Washington 10. apríla (TASR) - Dosiahnuť, aby dieťa spalo celú noc, pripadá mladým rodičom často ťažšie ako nájsť svätý grál. Vedci však zistili, že v noci sa zobúdzajú aj bábätká, ktoré rodičov neprivolajú krikom, ale používajú rôzne spôsoby uspávania samých seba.
Dojčatá si k spánku pomáhajú rôzne - od cmúľania palca až po objímanie mäkkého objektu - a počas prvého roku života ich hojne využívajú. Na rozdiel od predchádzajúcej obľúbenej teórie teraz vedci zistili, že deti nepreferujú len jedno "uspávadlo", ale s obľubou ich kombinujú a s rastúcim vekom striedajú, uvádzajú americkí vedci v štúdii publikovanej v najnovšom čísle magazínu Pediatrics.
Napríklad trojmesačné dojča sa uspokojí s vlastným palcom, prstami či rukami, no šesťmesačné dieťa už bude pri zaspávaní potrebovať plyšovú hračku, prikrývku, vankúš, alebo ich kombináciu. Vedci v štúdii ďalej uvádzajú, že práve šesťmesačné deti sú najotvorenejšie novým zaspávacím pomôckam, napr. tričku, ktoré vonia ich mamou.
Vedci po tri mesiace sledovali spacie návyky a správanie štyroch skupín detí vo veku tri až 12 mesiacov. Zistili, že šesťmesačné deti používajú "uspávadlá" oveľa častejšie ako 12-mesačné, a počet ich užívateľov vysoko prevyšuje počet detí, ktoré zaspávajú bez pomôcok. Detí, ktoré po celý čas štúdie nepoužili pri zaspávaní pomôcku ani raz, bolo deväť percent.
Zaujímavý je aj fakt, že deti, ktoré rodičia položili do kolísky v bdelom stave používali počas noci uspávacie pomôcky oveľa častejšie ako deti, ktoré položili do postieľky už spiace.
Americká akadémia pediatrov odporučila, aby rodičia z kolísky odstránili plyšové hračky, vankúše a cumle, čím by mohli výrazne znížiť riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Najvyššiemu riziku tohto syndrómu sú vystavené deti, ktoré spia na vrchu mäkkého povrchu, napr. vankúša či ovčej kože. Autori štúdie na záver upozornili, že rodičia by mali "uspávadlo" dieťatku vyberať so zreteľom na predchádzajúce odporúčania.