Lupienka - tak ľudovo nazývajú psoriázu, postihuje rovnako mužov i ženy. Na Slovensku ňou trpia asi dve percentá obyvateľov. Nie je to ochorenie, na ktoré sa umiera, ale s ktorým sa treba naučiť žiť.
Psoriázu lekári stále nevedia vyliečiť. Ak sa však liečba správne nastaví, je možné dosiahnuť dlhé obdobia remisie, keď prejavy ochorenia prechodne vymiznú. Psoriáza je autoimunitné ochorenie a jednoznačnú príčinu, ktorá ju vyvoláva, sa doteraz nepodarilo určiť. „Niekedy za jej vznikom stojí obyčajná infekcia - angína, pokazený zub, ale najmä stres. A tak sa doposiaľ skrytá choroba zrazu prejaví v plnej sile. Môže sa objaviť v ktoromkoľvek veku, ale najčastejšie je to medzi 15. - 25. rokom života," hovorí primárka MUDr. Hana Zelenková, PhD. z Dermatovenerologického oddelenia sanatórneho typu vo Svidníku.
História ochorenia siaha do dávnej minulosti. Známky psoriázy sa našli napríklad na mumifikovaných telách z obdobia raného kresťanstva. Ešte v stredoveku si psoriázu zvykli zamieňať za iné vážne ochorenie - malomocenstvo. Chorých potom vylúčili zo spoločnosti, pretože vzbudzovali odpor a vyvolávali strach z infekcie. Treba však zdôrazniť, že psoriáza nie je infekčné ochorenie.
Ako sa psoriáza prejavuje
Ochorenie postihuje väčšie či menšie časti kože. Prejavuje sa rôzne - od malých jednotlivých bodiek až po výrazné mapy, ktoré pokrývajú veľké plochy kože. Postihuje aj vlasatú časť hlavy, nechty, ale aj sliznice a genitálie. Vážne sú prípady, keď psoriáza postihuje kožu aj kĺby. Táto forma s rôznym stupňom postihnutia kĺbov patrí k najzávažnejším a má nevyspytateľný priebeh. V 70 percentách prípadov postihuje kĺby bedier, ramien, rúk či chodidiel, a niekedy aj chrbticu.
Postihnutá koža pacienta sa zapáli, zhrubne, začnú sa z nej oddeľovať šupiny, koža ja nadmerne vysušená, často praská do krvi, bolí, páli a svrbí. Takto postihnuté miesta sú citlivé na vonkajšie dráždenie, pri vykonávaní hygieny či nosení určitých druhov tkanín. Terapiu u každého pacienta treba posudzovať a nastaviť veľmi individuálne.
Pacienti zápasia s mnohými ťažkosťami
Psoriázu prvý raz popísal začiatkom 19. storočia anglický lekár Robert Willan. A až v 90. rokoch minulého storočia ju vedci definitívne označili ako ochorenie, ktoré vyvoláva mnoho faktorov. Okrem genetických a imunologických sú to napríklad aj vplyvy vonkajšieho prostredia.
Pacienta trpiaceho psoriázou často zraňuje bezcitnosť až krutosť okolia. Nezriedka dochádza aj k problémom vo vzťahu, ba až jeho rozpadu, najmä ak pacient ochorel až počas trvania vzťahu. Ľudia s psoriázou sa často hanbia, cítia sa menejcenní, trpia depresiami. Ochorenie prináša ťažkosti v každej oblasti bežného života a liečba je často pomerne drahá.
„Neliečený pacient so stredne ťažkou až ťažkou formou psoriázy žije v priemere o 10 - 15 rokov menej ako pacient bez psoriázy," hovorí profesor MUDr. Juraj Péč, CSc., prednosta Dermatovenerologickej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice.
Vhodná liečba môže priniesť dlhé obdobia bez prejavov ochorenia. A to je pre pacientov veľmi oslobodzujúce. „Život bez psoriázy si neviem predstaviť, ale keď som sa raz dostal do remisie, mal som pocit, že som vyšiel z väzenia," uviedol istý pacient. Preto je veľmi dôležité, aby bol chorý v liečbe disciplinovaný, čo je v mnohých prípadoch stále problém. Priebeh psoriázy zvyknú komplikovať tzv. asociované ochorenia ako napríklad arteriálna hypertenzia, diabetes mellitus (2. typ) alebo ochorenia obličiek. Obmedzujú aj samotnú liečbu, znižujú kvalitu života pacientov a skracujú ich život.
Dôležitá je disciplína
Aj pani Anna z Bratislavy má takmer 50-ročné skúsenosti s psoriázou, navyše s jej veľmi vážnou formou, psoriatickou artritídou, ktorá postihuje aj kĺby. Ochorením trpí od 17 rokov. „Okrem estetickej a tým aj spoločenskej ujmy, psoriáza veľmi znepríjemňuje život tým, že svrbí, páli a dokonca bolí, najmä ak sa koža okolo ložísk zapáli. Obmedzuje aj sortiment obliekania, rovnako je to s úpravou vlasov. Nie každá kaderníčka má pochopenie pre takéto ochorenie." Psoriáza často postihuje práve vlasatú časť hlavy a okrem uvedených problémov sa pacienti stretávajú aj s odmietavými reakciami okolia. „Psoriáza je charakterová choroba, vyžaduje veľa osobnej sily, aby sme prežili aspoň trochu kvalitný život. Liečba vyžaduje veľa disciplinovanosti a aj času," vysvetľuje svoj postoj k tomuto ochoreniu pani Anna.
Pred liečbou a po liečbe - vhodnou a disciplinovanou liečbou možno dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu pacienta.
Psoriáza má viacero foriem. Líšia sa podľa miesta výskytu a vzhľadu ložiska.
Ložisková psoriáza (psoriasis vulgaris) - vyskytuje sa až u 95 % ľudí postihnutých psoriázou. Lézie sú presne odlíšené, môžu byť obkolesené svetlým lemom.
Psoriasis guttata - prejavuje sa malými, okrúhlymi, izolovanými léziami, ktoré môžu mať tvar kvapiek.
Psoriasis nummularis - typické sú ložiská s priemerom aj niekoľkých centimetrov, tvarom a veľkosťou podobných minci.
Psoriasis pustulosa - charakterizujú ju lézie v podobe pľuzgierikov naplnených hnisom, bez prítomnosti infekcie. Najčastejšie postihuje dlane, chodidlá, prsty a nechty.
Psoriasis erythrodermica - postihuje väčšinu plochy tela, typické sú červené, odlupujúce sa plochy. Zriedkavo sa môžu objaviť pľuzgieriky s hnisovým, avšak sterilným obsahom.
Psoriasis arthriticca - zápalová, chronická artritída s rôznym stupňom postihnutia kĺbov patrí k najzávažnejším formám psoriázy. Má nevyspytateľný priebeh, liečba postihnutia kĺbov prebieha nezávisle od liečby kožných lézií.
Psoriasis universalis - patrí k veľmi zriedkavým formám, lézie sa vyskytujú na celej ploche kože.
Aké sú možnosti liečby
V liečbe sa využíva niekoľko spôsobov, ktoré sa kombinujú v závislosti od formy a stupňa závažnosti ochorenia:
- Lokálna liečba
- Fototerapia/klimatická liečba (často sa kombinuje s lokálnou liečbou)
- Systémová liečba (jej súčasťou je aj biologická liečba)
- Psychoterapia
Lokálna liečba spočíva v aplikácii lokálnych prípravkov. Charakteristická je pri malom rozsahu ochorenia - ak sa psoriáza vyskytuje na lakťoch, kolenách či v krížovej oblasti. Niektoré prípravky, napríklad s obsahom dechtu, majú určité nevýhody. Môžu sfarbovať kožu i oblečenie, vo vyšších koncentráciách môžu kožu aj dráždiť. Lokálne prípravky sú rôzne. Z najnovších spomeňme revolučnú sadu istého austrálskeho lekára. Pozostáva z čistiaceho gélu, masti a telového mlieka. „Spoločné použitie všetkých troch prípravkov priaznivo ovplyvňuje stav kože psoriatika a predlžuje bezpríznakové obdobie," objasňuje primárka MUDr. Hana Zelenková, PhD.
Ďalšou možnosťou liečby je fototerapia, ktorá využíva prirodzené svetlo a rôzne formy UV žiarenia.Účinná je aj prímorská liečba či rôzne kúpeľné pobyty. Najmä pri stredne ťažkých až ťažkých formách sa využíva tzv. systémová liečba. Treba ju však zodpovedne zvážiť, keďže využíva napríklad kortikoidy, retinoidy či cytostatiká, ktoré môžu významne vplývať na organizmus chorého.
Nové možnosti biologickej liečby
Tretie tisícročie prinieslo v liečbe psoriázy nové trendy. Objavuje sa skupina liekov - tzv. biologiká, ktoré sa vyrábajú biotechnologickými postupmi.
Biologická liečba otvára nové možnosti terapie, je perspektívou v liečbe dermatologických ochorení, keďže cielene, s minimalizáciou vedľajších účinkov zásadným spôsobom ovplyvňuje etiopatogenézu ochorení. Biologiká blokujú špecifické imunitné procesy na molekulárnej úrovni a sú namierené proti špecifickému miestu v imunitnej odpovedi.
Nový liek z tejto skupiny prináša ďalšie možnosti v liečbe stredne ťažkej až závažnej formy psoriázy. Oproti súčasnej biologickej liečbe je účinnejší. Je nádejou aj pre pacientov, u ktorých iné formy systémovej terapie nezabrali, prípadne sú im kontraindikované, alebo ich netolerujú. Výhodou je, že sa podáva formou injekcie a v udržiavacej fáze ho stačí aplikovať štyrikrát do roka. Má veľmi mierne vedľajšie účinky. Zlepšuje nielen ochorenie, ale aj kvalitu života pacientov.
„Neexistujú dobré alebo zlé psoriatické lieky. K liečbe každého pacienta so psoriázou treba pristupovať individuálne a liečbu vybrať tak, aby pomer optimálne riziko/benefit bol pre pacienta čo najlepší, uviedol profesor MUDr. Juraj Péč, CSc.
Odborníci upozorňujú, že dnes sa možno stretnúť s množstvom rôznych informácií o liečbe psoriázy napríklad aj na internete. Nájdete tu veľa „účinných" postupov či diét, avšak z medicínskeho pohľadu ich účinky nemusia byť potvrdené. Príkladom sú rôzne čaje, diéty, aromaterapie, hypnoterapie, reflexná liečba či terapia špeciálnymi rybičkami, ktoré sa živia odumretými časťami kože. S takými informáciami treba narábať s rozvahou a rozhodne je lepšie poradiť sa s odborníkom.