SME

Nepodceňujte nízky tlak, môže byť prejavom ochorenia

V súvislosti s krvným tlakom sa pozornosť obvykle sústreďuje najmä na jeho zvýšené hodnoty. Hypertenzia je jedným z vážnych rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení, na ktoré u nás umiera najviac ľudí. Napriek tomu je to stále podceňovaný zdravotný

Závraty či bolesti hlavy môžu byť prejavom problémov s nízkym tlakom krvi - hypotenziou.Závraty či bolesti hlavy môžu byť prejavom problémov s nízkym tlakom krvi - hypotenziou. (Zdroj: FLICKR.com)

problém a mnohí, i keď o ňom vedia, sa neliečia. Čo však, ak nás, naopak, trápi nízky tlak? Je to rovnako nebezpečné?

I keď sa otázke nízkeho tlaku nevenuje toľko pozornosti ako hypertenzii, pre mnohých ľudí je problémom, ktorý im znepríjemňuje život. Môže však byť napríklad aj príznakom niektorého závažného ochorenia, preto by sme ho nemali podceňovať. Kedy by mal teda človek s nízkym tlakom navštíviť lekára? „Najmä vtedy, ak mu nízky tlak spôsobuje subjektívne ťažkosti, alebo keď má aj iné príznaky. Je potrebné vylúčiť, či nejde o nejaké závažné ochorenie," vysvetľuje kardiológ MUDr. Peter Mikuš, PhD.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O nízkom tlaku - hypotenzii, môžeme hovoriť už vtedy, ak boli opakovane namerané hodnoty tlaku krvi 100/60 mmHg. U niekoho sa nízky tlak krvi nijako výrazne prejavovať nemusí, iných môžu trápiť závraty či bolesti hlavy, napínanie na vracanie, slabosť, studené končatiny, únava a pod.

V Európskej únii sme v úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia na piatom mieste.

Ako upresňuje kardiológ MUDr. Peter Mikuš, rozlišujeme tieto najčastejšie typy hypotenzie:

  • Náhla hypotenzia (súvisí so zlou reguláciou krvného obehu) - pri zmene polohy tela - pri posadení sa z ľahu, alebo postavení sa pretrváva niekoľko sekúnd aj minút, niekedy sa môže prejaviť po jedle, najčastejšie postihuje starších ľudí, ľudí s výraznými kŕčovými žilami, diabetikov, parkinsonikov a osoby s vysokým krvným tlakom, osoby užívajúce lieky na tlak, na srdce, pri dehydratácii. Je to pokles TK pri postavení sa o 20 mmHg v systole a/alebo 10 mmHg v diastole.
  • Nervovo sprostredkovaná hypotenzia - najčastejšie sa vyskytuje u detí a mladých ľudí, prejavuje sa pocitmi závrate, slabosti, podráždeného žalúdku najmä po dlhom státí, pri nepríjemných zážitkoch, emóciách, vizuálnych vnemoch, zápachoch a pod. .
  • Ťažká hypotenzia súvisiaca so šokom - napr. pri náhlej strate krvi, telesných tekutín, akútnom zlyhaní srdca- telo trpí nedostatkom kyslíka, čo môže spôsobiť poškodenie obličiek, srdca, mozgu a ďalších dôležitých orgánov, v takomto prípade je potrebné okamžite zasiahnuť, inak sa pacient ocitne v ohrození života.
  • Chronická hypotenzia - trvalejšia hypotenzia sa nepovažuje za samostatné ochorenie, avšak časť pacientov udáva subjektívne ťažkosti, väčšinou však ide o neurovegetatívnu dystóniu - je to nerovnováha medzi sympatikovým a parasympatikovým nervovým systémom.

Je nebezpečný?

Kardiológ MUDr. Peter Mikuš upozorňuje, že „samotný nízky tlak krvi vo všeobecnosti znamená, pre inak zdravého jedinca, nízke kardiovaskulárne riziko. Na druhej strane môže byť trvalejšia hypotenzia aj prejavom ochorenia, napr. pri ťažkom srdcovom zlyhávaní, pri ťažkej stenóze aortálnej chlopne, pri nedostatočnosti nadobličiek. Trvalá hypotenzia môže zhoršovať príznaky pri aterosklerotickom zúžení mozgových a srdcových tepien, t.j. môže zhoršovať nedokrvenie mozgu, srdca."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa iných kritérií môžeme hypotenziu rozlišovať na esenciálnu a symptomatickú. Esenciálna sa vyskytuje najmä u žien, odborníci to však nevedia presnejšie vysvetliť, ženy majú častejšie neurovegetatívnu dystóniu - zvýšenú citlivosť nervového systému, regulujúcu činnosť srdca. Symptomatická hypotenzia je zasa viazaná na niektoré základné ochorenia, ktoré sme už spomínali.

Dá sa hypotenzia liečiť?

Obvykle sa liekmi nelieči, aké prirodzené prostriedky môžeme teda využívať k liečbe nízkeho tlaku? Často sa zvykne odporúčať káva a čierny čaj, a hoci dokážu zvýšiť hladinu krvného tlaku, na druhej strane zase odvodňujú. To znamená, že treba o to viac dbať na dostatočný prísun tekutín. Odporúča sa aj zvýšiť príjem sodíka v potravinách, teda viac soliť. Je však takéto tvrdenie v poriadku? MUDr. Peter Mikuš vysvetľuje, že „všeobecne sa dá povedať, že treba zvýšiť príjem tekutín, najlepšie sú skutočne minerálky aj s vyšším obsahom sodíka. Títo pacienti by nemali mať menej solenú, ale normálne solenú stravu. Kofeín je vhodný, avšak ku káve treba ešte piť aj iné tekutiny, lebo skutočne má aj diuretický efekt. Pri ťažkých stavoch, najmä pri nadobličkovej nedostatočnosti sa používajú lieky - hormóny nadobličiek."

SkryťVypnúť reklamu

Súčasťou liečby nízkeho tlaku by malo byť dôsledné dodržiavanie pitného režimu, dostatok pohybu - vhodné sú aeróbne cvičenia, treba sa vyhýbať dlhým pauzám medzi jedlami a dbať na dostatočný prísun železa a vitamínu C. Tlak môže znižovať aj pitie alkoholu, takže v prípade, že vás trápi hypotenzia by ste sa mu mali radšej vyhýbať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu