SME

Masáž nie je prepych, ale potreba

Účinná masáž by mala trvať aspoň trištvrte hodiny. Masér by za jeden deň nemal masírovať viac ako 8 až 10 ľudí. Potom môže pomôcť telu aj duši. Masáže medom či čokoládou neublížia, ale od bolesti nepomôžu. Najkvalitnejšia je klasická.

Dobrý masér dokáže odstrániť telesné aj duševné bloky.Dobrý masér dokáže odstrániť telesné aj duševné bloky. (Zdroj: www.sxc.hu)

BRATISLAVA. Stuhnutý krk, deformácia krčnej chrbtice, bolesť v krížoch, to je len zlomok problémov, ktoré ľudí ženú z ordinácií lekárov do rúk masérov.

Najkvalitnejšia je vtedy klasická manuálna masáž, pri ktorej dobrý masér vyhmatá bolestivé spazmatické miesta, hovorí pražská fyzioterapeutka Jana Šimonková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tri spôsoby masáže EFLERÁŽ

Jemný hmat je najlepšie používať hneď na začiatku, pretože jeho výsledkom je, že telo sa úplne uvoľní. Zvykne sa kombinovať s masážnym olejom, ktorý sa rozotrie po pokožke. Ruky drží masér vedľa seba s prstami tesne pri sebe; má ich uvoľnené, ale nie ochabnuté. Rukami kĺže pozdĺž celej dĺžky svalov smerom k hlave; pri tomto pohybe udržiava dlane a prsty stále v kontakte s kožou, aby cítil obrysy tela. Urobí ľahký pohyb späť, pri ktorom použije iba špičky prstov. PETRISÁŽ

SkryťVypnúť reklamu

Nasleduje po efleráži, ide o pevné chytenie a stláčanie svalových skupín. Hodí sa na masírovanie chrbta, hornej časti hrudníka, lýtok a sedacích svalov. Oddeľuje stiahnuté svalové vlákna a pomáha zbaviť svalovinu kyseliny mliečnej. Ruky s mierne roztiahnutými prstami položí masér dolnou časťou dlaní do stredu chrbta, odkiaľ začína masírovať. Striedavo tlačí dolnou časťou dlane každej ruky tak, aby to masírovaného nebolelo. Petrisáž sa nerobí dlho na jednom mieste. TRENIE

Používa sa na rôznych častiach chrbta, kde sú svaly najviac stuhnuté. Oleja sa používa veľmi málo alebo vôbec nie. Masáž sa robí sériou malých krúživých pohybov smerom nadol. Vyhýba sa priamemu tlaku na chrbticu. Masér pomaly tlačí na zvolený bod bruškom palca alebo ukazováka. Tlak postupne zvyšuje. Robí mierny krúživý pohyb v trvaní 10 až 15 sekúnd. Tlak iba pomaly uvoľňuje a opakuje to dva- až trikrát. Na uvoľnenie svalov sa urobí znovu efleráž.

SkryťVypnúť reklamu

„Treba si však uvedomiť, že masáž je povrchová záležitosť a od bolestivého syndrómu z preťaženia nepomôže. Vtedy už treba skôr vyhľadať fyzioterapeuta." Masáže medom či čokoládou, ktoré sú tiež v ponuke, podľa nej neublížia, ale dlhodobo od bolesti nepomôžu.

Úroveň starostlivosti ľudí o vlastné telo môže porovnávať bratislavský masér a fyzioterapeut s devätnásťročnou praxou Stanislav Junas, ktorý niekoľko rokov pôsobil v zahraniční. „Vonku je povedomie ľudí v tomto smere vyššie," hovorí

„Pracoval som istý čas na švajčiarskej výletnej lodi ako šéf wellnescentra s medzinárodnou klientelou, neskôr vo Viedni. Aj títo ľudia idú v práci na maximum, ale vedia aj relaxovať," povedal Junas. „Tradícia wellnes procedúr je tam dlhšia, ale sú aj ochotní ich zaplatiť. Mať osobného maséra nie je prestíž, ale potreba."

SkryťVypnúť reklamu

Masáž dokáže zbaviť stresu, uvoľňuje napätie vo svaloch, zlepšuje ohybnosť, ale môže aj upozorniť na skrytý zdravotný problém.

Junas, ktorý absolvoval odbor fyzioterapeut na strednej zdravotnej škole hovorí, že hoci masér nie je lekár, má mať dostatočné vedomosti z anatómie aj z fyziológie.

„Ak mám dosiahnuť masážou účinok na telo, musím poznať zdravotný stav klienta. Niekedy aj zdanlivá maličkosť, ako sú kŕče v nohách či v prstoch, môže pomôcť odhaliť zdroj zdravotného problému."

Jeho trenčiansky kolega Roman Ulahel povedal, že medzi masérom a zákazníkom by mala vládnuť v tomto smere dôvera. „Musím napríklad vedieť aj to, na čo je alergický. Medová masáž nie je vhodná pre tých, čo sú alergickí na med."

