
Spájanie tehál na pero a drážku spevňuje múr, lepšie tepelne izoluje a šetrí maltu.FOTO – ARCHÍV WIENERBERGER
Z názvu tehly môžeme vyčítať jej dĺžku v centimetroch. Označenie P+D značí možnosť spájania v rade na pero a drážku, čo sa prejaví v pevnosti spoja aj v menšej spotrebe spojovacieho materiálu a tým aj v zníženom prestupe tepla.
Vnútorné nosné steny môžeme postaviť z tehál dlhých 300, 250 a 175 milimetrov. Všetky majú rovnakú šírku 375 mm, ktorá určuje hrúbku nosnej priečky, a typizovanú výšku 238 mm. Rozdielnu dĺžku tehál využijeme pri obstavaní vnútorného priestoru, ušetríme čas potrebný na úpravu tehál.
Deliace priečky postavíme z výrobkov s rozmermi 115, resp. 80 x 500 x 238 mm, teda ako s menšími panelmi. Dobre sa s nimi pracuje, stena rýchlo rastie a spotrebuje sa menej spojovacej malty. Prácu s týmito produktmi uľahčí aj množstvo doplnkových výrobkov, ktoré ponúka trh so stavebným materiálom, napríklad na ukončovanie stien v priestore, väzbu rohov alebo s pripravenými otvormi na inštalácie. Tým tiež znížime prácnosť a časovú náročnosť prác.
Súčasné odľahčené tehly výrobcovia neodporúčajú sekať murárskym kladivkom, pretože sa vnútorná štruktúra s rebrami môže rozpadnúť. Na doplnenie steny sa vyrábajú polovičky .
Okrem jednovrstvových môžeme postaviť zo súčasných materiálov aj vrstvené steny. Na takéto zateplenie interiéru použijeme len vrstvu tehál so vzduchovou medzerou medzi priečkami. Tehly kotvíme špeciálnymi sponami. Na vonkajšiu ochrannú vrstvu s takzvaným jadrovým zateplením použijeme minerálnu vrstvu.
(ľš)