Biely dom odkazuje americkej mládeži: Nepraktizujte predmanželský sex!
Washington 26. apríla (TASR) - Sexuálna zdržanlivosť pred
vstupom do manželstva nie je v Spojených štátoch len morálnym
poučením, ktoré počúvajú tínedžeri ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Washington 26. apríla (TASR) - Sexuálna zdržanlivosť pred vstupom do manželstva nie je v Spojených štátoch len morálnym poučením, ktoré počúvajú tínedžeri od rodičov alebo v kostole. Je to zároveň ústredný bod politiky vlády Bieleho domu, ktorá má pre mladých Američanov jednoduchý odkaz: pred manželstvom žiadny sex.
Na stredných školách po celej krajine študentom už roky vštepujú do hlavy, že pohlavná zdržanlivosť pred vstupom do manželstva je jediným spôsobom, ako sa vyhnúť pohlavne prenosným chorobám a neželanému tehotenstvu.
Toto hnutie, v rámci ktorého niektorí študenti dokonca "prisahajú na panenstvo", začali v USA pôvodne kresťanské skupiny. Pred piatimi rokmi však toto hlásanie nenápadne vkĺzlo aj do programu vládnej politiky vtedajšieho prezidenta Billa Clintona, a jeho republikánsky nástupca George W. Bush mieni túto morálnu kázeň ešte rozšíriť.
Konzervatívna Bushova administratíva v tomto ohľade zostáva výnimočne verná dráhe, ktorú nastúpil demokrat Clinton, a z pôvodných 50 miliónov dolárov mieni zvýšiť dotáciu vládneho programu na propagáciu predmanželskej sexuálnej zdržanlivosti na rovných 138 miliónov.
To umožní jednotlivým združeniam, komunitám a členským štátom federácie "šíriť odkaz, že pohlavná zdržanlivosť je najbezpečnejším spôsobom, ako sa vyhnúť neželanému tehotenstvu a pohlavne prenosným ochoreniam," možno sa dočítať na oficiálnej webovej stránke Bieleho domu www.whitehouse.gov.
Podľa predsedu združenia Abstinence Clearinghouse Lesleeho Unruha je Bush "veľmi pevným zástancom programov zdržanlivosti. Podľa prezidenta zdržanlivosť funguje vždy," dodal s úsmevom.
Diskusia o štátom dotovaných programoch podporujúcich pohlavnú zdržanlivosť u mladých Američanov nabrala tento týždeň vo Washingtone silné obrátky. A to aj napriek skutočnosti, že predbežná vládna správa zistila, že niet zatiaľ žiadneho dôkazu, ktorý by potvrdil, že prinášajú želaný efekt.
Kritici varujú, že takýto prístup môže v skutočnosti narobiť viac škody než osohu. Peniaze z federálneho rozpočtu, ktoré sú na takéto programy vyčlenené, totiž povoľujú napríklad diskusiu v triedach o kondómoch a antikoncepcii, avšak len v tom zmysle, že ani tie neposkytujú dostatočnú ochranu. Ak by sa žiaci chceli na hodine zapojiť napríklad do debaty o pozitívnom využití antikoncepcie, vládny zákaz im to nedovolí.
Podľa predstaviteľov rezortu zdravotníctva i mnohých amerických kongresmanov je takýto prístup nezodpovedný a nebezpečný, a to najmä vzhľadom na skutočnosť, že žijeme v období prudkého šírenia AIDS a ďalších pohlavne prenosných chorôb. Navyše až 65 percent amerických stredoškolákov priznáva, že už aspoň raz mali pohlavný styk, čo len dokumentuje nefunkčnosť konzervatívnych vládnych programov.