hýbajú
BRATISLAVA. V slovenských župách najčastejšie chýbajú gynekológovia, chirurgovia, internisti, anestéziológovia, röntgenológovia, ale aj psychiatri. Jedinou výnimkou je Bratislavský samosprávny kraj, kde je v niektorých odboroch lekárov nadpočet.
Vlani si župy analýzou zisťovali, akí lekári-špecialisti v jednotlivých odboroch im podľa aktuálnej potreby chýbajú. Ukázalo sa, že ich chýba 3219.
Lekárske fakulty tvrdia, že problém nie je v nedostatku študentov, veď každoročne štúdium medicíny ukončí 700 až 750 absolventov.
Chýbajú všade
Nedostatok lekárov vo verejných nemocniciach spôsobuje najmä ich odchod do ambulantnej súkromnej sféry zdravotníctva a tiež odchod zo Slovenska, hoci už nie húfny.
„Nedostatkom lekárov trpia všetky malé nemocnice na Slovensku. Čerstvo vyštudovaní medici idú za lepšími podmienkami do štátnych zariadení alebo do cudziny," povedal zastupujúci riaditeľ Hornooravskej nemocnice v Trstenej Štefan Köhler.
Riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Dolnom Kubíne Jozef Mintál hovorí, že o odbory ako röntgenológia či anestéziológia mladí ľudia nemajú záujem. Starú generáciu odborníkov v nemocniciach čoskoro nebude mať kto nahradiť.
Za všetkým je cena práce
„Napríklad veľa anestéziológov odišlo po reforme záchrannej zdravotníckej služby do jej posádok a to pre výhodnejšie platové podmienky," hovorí prodekanka Lekárskej fakulty UK v Bratislave Soňa Kiňová.
„Špecialisti ako rádiológovia, anestéziológovia, endokrinológovia, hematológovia sú žiadaní v krajinách ako Veľká Británia, Švédsko, Nórsko a v niektorých krajinách Blízkeho východu. Veľa lekárov odišlo pracovať do Nemecka," povedala. „Pokiaľ bude platové ohodnotenie v týchto krajinách troj- až desaťnásobne vyššie ako u nás, niet sa čo čudovať."Dekan Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine Dušan Mištuna upozorňuje, že lekári bývali štandardne ohodnotení niekde na úrovni služieb vyžadujúcich si základné či nižšie stredné vzdelanie. „Žiaľ, ocenenie zdravotníckych pracovníkov je naďalej defektné po spoločenskej aj po ekonomickej stránke."
Lekári chýbajú aj nemocniciam v Dolnom Kubíne a Trstenej.
FOTO PRE SME - ALEXANDRA MIKULÁŠOVÁ
Lákajú na bonusy
Hornooravská nemocnica potrebuje okrem gynekológa, chirurgov, internistov a anestéziológov aj dvoch primárov. Aby prilákala nové posily, ponúka rôzne zamestnanecké bonusy. Lekár dostane v Trstenej s pracovným miestom aj ubytovanie.
Dolnooravskej nemocnici dlhodobo chýbajú lekári na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Posilniť potrebuje aj röntgenové pracovisko. Niektoré medicínske výkony sú obmedzené. „Potrebujeme rezervu. Lekári by nemuseli pracovať nadčasy a mohli by sme vykonávať aj viacero operácií," hovorí riaditeľ Mintál.
Nemocnici v Humennom najviac chýbajú dvaja rádiológovia. Lekára hľadajú aj na neurológiu. Na všetkých oddeleniach spĺňajú minimálne normatívy, ale nových záujemcov by určite neodmietli, povedala námestníčka riaditeľa Mária Vasiľová. „Radi by sme kolektív omladili, lenže mladí lekári uprednostňujú veľké kliniky."
V Trebišove slúžia Ukrajinci
Trebišovská nemocnica odvlani prijíma lekárov z Ukrajiny. Jej riaditeľ Vladimír Dvorový povedal, že ich zamestnávajú sedem, na detskom, chirurgickom a traumatologickom oddelení. „Sústredili sme sa na mladých lekárov v špecializačnom štúdiu. Ďalšie žiadosti zvažujeme, máme s nimi dobré skúsenosti," hovorí.
Lekári, ktorí nastúpili v roku vzniku nemocnice, pôjdu onedlho do dôchodku. „Aj preto prijímame priebežne na všetky oddelenia, zmluvy sme práve uzavreli s dvomi budúcimi absolventkami," povedal Dvorový.
Martin preškoľuje
Žilinská župa sa dohodla na spolupráci s fakultou v Martine, ktorá má odborníkov preškoľovať. Potrebuje doplniť stavy všeobecných lekárov, pediatrov, ľudí na intenzívnu medicínu či rádiodiagnostiku.
Lekár samosprávneho kraja Štefan Kohler spresnil, že ide o trojročný projekt. Z grantu budú hradiť platy školiteľov a prispejú aj na mzdy preškoľovaných.
Na ARO sa mladí nehrnú
Primárka ARO v Dolnom Kubíne Agnesa Bjelová má takmer tridsaťročnú prax. Anestéziológia je náročná, no nedocenená, hovorí.
Mladí ľudia sa pri výbere lekárskej špecializácie zameriavajú na iné odbory, ako je anestéziológia. Anestéziológ je pritom podľa primárky Agnesy Bjelovej pre nemocnice nepostrádateľným špecialistom.
„Potrebujeme na oddelenie najmenej dvoch lekárov. Ich nedostatok teraz vykrývame jedným lekárom, ktorý slúži aj v lôžkovej časti," hovorí primárka.
Situácia na dolnokubínskej anestéziológii sa zhoršila pred dvomi rokmi po odchode dvoch lekárov a otvorení jednodňovej ambulantnej starostlivosti v nemocnici, čím anestéziológom ešte pribudli povinnosti. „Pracujeme na úkor svojho voľného času aj životného komfortu. Zostávame preto, že svoju robotu máme radi," hovorí Bjelová.
Obdobná situácia je aj na oddelení chirurgie. Ak by odtiaľ odišli do dôchodku traja lekári, nemali by za nich primeranú náhradu. (sm)
Koľko našich lekárov je vonku, sa nevie
BRATISLAVA. Spolu 2050 lekárov žiadalo od ministerstva zdravotníctva potvrdenie o rovnocennosti vzdelania od 1. mája 2004 do 31. januára 2010. Z počtu potvrdení sa však nedá zistiť skutočný počet tých, ktorí napokon zo Slovenska odišli.
V roku 2009 požiadalo o potvrdenie 217 lekárov. Najviac, 85, mierilo do Česka, a 41 do iných krajín Európskej únie, ktoré však nespresnili.
O prácu v Nemecku sa mohlo s potvrdením uchádzať 41 lekárov, vo Veľkej Británii 21. Po šiestich mali namierené do Rakúska a do Grécka, po štyroch do Švédska a do Talianska, traja do Francúzska, po dvoch do Holandska a do Írska, po jednom do Nórska a Španielska.
Zdroj: ministerstvo zdravotníctva
Ako vláda plní sľub zvýšiť platy zdravotníkom a zabezpečiť im lepšie pracovné a životné podmienky
Čo sľúbili: Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že do roku 2010 je možné pri mzdovom ohodnotení lekárov a sestier priblížiť sa k 1,5 až 3-násobku priemernej mzdy, presnejšie dostať sa na ich úroveň.
Zdroj: Tlačová správa Ministerstva zdravotníctva, 29.1.2007
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Zvýšenie platov by mohlo prispieť k zvýšeniu kvality zdravotníctva, potrebné je tiež zreformovať systém a odstrániť neefektívnosti.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Platy lekárov a zdravotných sestier vo fakultných nemocniciach nestúpli na sľubovaný 3-násobok, resp. 1,5-násobok priemernej mzdy, ale len na 2,1-násobok, resp. 1,1-násobok. Priemerná mzda v celom zdravotníctve ale rastie od roku 2006 rýchlejšie ako priemerná mzda v SR. Kým v roku 2006 tvorila len 88% priemernej mzdy v SR, v roku 2008 to bolo 102%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.