Najväčší záujem je o klasické a reflexné masáže. Maséri to vysvetľujú sedavým zamestnaním ľudí a najmä jednostrannou pozíciou za počítačom. „Pri problémoch je ideálne prísť každý týždeň, podľa toho, či je to prevencia, alebo liečenie. Najvhodnejšia je 40- a viacminútová masáž, 20 minút je málo," hovorí Junas.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä v kúpeľoch či v nemocniciach sa pacienti neraz sťažujú na nekvalitné masáže. Šimonková hovorí, že masáže v tridsaťminútových intervaloch nikdy nemôžu byť kvalitné.

Priznáva to aj Ulahel, ktorý hovorí, že ak chce mať masér spokojnú klientelu, musí sa riadiť počtom masáží. „Maximum je sedem klientov. Je to ale individuálne, ak robím len nejakú kozmetickú lymfodrenáž, čo je veľmi jemná masáž, tak si dovolím zvládnuť aj viac."

Skôr ako idete k masérovi Masáž je vhodnejšia popoludní alebo večer po pracovnom dni. Lepšie je prísť o desať minút skôr a pripraviť sa aj psychicky. Tesne pred masážou nie je vhodné jesť a piť alkohol. Po masáži má človek dbať na pitný režim, nemá sa už fyzicky namáhať. Raz za štrnásť dní sa odporúča absolvovať aspoň čiastočnú relaxačnú či reflexnú masáž. Pri problémoch je vhodná masáž aj dvakrát týždenne. Zákazník by mal masérovi prezradiť najmä hodnotu svojho krvného tlaku, problémy s chrbticou, kožné problémy, ale aj alergie na dermatologické prípravky, upozorniť na pooperačné stavy, umelé kĺby. Masáž sa neodporúča v ťažkých psychických problémoch, pri vysokom krvnom tlaku, menštruácii, v tehotenstve, pri pokročilých kŕčových žilách, infekciách kože a plesňových ochoreniach. Čím je masáž dlhšia, tým je jemnejšia a čím je kratšia, tým by mala ísť viac do hĺbky. Rýchla masáž dodáva energiu, pomalá zasa upokojí. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Dobrý masér vie, že nie je lekár

Ako si vybrať maséra a zorientovať sa v množstve ponúkaných masáží sme sa spýtali profesionálnej masérky EVY KAČKOVEJ, zakladateľky Spoločnosti masérov Slovenska a masérskej školy vo Vrútkach.

Na trhu je veľmi veľa masáží, ako sa v nich má človek orientovať?

Predtým, než sa rozhodnete navštíviť najbližšieho maséra, mali by ste poznať niektoré dôležité informácie o vhodnosti alebo nevhodnosti masáží. Každý by mal mať najskôr jasno v tom, čo od masáží očakáva. Či ho k masérovi privádzajú konkrétne telesné, alebo duševné bloky, bolesť chrbta, alebo hľadá iba relax, pri ktorom by potreboval trochu vypnúť.

Eva Kačková tvrdí, že veľa masérov má kvalifikáciu, ale nie všetci

sú obdarení aj „radosťou z dotyku", bez ktorej nemusí byť masáž účinná. „Masáž, to nie je škrabkanie po chrbte, to je umenie, ako sa dotýkať, hladiť a aplikovať tlak na telo."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa čoho spoznáme, že sme v dobrých masérskych rukách?

Dobrý masér nikdy nezabúda, že nie je lekár a podľa toho sa aj správa. Masér sa nás po celý čas dotýka v intímnej zóne a jeho dotyk nám musí byť v prvom rade príjemný, veď ide aj o psychickú terapiu. Odborník nesmie ublížiť technikou, ale ani slovom. Masér musí mať veľmi dobré vedomosti z anatómie aj fyziológie. Žiakov v masérskej škole vždy učím, že odovzdávame praktický zážitok a ku klientovi by sa mali tak aj správať.

Mali by sme si masáže vyberať aj podľa ročných období?

Napríklad teraz v zime sú vhodné aromaterapeutické masáže, ktoré vďaka éterickým olejom dokážu navodiť atmosféru pokoja a vyvolávajú príjemné pocity. Pocit slasti dokáže navodiť masáž čokoládou. Ako relax je vynikajúca klasická masáž celého tela, indická masáž hlavy, masáž lávovými kameňmi, ktorá má aj detoxikačné účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré patria medzi celoročné, oddychové?

Zaradila by som sem shiatsu masáž na podložke alebo na masážnej stoličke, thajskú masáž, lymfodrenážnu, reflexnú masáž chodidiel, havajskú masáž a iné. Liečebné masáže je dobre použiť aj preventívne, lebo si človek pri nich veľmi dobre oddýchne.

Niekedy sa ľudia sťažujú, že masér po nich len pobehal prstami, že jeho ruky ani necítili. Má takáto masáž účinok?

Dobrá masáž by mala mať takú intenzitu, ktorá je človeku ešte príjemná. Každý máme inú svalovú hmotu a tlak vnímame inak. Čo môže byť pre jedného prisilné, sa inému môže zdať slabé. Klient by mal s masérom komunikovať. Nemal by sa nechať odbiť slovami, že dobrá masáž nebolí, lebo tlak nemá s bolesťou nič spoločné.

FOTO - ARCHÍV E. K.

Jarmila Horáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 956
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 804
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 442
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 368
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 243
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


7
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


7
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu