SME

Operácia rázštepu rozdelila chirurgov

Ani dlhodobé štúdie nedávajú jednoznačnú odpoveď, či treba dieťa narodené s rázštepom pery operovať krátko po narodení, alebo až po troch mesiacoch života. Väčšina rázštepových centier sa prikláňa k druhej možnosti. Deti s rázštepom operujú v Banskej Byst

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA/AP)

rici po týždni, inde tradične až po troch mesiacoch.

BRATISLAVA. K rodičom detí narodených s rázštepom pery sa dostávajú dve informácie o nutnej operácii. Lekári z Bratislavy uprednostňujú zákrok najskôr v treťom mesiaci života dieťaťa pri hmotnosti najmenej 3,5 kilogramu, tím v Banskej Bystrici operuje už sedem dní po pôrode.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takzvané early (skoré) operácie robia lekári z Oddelenia plastickej chirurgie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici od roku 1995.

„Pätnásť rokov sme sa snažili presadiť niečo nové. V tomto roku už na medzinárodnom sympóziu uznali našu metódu a pridali sa k nej aj Česi," povedal plastický chirurg a primár Ján Lehocký. Nejde teda o nejakú novú či unikátnu operáciu rázštepu.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári z Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove oponujú, že renomované svetové centrá si túto metódu neosvojili, aj keď na to majú materiálne aj personálne predpoklady.

Čo je lepšie pre dieťa? Väčšina slovenských pracovísk považuje neskoršiu operáciu za bezpečnejšiu, lekári hovoria, že stojí za uváženie, či je pre dieťa dobré tak skoro po narodení ho zaťažovať anestéziou.

„Máme vynikajúce podmienky a špičkových anestéziológov, ktorí minimalizujú riziko. Tým je vyvrátený jeden z hlavných protiargumentov takýchto operácií, že pre novorodenca je to veľké riziko," argumentuje Lehocký za skorú operáciu. Operačný zákrok na novorodencovi trvá trištvrte hodiny.

Dieťa potom dva až tri dni tlmia na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny. „Malý pacient nesmie aspoň dva dni po operácii zaplakať, aby si zošitú peru neroztrhol. Po troch dňoch si ho už môže matka prikladať na kojenie," hovorí Lehocký.

SkryťVypnúť reklamu

Prednosta Kliniky plastickej chirurgie Lekárskej fakulty UK a Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Jozef Fedeleš a jeho kolegovia majú iný názor: „Ak je pera dobre zoperovaná a rana sa hojí primárne, nemala by sa po operácii roztrhať ani pri plači dieťaťa," dôvodia.

Lehocký za najväčšie výhody skorej metódy označuje takzvané novorodenecké hojenie. Tvrdí, že operácia do jedného týždňa po narodení zanecháva oveľa menšie jazvy. „Následných operácií treba oveľa menej. Dajú sa krajšie vytvarovať nos, pera a jazvy sú málo nápadné," argumentuje.

Prečo Bratislava čaká? Poradňa má 59 rokov Rázštepová poradňa pri Klinike plastickej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Ružinov v Bratislave funguje od roku 1951. Jej zakladateľ, profesor Štefan Demjén si nápad priniesol z Anglicka, kde stážoval u zakladateľa plastickej chirurgie, profesora Gilliesa. Poradňa pracuje na základe tímovej spolupráce odborníkov z viacerých odborov. Momentálne sa stará o 1440 pacientov s rázštepom. Rázštep a zuby

SkryťVypnúť reklamu

Ak rázštep zasiahol iba peru, zuby sa vyvinú zrejme úplne normálne. Ak však zasiahol aj ďasno, dieťa potrebuje čeľustného ortopéda. Problémy s rečou

Ak rázštep zasiahol iba peru, je skoro isté, že aj reč sa vyvinie normálne. Pri rázštepe podnebia väčšina detí navštevuje logopéda. Niektoré potrebujú aj ďalšiu operáciu. Rázštepy pery alebo podnebia vznikajú v priebehu prvého alebo druhého mesiaca tehotenstva. Či ich vznik možno ovplyvniť, je diskutabilné. Deti čaká operácia.

„Je absolútna nepravda, že pri operácii v prvom týždni života sa dá krajšie vytvarovať nos a pera," hovorí Peter Žiak z bratislavskej kliniky. Naopak, z čisto chirurgického hľadiska by podľa neho každý chirurg uprednostnil operáciu v neskoršom období, keď sú tkanivá pery, nosa a tvárových štruktúr už viac vyvinuté.

SkryťVypnúť reklamu

„Z hľadiska chirurgických techník je jedno, či chirurg operuje v prvom týždni, alebo treťom mesiaci, techniky sú rovnaké a manipulácia s tkanivami je rovnako jemná v oboch prípadoch," hovorí Žiak. Väčšina svetových centier operuje rázštep pery a podnebia až od tretieho mesiaca života dieťaťa, hovorí prednosta Fedeleš.

Už pred siedmimi rokmi na stretnutí šéfov rázštepových centier z Európy a Ameriky konfrontovali postupy v centrách a vyhodnocoval sa algoritmus liečby. „Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že z hľadiska dlhodobých estetických a celkových chirurgických výsledkov neexistuje signifikantný rozdiel medzi pacientmi operovanými v prvom týždni alebo v treťom mesiaci života. Skoré operácie neovplyvňujú kvalitu liečby," tvrdí Fedeleš.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek teórii o embryonálnom hojení u pacientov operovaných v prvom týždni života, „v klinickej praxi nepozorujeme menšie jazvy alebo celkovo lepšie výsledky u týchto pacientov", hovorí Fedeleš.

Nejde len o chirurgiu "Treba si uvedomiť jednu vec. Liečba rázštepových chýb je zložitá a nie je to len chirurgia. Ide pri nej o komplexnú liečbu, ktorá sa začína a končí v rázštepovej poradni," povedal Fedeleš.

Ministerstvo zdravotníctva stanovilo dve rázštepové poradne, v Bratislave a v Košiciach. V Bystrici multidisciplinárna poradňa nie je. „Množstvo pacientov operovaných v Banskej Bystrici je napokon liečených v bratislavskom rázštepovom centre," hovorí Fedeleš. „Aj preto je možnosť porovnávať liečebné výsledky medzi pracoviskami."

SkryťVypnúť reklamu

Pacientov stav po operácii raz ročne alebo aj viackrát kontrolujú v poradni plastický chirurg, čeľustný ortopéd, pediater, foniater aj logopéd. Výhodou hromadného vyšetrenia je, že lekári pri problémoch môžu priamo v poradni stanoviť diagnózu a ďalší liečebný plán.

Matky čakanie zle znášajú

Nie každá matka dopredu vie, že sa jej narodí dieťa s rázštepom. Detskí lekári radia problém odstrániť čo najskôr.

BRATISLAVA. Čím skôr po narodení sa problém s rázštepom odstráni, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa bude dieťa normálne rozvíjať, myslí si pediatrička Marta Špániková z Bratislavy.

Prednosta Detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici Svetozár Dluholucký povedal, že ak majú matky s takýmito deťmi čakať až do troch mesiacov, je to pre ne hotový mor.

SkryťVypnúť reklamu

Hore trojmesačný pacient operovaný v Bratislave, pred zákrokom a po vybratí stehov. Dolu pacient operovaný po týždni v B. Bystrici. Rázštepy môžu vyzerať aj omnoho horšie.

„Posun operácie smerom k nižšiemu veku vždy narážal na kvalitnú pediatrickú šetrnú anestéziu a pooperačnú starostlivosť. Pediatrických anestéziológov, ktorí sú špeciálne vyškolení a sú schopní zabezpečiť dokonalú anestéziu a uspať aj deti od 500 gramov, je málo. V Bystrici ich máme," povedal Dluholucký. Diagnózu rázštep pery a/alebo podnebia možno odhaliť ultrazvukovým vyšetrením v druhom trimestri tehotenstva. Robí sa to tak aj na Slovensku, všetky prípady však vyšetrenie neodhalí.

„V súčasnosti zlepšuje možnosti ultrazvukovej prenatálnej diagnostiky aj moderný 3D ultrazvuk," hovorí plastický chirurg Peter Žiak.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani sa s rázštepom pery alebo podnebia narodilo na Slovensku 62 detí, dve tretiny pacientov zoperovali v Bratislave, zvyšok v Košiciach a v Banskej Bystrici. Narodenie každého dieťaťa s touto diagnózou musia nemocnice hlásiť bratislavskému rázštepovému centru.

Za liečbu sa neplatí, hradí ju v celom rozsahu poisťovňa.

FOTO - ARCHÍVY KLINÍK

(or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 355
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 055
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 094
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 909
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu