoko nadštandardnú stavbu, v ktorej si neuvedomíme ani extrémne klimatické pomery za stenami domu.
Akumulácia tepla je ďalšou užitočnou vlastnosťou tehlových stavieb. Obvodové múry dokážu zvyšovať podiel využívanej slnečnej energie, ktorú postupne vypúšťajú do interiéru práve v čase poklesu teplôt. Okrem toho zabraňujú výrazným teplotným výkyvom aj rýchlemu a nadmernému prehrievaniu či vychladnutiu interiéru.
Príjemnej atmosfére v miestnostiach prospieva prirodzený prestup obmedzeného množstva vodných pár a vzdušnej vlhkosti. Nízky difúzny odpor tehly reguluje vzdušnú vlhkosť a udržiava ideálny stav. Tieto schopnosti nových tehliarskych materiálov vylučujú vznik plesní a tiež nezdravé vysušovanie vnútornej klímy, ktoré je príznačné pre niektoré materiály.
Ideálny vlhkostný režim prospieva nielen optimálnym nárokom na zdravé a príjemné bývanie, ale šetrí aj nemalé prostriedky.
Steny a priečky z tehál aj kvalitne izolujú prestup zvuku.
ĽUBOMÍR ŠIMNA