SME

Klimaktériu neuniknú ani muži

Návaly horúčavy, nočné potenie, výkyvy nálady, depresie, priberanie či poruchy spánku... Tieto príznaky pozná každá žena v období klimaktéria. Postupne sa k nim pridávajú ďalšie závažné sprievodné znaky - napríklad zvýšené riziko kardiovaskulárnych ochore

Pohyb je pre zdravie nesmierne dôležitý v každom období života, nielen počas klimaktéria u žien alebo andropauzy u mužov.Pohyb je pre zdravie nesmierne dôležitý v každom období života, nielen počas klimaktéria u žien alebo andropauzy u mužov. (Zdroj: FLICKR.com)

ní či osteoporóza. Sú muži od takýchto nepríjemných stavov a zdravotných rizík uchránení?


Ani muži nie sú výnimkou. Takisto v ich živote nadíde obdobie, zväčša po 50. roku života, keď sa u nich objavia mnohé príznaky, porovnateľné s príznakmi ženského klimaktéria. Prechádzajú tzv. andropauzou, ako sa mužské klimaktérium odborne nazýva, a za rôznymi ťažkosťami a zdravotnými rizikami stojí znížená produkcia hormónu testosterónu. Zníženie jeho hladiny v organizme môže byť aj dôsledok stresov a nedostatku kvalitného odpočinku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Andropauza nie je výmyslom 21. storočia, prvý raz sa jej venovali odborníci už v prvej polovici minulého storočia, avšak až rozvinutejšie diagnostické metódy priniesli viac svetla do procesov, ktoré sa dejú v mužskom organizme počas tohto citlivého obdobia života. Rôzne zmeny vyvolávajú aj rôzne psychické problémy, a je známe, že niektoré záťaže a situácie znášajú muži ťažšie ako ženy.

„Andropauza sa odborne nazýva ´čiastočný androgénový deficit u starnúcich mužov´ (Partial Androgen Deficiency of the Aging Male - PADAM). Je to súbor príznakov pripisovaných zmenám hladín androgénov, predovšetkým testosterónu a dihydrotestosterónu, ako aj účasti ďalších hormónov, napr. rastových hormónov (GF, IGF-I), leptínu, tyroxínu a pod. u starších mužov. Úbytok tvorby testosterónu sa síce pomaly začína už po 30. roku života muža, prvé príznaky nedostatku sa prejavia zvyčajne medzi 50. až 55. rokom života. Na rozdiel od žien však neustáva produkcia pohlavných hormónov úplne, ale ustáli sa v starobe na úrovni zhruba 30 % v porovnaní s maximálnou hladinou v mladom veku. Hladinu voľného testosterónu v krvi navyše znižuje užšia väzba na špeciálnu bielkovinu SHBG (Sex Hormon Binding Globulin = globulín viažuci pohlavné hormóny). Pokles tvorby androgénov však nie je u všetkých mužov rovnaký. Odhaduje sa, že približne každý tretí muž dôsledkom nízkej hladiny testosterónu pocíti symptómy andropauzy," uvádza prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.

SkryťVypnúť reklamu

Muži to majú podobné

Prejavy a príznaky andropauzy u mužov sú v mnohom podobné príznakom menopauzy u žien. Aj mužov trápia problémy so spánkom, nezriedka s erekciou, vyčerpanosť, podráždenosť, nadmerné potenie, ale i vypadávanie vlasov a strata svalovej hmoty. Podobne ako u žien, aj u mužov sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a osteoporózy. Andropauzu spôsobujú hormonálne zmeny a netreba si ju zamieňať s krízou stredného veku, ako dôsledku psychosociálnych zmien v živote.

V súčasnosti je diagnostikovanie andropauzy jednoduchšie aj vďaka rozvinutým diagnostickým metódam. Ak máte pocit, že ste sa prehupli cez pomyselnú hranicu do obdobia života, ktoré súvisí so spomínanými hormonálnymi zmenami, mali by ste navštíviť urológa alebo sexuológa, prípadne priamo andrológa. Ako uvádza prof. Katarína Horáková, „už na základe vstupného pohovoru sa zväčša dá určiť diagnóza. Pacienta potom čaká vyšetrenie pohlavných hormónov, krvný rozbor hladiny hormónov, atď. Príznaky andropauzy sa dajú zmierniť tzv. testosterónovou substitučnou terapiou, ktorá vyrovnáva hladinu testosterónu v krvi."

SkryťVypnúť reklamu

Liečba ušitá na mieru

Substitučná hormonálna liečba u mužov, podobne ako u žien, má však aj svoje riziká. Ak by sme ich chceli porovnať, opäť by sme tu našli spoločné znaky.

Substitučná hormonálna liečba sa u žien zvykla vo väčšine prípadov používať paušálne, v súčasnosti však lekári pristupujú k tejto forme liečby so zvýšenou opatrnosťou, keďže je tu prítomné riziko kardiovaskulárnych ochorení, cievnej mozgovej príhody, karcinómu prsníka a pod. Lekári sa liečbu snažia pacientke „ušiť na mieru" - zvažujú najvhodnejšiu kombináciu hormónov (buď samotný estrogén alebo kombinácia estrogénu s progesterónom alebo progestínom) a aj dĺžku užívania vzhľadom na individuálne potreby pacientky. Tie vyplývajú jednak z jej celkového zdravotného stavu, príznakov a ich závažnosti, ako aj z potreby prevencie takých ťažkostí, ako je napríklad osteoporóza alebo riziko rakoviny hrubého čreva.

SkryťVypnúť reklamu

Substitučná hormonálna liečba v prípade užívania istých kombinácií hormónov a subjektívneho stavu pacientky môže zvyšovať riziko rakoviny prsníka, toto riziko však umocňuje napríklad aj fajčenie, vysoká hladina cholesterolu, rizikovým faktorom môže byť aj absencia pôrodu a dojčenia u ženy. Je veľa faktorov, ktoré za vzájomného spolupôsobenia môžu zvyšovať riziká, preto je dôležitá aj dĺžka liečby, odporúčaná je 2 - 3 roky. V prípade, že má pacientka neobvykle silné príznaky, lekár musí dlhšie obdobie liečby veľmi prísne a starostlivo zvážiť.

V súčasnosti sa ako alternatíva tradičnej substitučnej hormonálnej liečby využíva aj liečba fytoestrogénmi a rastlinnými prípravkami.

Muži sa viac zanedbávajú ako ženy

Rovnako aj príznaky andropauzy u mužov pomáha liečiť testosterónová substitučná terapia, ktorá je zameraná na vyrovnanie hladiny testosterónu v krvi. Podobne ako u žien, má svoje riziká aj u mužov. Z tých najzávažnejších spomeňme rakovinu prostaty alebo prsníka. Táto liečba nie je vhodná, ak muž trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo napríklad ochoreniami pečene, obličiek či cukrovkou.

SkryťVypnúť reklamu

Podávanie testosterónu síce zvyšuje sexuálnu aktivitu, ale môže blokovať aj tvorbu spermií, takže sa môže znižovať plodnosť muža.

Ťažkosti s menopauzou u žien a andropauzou u mužov vám okrem spomínanej liečby môže pomôcť prekonať racionálna životospráva, veľmi dôležitý je dostatok pohybu a napríklad aj konzumácia ovocia či zeleniny s vysokým obsahom fytoestrogénov. Samozrejme, dôležité je odbúrať stres, vyhýbať sa alkoholu a cigaretám a strážiť si hmotnosť. Je známe, že muži vo všeobecnosti menej dbajú o svoje telesné i duševné zdravie ako ženy. Preto je dôležité, aby v prípade objavenia sa varovných signálov situáciu nepodceňovali, zašli za odborníkom a nezabúdali napríklad aj na preventívne prehliadky zamerané na rakovinové ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 659
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 606
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 760
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 709
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 609
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 186
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu