* Základom zdravšieho domáceho prostredia je dobré vetranie. Otvorenie okna alebo investícia do ventilátora alebo ventilačného systému, ktoré podnietia prúdenie vzduchu, zlepší jeho kvalitu. Dôležité je odstránenie znečisťujúcich látok, pri niektorých časticiach je však vetranie vzduchu neúčinné.
* Plesne, baktérie a vírusy prosperujú vo vlhkých a mokrých podmienkach. Nižšia vlhkosť vzduchu vytvorí nevhodné podmienky pre šírenie mikroorganizmov.
* Roztoče uprednostňujú prírodné vlákna. Na vankúše a matrace by sa preto mali používať tzv. polopriepustné obliečky, ktoré umožňujú odvádzanie vzduchu smerom von (dieťa sa nepotí), ale nie sú priepustné smerom dnu. Výplň vankúšov a matracov by mala byť zo syntetických materiálov, ktoré sa dajú prať vo vode pri teplote viac ako 60 °C. Posteľnú bielizeň vymieňajte minimálne raz za dva týždne, u detí s problémami dýchacích ciest každý týždeň.
* Uprednostnite nepokrytú dlážku pred kobercami. Ak ste sa ešte nerozhodli, aký typ dlážky si kúpite, majte na mysli, že drevo, vinyl a dláždená podlaha sú menej priateľské pre špinu a prach ako koberce, drevo navyše nechladí ako dlažba a laminátové parkety.
* Problematické zvieratká je lepšie v domácnosti s alergikom nechovať. Ak sa však vaše dieťa nedokáže rozlúčiť s domácim miláčikom, pes ani mačka by nemali vstupovať do miestnosti, kde sa spí. Domáce zvieratá by sa mali tiež pravidelne kúpať a česať mimo obydlia.
* Predchádzajte cigaretovému dymu, dvadsať až tridsať percent detských astiem pochádza z pasívneho fajčenia. Predchádzaním fajčeniu uchránite vás a vašu rodinu od viac ako 4000 nebezpečných chemických substancií. V rodinách s deťmi, a to nie iba postihnutými astmou či alergiou, by malo platiť – NEFAJČIŤ!!!
* Pravidelné utieranie prachu minimalizuje prach a roztoče. Aby bola prachovka účinná, namočte ju v rovnakom množstve octu a parafínu.