SME

Očkovanie proti HPV vírusu by sa malo zaradiť medzi odporúčané

Očkovanie proti vírusu HPV, ktorého časté infekcie spôsobujú rakovinu krčka maternice, chce Ministerstvo zdravotníctva (MZ)SR pre 13-ročné dievčatá zaradiť medzi odporúčané.

Epidémia osýpok v Michalovciach vyvoláva celý rad otázok o tom, či sme boli zaočkovaní a či nás očkovanie stále chráni. Ilustračné foto. Epidémia osýpok v Michalovciach vyvoláva celý rad otázok o tom, či sme boli zaočkovaní a či nás očkovanie stále chráni. Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Očkovanie proti vírusu HPV, ktorého časté infekcie spôsobujú rakovinu krčka maternice, chce Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre 13-ročné dievčatá zaradiť medzi odporúčané. Ako objasnil šéf Sekcie zdravia MZ SR Adam Hochel, na uhrádzaní vakcinácie by sa tak mali s väčšou mierou podieľať aj zdravotné poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobný krok už realizovalo viacero európskych krajín, celoplošne sa proti vírusu očkuje v Španielsku a Veľkej Británii. Odborníci upozorňujú, že v boji proti tomuto typu rakoviny je dôležitá nielen vakcinácia, ale aj pravidelné návštevy u gynekológa, aby sa ochorenie zachytilo včas.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort podľa Hochela zvolil 13. rok života preto, lebo je to s najväčšou pravdepodobnosťou vek dievčaťa, kedy ešte pohlavne nežije a už je po menštruácií. "To znamená najvhodnejší preto, aby sme ju očkovaním preventívne ochránili od potenciálnej infekcie onkogénnym papilomavírusom."

Na efektívnu ochranu sú potrebné tri dávky očkovacej látky aplikované v priebehu pol roka, pričom suma za kompletnú vakcináciu sa pohybuje okolo 320 eur. Spoluúčasť pacienta predstavuje v súčasnosti 90 percent. V prípade zaradenia medzi odporúčané by sa doplatok na vakcináciu mohol znížiť.

Na Slovensku si rakovina krčka maternice vyžiada približne každý druhý deň život jednej ženy, priblížil Oliver Sadovský z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Ročne sa diagnostikuje okolo 550 až 600 nových prípadov, pričom ochoreniu podľahne asi 200 pacientok.

SkryťVypnúť reklamu

Najviac postihnuté sú ženy medzi 40 až 50 rokom života. Ohrozené sú aj mladšie ročníky. V minulosti sa pritom tento typ rakoviny vyskytoval vo vyšší vekových skupinách, ako však objasnil Sadovský, trend sa zmenil a vek, kedy ochorenie prepukne sa znižuje.

Celkovo sa toto onkologické ochorenie podpíše asi pod 260.000 úmrtí ročne vo svete, z toho 30.000 v Európe. "Každé dve minúty zomrie na rakovinu krčka maternice jedna žena," uviedla riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku Darina Sedláková. Upozornila, že tá pritom vzniká v oveľa nižšom veku ako iné typy rakoviny. Ochorenie podľa nej častejšie postihuje ženy z nižších socioekonomických vrstiev v dôsledku zanedbávania prevencie.

Pacientky tak často prichádzajú až v pokročilých štádiách, kde je šanca na vyliečenie nižšia. Sedláková objasnila, že na prehliadky chodí v závislosti od regiónu do 40 percent žien. Ostatné sa podľa nej dobrovoľne vystavujú riziku vzniku rakoviny.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudský papilomavírus (HPV) je bežný vírus, ktorý sa vyskytuje u žien aj mužov, pričom sa s ním môže nakaziť každý, kto vykonáva akúkoľvek pohlavnú aktivitu. HPV vírusy sú vysokonákazlivé a veľmi rozšírené, počas života sa s infekciu stretne 80 percent sexuálne aktívnej populácie.

Vedci identifikovali vyše sto rôznych druhov HPV, ktoré napádajú kožu a sliznice. Väčšina nevyvoláva žiadne príznaky a infekcia za pár dní zmizne. Niektoré však spôsobujú bradavice na končatinách alebo v oblasti genitálií. Vznik rakoviny môžu spôsobiť tzv. onkogénne HPV typy, ktoré sú zodpovedné nielen za rakovinu krčka maternice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 652
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 900
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 235
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 197
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 970
  6. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 918
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 685
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu