erne klesla. Na Slovensku sa s odvolaním na nedostatok peňazí podobný výskum nerobí. Čísla antropológovia porovnávali s podobným meraním v roku 1985. „Chodidlá narástli najmä chlapcom, napríklad vo vekovej kategórii dvanásť až trinásťročných to bolo v priemere o sedem milimetrov," povedal Bláha. Dievčatám noha až tak nerastie, rozdiely boli o niečo menšie.
BRATISLAVA. Nadpriemerne vysokí tínedžeri s obrovskými chodidlami by už v nasledujúcich rokoch nemali byť vyšší, naznačujú antropometrické prieskumy. Výška aj hmotnosť detí sa podľa ich výsledkov ustaľuje, rovnako už nehrozí, že by sa najmä chlapcom predlžovali chodidlá.
Antropometrické prieskumy sa u nás robia od roku 1951, a to zatiaľ pravidelne každých desať rokov. Najbližší by mali uskutočniť v septembri budúceho roku, povedala Jana Nováková z Úradu verejného zdravotníctva. Spracované výsledky slúžia ako rastové štandardy, podľa ktorých sa posudzuje, či deti rastú a vyvíjajú sa primerane. Z porovnania hodnôt nameraných v roku 1991 a 2001 napríklad vyplýva, že rast žien sa už zrejme zastavil. Priemerná výška mužov je v súčasnosti vyššia asi o 1,5 centimetra, čo tiež znamená spomalenie.
Dievčatá zoštíhleli
Aj keď je posledný výskum už takmer desať rokov starý, dvojčlenný tím doktorky Novákovej stále spracováva niektoré údaje. Dlhodobé trendy ukazujú, že dievčatá sú síce v priemere vyššie, ale súčasne sa prakticky vôbec nezvýšila ich hmotnosť. „Osemnásťročné dievčatá boli v roku 2001 o 0,2 kilogramu ľahšie ako v roku 1951," povedala Nováková.
Keďže súčasné dievčatá sú asi o päť centimetrov vyššie, ako ich rovesníčky spred päťdesiatich rokov, možno hovoriť o určitom zoštíhlení dievčenskej populácie. Dievčatá prestávajú rásť ako pätnásťročné, v polovici minulého storočia rástli až do osemnástky.
Chlapci sú vyšší aj ťažší
Česi sú vyšší
Priemerné osemnásťročné slovenské dievča v roku 2001 meralo 165,6 centimetra a bolo nižšie ako rovesníčky v Česku, ktoré dosahovali 167,2 centimetra.
Priemerný osemnásťročný slovenský chlapec bol vysoký 177,9 centimetra, chlapci v Česku mali 180,1 centimetra.
Zdroj: ÚVZ SR a SZÚ ČR
U chlapcov takzvaný sekulárny (storočný) trend ešte pokračuje. Medzi 16. a 18. rokom života narastú asi o 1,5 centimetra. Osemnásťroční chlapci sú asi o deväť centimetrov vyšší ako ich rovesníci v roku 1951.
„Došlo u nich k významnému nárastu telesnej výšky prakticky vo všetkých vekových kategóriách. Vo vekovej skupine pätnásťročných je tento rozdiel až 15,6 centimetra," hovorí Nováková. Rozdiel v hmotnosti osemnásťročných je až 7,7 kilogramu.
Chlapci rastú až do osemnásteho roku, aj keď už pomalšie. „Ich rastová rýchlosť je už len na úrovni asi jeden centimeter za rok, čo indikuje spomaľovanie až zastavovanie rastu," povedala Nováková.
V porovnaní s Českom sa u nás robí menej antropologických výskumov. Kedysi ich robila aj katedra antropológie Prírodovedeckej fakulty UK, dnes je podľa jej vedúcej Daniely Sivákovej výskum pre nedostatok peňazí obmedzený.
Ako deti rastú
Dieťa rastie rýchlo prvé tri roky po narodení a potom v puberte.
Rast v puberte je charakteristický rastovým špurtom, ktorý sa zvyčajne začína okolo 13. roku
u dievčat a okolo 14. roku u chlapcov.
Čo je rastová krivka?
Najľahšou formou, ako kontrolovať detský rast a vývin, je porovnať údaje s rastovými krivkami pre daný vek a pohlavie.
Na zhodnotenie rastu sú vypracované grafy, ktoré umožňujú zistiť odchýlku výšky, hmotnosti alebo obvodu hlavy od normy.
Pediater pravidelne kontroluje výšku a hmotnosť a hodnoty porovnáva s rastovou krivkou.
Rastové grafy
V Česku sú súčasťou Zdravotného a očkovacieho preukazu dieťaťa aj rastové grafy telesnej dĺžky, výšky, hmotnostnovýškového pomeru, body mass indexu a obvodu hlavy.
Rodič dostane podrobné vysvetlenie, ako s nimi zaobchádzať a ako telesný rast dieťaťa hodnotiť.
U nás to tak nie je, rastové grafy majú iba lekári. Rodičia si ich môžu stiahnuť z internetových stránok.
Príklad rastových kriviek.
Na vodorovnej priamke je vek dieťaťa (tu dievčat), na zvislej výška či hmotnosť, ktorá zodpovedá veku.
Chodidlá rastú deťom rýchlejšie, ale nie donekonečna
Niektoré desaťročné deti nosia také číslo topánok ako dospelí. Od roku 1985 sa deťom v tomto veku chodidlá zväčšili v priemere o číslo. Narástli najmä chlapcom. Rýchly rast nohy sa posunul do nižšieho veku.
BRATISLAVA. Chodidlo detí sa od roku 1985 predĺžilo, potvrdili merania chodidiel 4727 českých detí a tínedžerov vo veku šesť až devätnásť rokov. „Zaznamenali sme rýchly rast dĺžky chodidla, ktorý sa u detí posunul najmä do nižšieho veku," povedal docent Pavel Bláha, ktorý sa zaoberá najmä výskumom rastovej a vývojovej antropológie.
Katedra antropológie a genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe sa výskumom veľkosti chodila českých detí zaoberá dlhodobo. Posledný výskum síce pochádza z rokov 2004 až 2005, ale Bláha hovorí, že výsledky by neboli rozdielne ani dnes a v podstate sedia aj na slovenské deti.
O koľko dlhšie chodidlo majú:
Chlapci vo veku 6 rokov majú v priemere o 0,74 centimetra väčšiu nohu, ako ich rovesníci v roku 1985. Dievčatá majú chodidlo väčšie, ako mali ich rovesníčky o 0,44 centimetra.
Podobne výrazný rozdiel je aj u chlapcov vo veku 13 a 14 rokov.
Osemnásťroční majú nohu už len o 0,2 centimetra väčšiu, ako mávali ich rovesníci, dievčatá o 0,16 centimetra.
Zdroj: Ústav sportovní medicíny
Oproti osemdesiatym rokom nastal posun v tom, že chodilo začalo rýchlejšie rásť deťom v nižšom veku. „Okolo dvanásteho až trinásteho roku narastie noha najviac a najrýchlejšie, čo súvisí s nástupom puberty a dospievania," vysvetľuje Bláha.
„Náš prostredný syn má takmer dva metre, je extrémne chudý a chodidlá mu v puberte narástli do veľkosti 48, pri teniskách až na veľkosť 49," potvrdzuje trend aj Jana Vavrinčíková, mama troch synov. „Kúpiť mu obuv je obtiažne, darí sa nám to bez problémov iba v Rakúsku, kde dostať aj pol čísla," hovorí matka. Dúfa, že najmladší, trinásťročný syn už takú nohu mať nebude.
Bláha má pre rodičov dobrú správu - vyzerá to tak, že rast chodidla sa u detí zastavil. „Ďalšie merania by sme v Česku mali robiť v roku 2011 a nepredpokladáme, že by sme ešte zaznamenali nejaký skok."
(or)