Bratislava 2. mája (TASR) - Telefonickú odbornú poradenskú službu budú môcť od 12. mája využívať ženy v období menopauzy. Linku 0903 488 816 sprístupnia v rámci celosvetového osvetového programu NEDA, ktorý venuje od roku 1999 pozornosť ženám.
Tajomníčka Slovenskej spoločnosti pre menopauzu a andropauzu Anna Boháčiková vysvetlila, že po 45 roku života dochádza u žien k postupnému znižovaniu funkcií pohlavných žliaz. Začínajú chýbať ženské pohlavné hormóny - estrogény. Znižovanie ich hladiny v organizme je sprevádzané krátkodobými a dlhodobými príznakmi. Medzi krátkodobé patria návaly, nočné potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy, poruchy spánku, ale tiež depresie, podráždenosť a strach. Medzi dlhodobé riziká patria kardiovaskulárne ochorenia, či osteoporóza. V dôsledku nedostatku estrogénov sa po 65. roku života môže zvýšiť výskyt demencie a Alzheimerovej choroby.
Na dnešnej tlačovej besede Boháčiková spomenula, že nedostatok estrogénov sa dá nahradiť hormonálnou liečbou, pred ktorou majú ženy stále strach. Domnievajú sa, že hormonálna liečba zapríčiňuje rakovinu prsníka, maternice a niektoré majú averziu voči hormónom. Mnohé štúdie dokázali, že riziko zvýšeného výskytu onkologických ochorení je v porovnaní s rizikom osteoporózy a kardiovaskulárnych ochorení veľmi nízke. Dodala, že lekár nemôže nasadiť hormonálnu substitučnú (náhradnú) liečbu bez predchádzajúceho kompletného gynekologického a interného vyšetrenia, vrátane mamografie.
Na Slovensku žije viac ako milión žien vo veku vyše 45 rokov, pričom len deväť percent z nich užíva hormonálnu substitučnú liečbu. V západných krajinách ich počet dosahuje až 40 percent.
*za gb som