SME

Deti by sa mali stravovať trochu inak ako dospelí

Keď chystáme deťom desiatu do školy, pripravujeme obed či večeru, často si neuvedomujeme, že jedálny lístok dieťaťa by mal prihliadať na špecifiká detského organizmu.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - FLICKR.com)

Ako totiž upozorňuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc. z Poradne zdravia RÚVZ v Bratislave, mnoho rodičov vychádza z predpokladu, že potraviny, ktoré sú vhodné pre dospelého, sú vyhovujúce aj pre dieťa. Treba si však v každom ohľade uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý. Pre jeho zdravý vývoj a rast je potrebné začleniť do stravy dieťaťa také potraviny, ktoré mu dodajú potrebnú skladbu výživných látok. Podľa doktorky Béderovej by v strave dieťaťa nemali chýbať mlieko a mliečne výrobky, dôležité je začleniť do stravy aj mäso (hydina, morka, chudé hovädzie mäso) pre obsah esenciálnych aminokyselín a samozrejmosťou je čerstvá zelenina a ovocie, kvôli obsahu vitamínov, minerálov, vlákniny a iných dôležitých ochranných látok, ako sú karotenoidy, lykopén či flavonoidy a pod..

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už odmalička by v jedálnom lístku dieťaťa nemali chýbať ryby, ktoré obsahujú bielkoviny a minerály, ako aj polynenasýtené mastné kyseliny EPA a DHE, ktoré majú preventívne účinky.
Odborníci na výživu upozorňujú na dôležitosť optimálnej štruktúry prijímania mastných kyselín už v detstve a odporúčajú tzv. tretinové pravidlo: tretinu by mali tvoriť nasýtené mastné kyseliny, druhú tretinu mononenasýtené mastné kyseliny a zvyšok polynenasýtené mastné kyseliny. Zdrojom mastných kyselín je napríklad mlieko, mliečne výrobky, mäso, mononenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú v rastlinných olejoch, orieškoch či semenách a zdrojom polynenasýtených mastných kyselín sú najmä ryby, morské živočíchy, ale aj rastlinné tuky či oriešky.

Raňajky sú veľmi dôležité

Dôležité je uvedomiť si, že organizmus dieťaťa sa vyvíja rýchlym tempom a potrebuje kvalitné živiny a dostatok energie, preto nie je celkom šťastným riešením vyberať pre dieťa prevažne nízkotučné mliečne výrobky. Odborníci odporúčajú, že je lepšie uprednostňovať polo- a plnotučné mlieko a mliečne výrobky. Samozrejme, u detí, ktoré majú problémy s poruchou lipidového metabolizmu tuku obsiahnutého v potravinách treba takéto výrobky obmedziť, prípadne vynechať. Zvlášť u školákov je dôležité dbať aj na pravidelný stravovací režim, ktorý spočíva v stabilnom počte jedál za deň, dodržiavaní intervalov medzi nimi a, samozrejme, na vyváženosť stravy. Veľmi dôležité je nevynechávať raňajky, nie je vhodné nahrádzať ich výdatnejšou desiatou, na školáka sú totiž najmä v dopoludňajšom čase kladené zvýšené nároky, takže stravovací režim by mal na to prihliadať.

SkryťVypnúť reklamu

Nepodceňujte vzhľad jedla

Doktorka Béderová poukazuje aj na to, že deti často niektoré potraviny tvrdošijne odmietajú - nie vždy si na novú chuť zvykajú rýchlo a bez problémov, v prípade niektorých potravín môže byť prekážkou napríklad to, že majú problém ich pohrýzť. Rodičia by preto mali trpezlivo a nenásilne pôsobiť na dieťa, aby postupne prišlo na chuť pre neho dôležitým potravinám, niekedy je riešením napríklad zmeniť kombinácie potravín, takže nebojte sa zapojiť fantáziu, prípadne sa inšpirovať takto orientovanou literatúrou. Dieťa, takisto ako dospelý, vníma jedlo všetkými zmyslami, takže aj zrakom. Nepodceňujte aj vzhľad jedla - nielen jeho chuť a vôňa, ale aj konzistencia, farba a celková úprava sú dôležité a prispievajú k správnemu tráveniu a využitiu živín z potravy. Samozrejme, dôležité je, aby ste rozširovali okruh jedál, ktoré dieťaťu ponúkate, strava musí byť pestrá a nutrične vyvážená.

SkryťVypnúť reklamu

Ozdravenie výživy detí v materských a základných školách je aj cieľom nového vzdelávacieho programu, ktorý tento rok absolvuje 15 000 detí a 1 500 pedagógov po celom Slovensku. Prostredníctvom pracovných zošitov určených deťom chcú realizátori projektu, ktorého spoluautorkou je aj MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., vedúca Poradne zdravia RÚVZ v Bratislave, osloviť nielen školskú komunitu, ale aj 1 500 domácností po celom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 175
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 001
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 060
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 899
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 868
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 746
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu