SME

Počet ľudí trpiacich alergickou nádchou narastá

S príchodom jari sa prudko zvyšuje množstvo alergénov v ovzduší. Pomocou dostupných liekov možno prejavy alergickej nádchy významne potlačiť. Odborníci však varujú, že treba dávať pozor na nadužívanie rôznych voľnopredajných nosových kvapiek, mnohé z nich

Výskyt alergií prudko narastá, až 40 percent alergikov tvoria deti.Výskyt alergií prudko narastá, až 40 percent alergikov tvoria deti. (Zdroj: FLICKR.com)

sú návykové a v konečnom dôsledku problémy ešte zhoršia.

Alergická rinitída - nádcha, trápi viac ako milión obyvateľov Slovenska. Mnohí však svoje ťažkosti riešia používaním rôznych nosových sprejov a kvapiek, ktoré sú bežne dostupné v lekárňach. Na nesprávne a nadmerné užívanie voľnopredajných nosových kvapiek upozorňuje aj alergologička MUDr. Eva Pekarová z Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorá hovorí, že „mnohí pacienti zvyknú prichádzať po rokoch nadužívania kvapiek s tzv. „medikamentóznou" nádchou". Často totiž nosné kvapky užívajú nesprávne a dlhodobo, pričom doba ich užívania je obmedzená práve vzhľadom na možnosť vzniku závislosti, v prípade niektorých môže závislosť vzniknúť dokonca už po 7 - 10 dňoch užívania. „Takéto lieky síce potlačia nepríjemné prejavy, na dlhodobé užívanie však nie sú vhodné, pretože v konečnom dôsledku zhoršujú stav pacienta," upozorňuje alergológ-imunológ a hlavný odborník MZ SR pre odbor klinická imunológia a alergológia, doc. MUDr. Peter Pružinec, CSc. „Voľnopredajné lieky fungujú na tom princípe, že sťahujú cievy v nosovej sliznici, čím sa opuch zmenšuje, tento účinok sa však dlhodobým užívaním znižuje, čo u pacienta vedie k nadužívaniu, avšak v konečnom dôsledku vznikajú na sliznici nevratné zmeny." MUDr. Pružinec odporúča radšej užívať lieky, ktoré predpíše lekár, tie totiž zabraňujú vzniku nezvratných zmien na sliznici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viete o svojej alergii?

Podľa európskych prieskumov takmer 46 % alergikov buď o svojom ochorení nevie, alebo si prejavy liečia sami, alebo ich ignorujú. V prípade, že sa alergia nelieči, prináša okrem zníženej kvality života aj potenciálne riziko vzniku astmy, zápalu stredného ucha alebo prínosových dutín či polypov. Okrem alergickej rinitídy (nádchy) sa môžu alergické reakcie organizmu prejaviť napríklad ako zažívacie alebo kožné problémy. Odborníci uvádzajú, že zhruba polovica ľudí, ktorí trpia alergickou rinitídou, má predpoklady, že sa u nich rozvinie astma. K alarmujúcim číslam ešte môžeme pridať ďalšie: výskyt alergickej rinitídy dramaticky narastá - v priebehu 20. storočia sa počet alergikov zvýšil až desaťnásobne. Odborníci uvádzajú, že až u 60 % pacientov s diagnostikovanou alergickou nádchou evidujú stredne ťažký až ťažký stupeň ochorenia. Zvlášť v takomto prípade je liečba voľnopredajnými liekmi vyslovene nevhodná.

SkryťVypnúť reklamu

Pri objavení príznakov je teda prvotným predpokladom úspešnej liečby návšteva odborníka, ktorý na základe výsledkov vyšetrení zvolí vhodný spôsob a výber liekov. „Existujú moderné intranazálne kortikoidy, ktoré pôsobia a zmierňujú napríklad aj očné prejavy, ako je slzenie. Ak pacient poctivo užíva lieky a plní príkazy lekára, môže mať všetko pod kontrolou," hovorí MUDr. Peter Pružinec.

alergia01.jpg

K alergénom patrí aj cigaretový dym .

Alergény a typy alergií

„Alergénmi môžu byť nielen rôzne pele či srsť zvierat, ale aj ich výlučky, sliny, epitel a pod., ktoré sa často nachádzajú na srsti zvierat," hovorí MUDr. Pekarová. Alergény sú molekuly, ktoré majú biologicky pôvod a prenášajú sa vzduchom. Spomeňme napríklad roztoče - nežiaducich spoločníkov v každej domácnosti, peľ, prach, spomínané zvieracie alergény, ale aj huby a plesne, k alergénom patria aj niektoré lieky, spreje či vône, chladný vzduch, textílie, cigaretový dym, ale aj niektoré potraviny či chemické látky, ako sú hnojivá alebo niektoré chemické konzervačné látky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa toho, ktoré alergény sú príčinou ochorenia a aj podľa ich výskytu rozlišujeme celoročnú a sezónnu alergiu. Alergickú nádchu môžeme rozlíšiť na interminentnú - občasnú, vtedy symptómy trvajú menej ako 4 dni v týždni alebo menej ako 4 týždne. V prípade perzistujúcej - pretrvávajúcej nádchy príznaky pretrvávajú viac ako 4 dni v týždni a nádcha trvá dlhšie ako 4 týždne. Stredne ťažký až závažný priebeh alergickej nádchy dokáže pacientovi významne znepríjemniť a skomplikovať život a vo veľkej miere obmedziť bežné denné aktivity. Stav alergénov v ovzduší monitoruje na Slovensku niekoľko staníc, ktoré priebežne poskytujú aktuálne informácie prostredníctvom peľovej informačnej služby. Otázkami monitoringu výskytu alergénov v ovzduší sa zaoberá celoeurópska sieť peľovej informačnej služby, ktorá ma centrálnu databázu vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitá je vhodná liečba

Alergická nádcha je teda problém, ktorý veľmi negatívne ovplyvňuje každodenný život človeka a obmedzuje ho v bežných činnostiach. Napriek tomu je často podceňovaná a mnohí ju spočiatku vnímajú ako banálny problém. Pritom včasná diagnostika a vhodná liečba môže zabrániť zhoršeniu priebehu alergie a vzniku komplikácií. „Alergia je epidémia posledného storočia, trpí ňou okolo 500 miliónov ľudí, z čoho je 10 - 30 % dospelých a asi 40 % tvoria deti," uvádza MUDr. Eva Pekarová. Odborníci upozorňujú, že výskyt tohto ochorenia prudko narastá a nepotrvá dlho, keď naozaj takmer každý z nás bude trpieť nejakou alergiou.

Ako sa alergická nádcha prejavuje? Typickými príznakmi sú svrbenie v nose a jeho upchatie, kýchanie, výtok z nosa. Navyše až v prípade 70 % pacientov sa k týmto prejavom pridružuje aj začervenanie, slzenie a svrbenie očí. Nie je jednoduché odlíšiť alergickú nádchu od bežnej, aj preto diagnostika patrí do rúk odborníka. Alergiu s istotou potvrdia až testy u imunoalergológa. Liečba tohto ochorenia je dlhodobá a jej základným cieľom je minimalizovať prejavy ochorenia, čím sa eliminuje aj zníženie kvality života pacienta. Lekár pri výbere vhodných liekov musí zvažovať viacero hľadísk s ohľadom na individuálne potreby pacienta. Musí napríklad prehodnotiť účinnosť lieku vzhľadom na závažnosť ochorenia, bezpečnosť lieku, rýchlosť nástupu účinku, a kvôli celkovému komfortu je nezanedbateľnou stránkou napríklad aj pohodlnosť dávkovania, chuť lieku, jeho pach a pocit po aplikácii. V prípade, že pacientovi liek z niektorého hľadiska nevyhovuje, mal by sa obrátiť na lekára, ktorý môže zvoliť nový spôsob liečby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 381
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 068
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 659
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 403
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 125
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 829
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu