SME

Znížená kvalita spánku ovplyvňuje aj kvalitu života

Noktúria je nepríjemný a závažný problém, ktorý trápi pomerne veľký počet ľudí a znižuje kvalitu ich života. S noktúriou sa stretne takmer každý druhý človek po päťdesiatke, mnohí však tento problém neriešia.

Ak vás v noci budí potreba ísť močiť, mali by ste navštíviť lekára. Prerušovaný spánok sa negatívne odrazí na vašom zdraví a kvalite života.Ak vás v noci budí potreba ísť močiť, mali by ste navštíviť lekára. Prerušovaný spánok sa negatívne odrazí na vašom zdraví a kvalite života. (Zdroj: FLICKR.com)

Ak človek v noci jeden alebo viackrát precitne kvôli potrebe močiť a následne opäť zaspí, hovoríme o noktúrii. Nie je to ochorenie, ale príznak, ktorý môžu vyvolávať rôzne príčiny. Noktúria trápi rovnako ľudí oboch pohlaví a vyskytuje sa v každom veku, avšak so stúpajúcim vekom narastá aj frekvencia nočných močení. Prerušovaný spánok stráca na kvalite, čo má následne dopad na celkový stav pacienta a môže mať za následok viaceré zdravotné ťažkosti. Človek sa cíti viac unavený, má menej energie, znižuje sa jeho koncentrácia, čo má negatívny vplyv aj na pracovnú výkonnosť. Ľudia trpiaci noktúriou bývajú v dôsledku nedostatočnej kvality spánku psychicky frustrovaní, znižuje sa odolnosť ich organizmu, pridružujú sa metabolické a hormonálne zmeny, môžu trpieť nechutenstvom a nezriedka majú sklon k depresiám. U starších ľudí sa noktúria radí k závažným rizikovým faktorom, pretože môže mať za následok napríklad aj zvýšený počet úrazov, smrteľné nevynímajúc. Ich celkové zdravie býva oslabené, v dôsledku čoho sa môžu pridružiť rôzne ďalšie ochorenia a následne aj zvýšená úmrtnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci uvádzajú, že ak sa počas spánku človek budí kvôli močeniu viac ako tri razy, úmrtnosť stúpa až dvojnásobne. Výskyt noktúrie rapídne narastá po 40. roku života a až u 60 % populácie noktúria negatívne ovplyvňuje celkové zdravie a pohodu.

Liečba tohto problému má za cieľ priniesť pacientom úľavu, vyššiu kvalitu spánku, čo má v konečnom dôsledku dopad aj na celkovú kvalitu ich života. Pre voľbu správnej liečby je potrebná správna diagnostika - treba určiť pravú príčinu nočnej potreby močenia.

Čo je príčinou noktúrie

Ak sa v noci budíme zo spánku, príčinou môžu byť jednak rôzne ťažkosti, ktoré nesúvisia so zdravotným stavom - ako je napríklad svetlo, nadmerný hluk, stres, ťaživé sny alebo aj nadmerný príjem tekutín pred spaním a podobne. Zo spánku nás však môžu budiť aj zdravotné ťažkosti, napríklad kardiovaskulárne ochorenia, choroby dýchacej či nervovej sústavy, nezriedka býva príčinou nočného budenia napríklad cukrovka a takisto ochorenia močového systému ako je zväčšenie prostaty, hyperaktívny močový mechúr, ochorenia obličiek alebo zápaly močového mechúra.

SkryťVypnúť reklamu

Práve preto je dôležitá správna diagnostika vyvolávajúcich príčin noktúrie, ktorých môže byť aj viacero, a následne sa vzhľadom na príčinu stanoví aj vhodná liečba.

Pre určenie správnej diagnózy je veľmi dôležitá podrobná anamnéza, pacient by mal podstúpiť urologické alebo gynekologické vyšetrenie, súčasťou stanovenia diagnózy sú napríklad laboratórne vyšetrenia, ale aj endoskopia, ultrasonografia alebo urodynamika. Dôležitou pomôckou pre lekára je aj tzv. mikčný denník, do ktorého si pacient presne zaznamenáva príjem tekutín a počet močení cez deň aj v noci. Diagnostika a aj následná liečba sa prispôsobuje individuálnemu stavu pacienta.

Poruchy tvorby moču

Obvykle noktúriu spôsobuje nočná polyúria, globálna polyúria a abnormálna funkcia močového mechúra. Zdravý dospelý by mal počas dňa vyprodukovať 3 - 4-krát viac moču ako v noci, a to v dôsledku pôsobenia antidiuretického hormónu vazopresínu, ktorý riadi v organizme hospodárenie s vodou. Tento hormón sa vo väčšom množstve uvoľňuje práve v noci, v dôsledku čoho dochádza práve počas noci k zvýšenému zadržiavaniu vody v organizme. Produkcia tohto hormónu však s vekom klesá, preto je u starších ľudí aj zvýšený výskyt najčastejšej príčiny noktúrie - polyúrie. Pri polyúrii teda nedochádza k zmene v produkcii celkového objemu moču, mení sa iba pomer dennej a nočnej tvorby moču. Odborníci uvádzajú, že ak množstvo moču vyprodukovaného počas 24 hodín presiahne 2500 ml, hovoríme o globálnej polyúrii. Príčinou môže byť nielen nadmerný príjem tekutín, ale aj rôzne ochorenia ako napríklad diabetes. Pri globálnej polyúrii sa vylučuje zvýšené množstvo moču nielen v noci, ale aj počas dňa. Ako sme už spomenuli, za noktúriou sa môže skrývať aj problém hyperaktívneho močového mechúra, nezhubné zväčšenie prostaty u mužov, alebo napríklad aj nádory močového mechúra.

SkryťVypnúť reklamu

Rôzne možnosti liečby

Liečba noktúrie v závislosti od príčin využíva farmakologickú liečbu, ale aj rôzne režimové opatrenia, ako je napríklad úprava pitného režimu - odporúča sa znížiť príjem tekutín vo večerných hodinách a pred spaním, o tomto čase nie je vhodná napríklad ani zvýšená konzumácia ovocia. Samozrejme, zníženie príjmu tekutín vo večerných hodinách a pred spaním neznamená, že treba znížiť ich celkový prijatý objem počas celého dňa. Príjem optimálneho množstva tekutín je dôležitý pre zdravé fungovanie nášho organizmu, treba len pitný režim upraviť tak, aby sme asi dve tretiny celkového denného objemu tekutín prijali zhruba do 18. hod. Dôležité je obmedziť aj alkohol a kofeín. Odborníci odporúčajú aj obmedziť zadržiavanie vody v tele jednak zníženým príjmom soli, ale napríklad aj pomocou kompresívnych pančúch a vhodné je popoludňajšie polohovanie dolných končatín. Ak užívate močopudné lieky, nemali by ste ich brať menej ako 6 hodín pred spaním.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade dysfunkcie močového mechúra, napríklad ak ide o tzv. hyperaktívny mechúr, pomáhajú okrem farmakologickej liečby aj rôzne cviky, ktoré spevňujú brušnú stenu i svaly panvového dna vrátane zvieračov. Dôležitou súčasťou liečby je aj tréning mechúra.
Ak pacient trpí anatomicky podmienenou dysfunkciou mechúra napríklad v podobe benígnej hyperplázie prostaty u mužov alebo inkontinencie moču u žien, v niektorých prípadoch je problém potrebné riešiť aj chirurgickou liečbou, ktorou sa obnovujú porušené anatomické pomery.
Ak teda trpíte noktúriou, rozhodne tieto ťažkosti netreba podceňovať a nechať nepovšimnuté, dôležitá je včasná návšteva a vyšetrenie u odborníka, ktorý vám na základe výsledkov vyšetrení zvolí vhodnú liečbu, primeranú vášmu zdravotnému stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu