Europarlament rozhodol o vytvorení celoeurópskeho informačného systému o darcoch a čakateľoch na transplantáciu.
BRATISLAVA. Denne zomrie v Európskej únii dvanásť ľudí, pretože nedostali včas orgán, ktorý potrebovali na prežitie. Na transplantáciu v tejto chvíli čaká 60-tisíc Európanov.
Systém, v rámci ktorého sa krajiny budú informovať o dostupných orgánoch a vhodných darcoch, sa má stať realitou. Európska integrácia odobrená pred niekoľkými dňami Európskym parlamentom smeruje k vytvoreniu jednotného systému prenosu informácií o čakateľoch a darcoch orgánov a zjednotia sa aj normy na transplantáciu orgánov. Kedy presne, záleží na členských krajinách a rýchlosti, ako sa pripoja.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Na Slovensku vlani spravili spolu 216 transplantácií, počet čakateľov je však približne dvojnásobný. Ministerstvo zdravotníctva aj odborníci na transplantáciu návrh vítajú, upozorňujú však, že v niektorých prípadoch bude prebiehať najmä medzi susednými štátmi.
„Neviem si predstaviť, že by sme pri srdci spolupracovali napríklad s Britmi, je to ďaleko," hovorí košický regionálny transplantačný koordinátor Jaroslav Rosenberger. Pri obličkách to možné bude.
Systém má zabezpečiť viac orgánov pre viac pacientov, hovorí europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik, ktorý bol spravodajcom európskej smernice.
Vedúci Slovenského centra orgánových transplantácií Daniel Kuba za dôležité považuje aj to, že sa zosúladia štandardy pri odberoch, transporte a výmene orgánov. „Tak sa zvýši kvalita transplantovaných orgánov aj bezpečnosť pre príjemcu."
Už v súčasnosti sú niektoré krajiny zapojené do systému Eurotransplant, cez ktorý aj Slovensko poskytuje a prijíma niektoré orgány.
Darcovstvo aj príjem orgánov nebudú spoplatnené. Živým darcom by pri darovaní napríklad obličiek mali byť preplatené iba nevyhnutné náklady.