zdravie ženy.
Modernú ženu a jej intímne časti tela ohrozuje množstvo faktorov. Od častého umývania intímnych partií nevhodnými prípravkami, cez používanie dráždivých avivážnych prostriedkov či parfumovaných vložiek, čo môže narúšať prirodzené slizničné bariéry ženských pohlavných orgánov, až po stres a veľkú pracovnú záťaž, ktoré oslabujú obranyschopnosť organizmu a zvyšujú jeho náchylnosť k rôznym alergiám a infekciám. Toto všetko sa podpisuje na zdraví ženy, a tak nie je zriedkavý výskyt rôznych vaginálnych mykóz, zápalov a infekcií. Gynekologické ťažkosti môžu pokaziť aj najexotickejšiu dovolenku a obmedzujú ženu v každodennom živote. Vzniká začarovaný kruh, pretože gynekologické zdravotné problémy vyvolávajú negatívne emócie a tie sa zasa premietajú do osobného života ženy, zvlášť do partnerského a sexuálneho spolužitia. Odborníci poukazujú na skutočnosť, že drvivá väčšina sexuálnych problémov súvisí práve s vaginálnymi ťažkosťami.
„Z gynekologických ťažkostí sa môže vyvinúť problém v sexuálnom prežívaní ženy. Ten potom pretrváva aj po odznení a liečbe príčiny a často sa veľmi ťažko odstraňuje," hovorí primárka psychiatrického oddelenia, MUDr. Zdenka Staňková.
Za ženskými problémami môže byť psychika
Najčastejšími gynekologickými ťažkosťami sú bakteriálne a kvasinkové infekcie, avšak lekársku pomoc, často z ostychu alebo pre prílišnú úzkosť, vyhľadá len malé percento žien.
Či už ide o mykózy, zápaly, myómy, cysty, či dokonca malígne nádory - všetky gynekologické problémy sprevádzajú vo väčšej či menšej miere aj psychické problémy rôznej intenzity. Na druhej strane aj dlhodobá psychická záťaž, nezhody medzi partnermi či rodinné konflikty môžu byť spúšťačmi rôznych gynekologických ochorení.
V prípade, že sa u ženy objavia gynekologické bolesti bez zjavnej organickej príčiny a patologických mikrobiologických nálezov, hovoríme o psychogénnych príčinách gynekologických ťažkostí. Príkladom je vulvodýnia, ktorá sa prejavuje ako chronický pocit pálenia, svrbenia a bolesti v intímnych partiách a často súvisí s úzkostnou poruchou a psychosexuálnymi traumami.
S psychickými problémami, ale napríklad tiež so závislosťami, sexuálnou dysfunkciou či pohlavným zneužívaním sa môže spájať aj chronická bolesť v malej panve. "Panvová bolesť bez zjavnej príčiny, ktorá trvá dlhšie ako pol roka, sa nazýva psychogénna pelipatia," vysvetľuje primárka a dopĺňa, že bolesť sa objavuje v súvislosti s emočnými konfliktmi alebo závažnými psychosociálnymi problémami, ktoré výrazne ovplyvňujú správanie ženy. „To sa potom odráža v jej vzťahoch." Pre každú ženu s akýmkoľvek problémom tohto druhu je veľmi dôležitý prístup a pozornosť zo strany lekára a takisto podpora blízkych.
Intímne zdravie verzus kvalitný sexuálny život
Určite veľa žien by vedelo hovoriť o svojich problémoch s premenštruačným syndrómom, ktorý sa okrem fyzických príznakov prejavuje aj zmenami a výkyvmi nálady, zmenou v správaní. Ako zdôrazňuje primárka Zdenka Staňková, "pre zvládnutie týchto symptómov stačí upraviť životosprávu a relaxovať". Na druhej strane však upozorňuje aj na to, že poruchy menštruačného cyklu môžu súvisieť aj s neliečenými psychózami, drogovými závislosťami, s mentálnou anorexiou či somatickými ochoreniami, ktoré majú vplyv na aktivitu neurotransmiterov. Psychogénne príčiny môžu stáť napríklad aj za takým problémom, ako je dysmenorea - bolestivá menštruácia. Významnú rolu pravdepodobne zohrávajú nervové vplyvy, ktoré determinuje typ osobnosti a povaha ženy a na druhej strane môžeme vidieť aj vplyv sociálneho prostredia. V závislosti od toho, ktorá zložka problému dominuje, nastaví lekár aj spôsob liečby.
Ženy by rozhodne nemali podceňovať akékoľvek zmeny a príznaky problémov v oblasti svojich intímnych partií a určite by mali okamžite navštíviť odborníka. Súčasťou kvalitnej starostlivosti o intímne zdravie je okrem zdravého životného štýlu aj voľba vhodných kozmetických a hygienických prípravkov či vhodnej bielizne. V období letných horúčav a na dovolenkách by mali byť ženy zvlášť opatrné a dávať si pozor na zapareniny, poškodenia kože, ktoré môžu vzniknúť trením o mokré plavky či na nadmerné potenie a vlhko v oblasti rodidiel a intímnych telesných partií vôbec.
Absencia gynekologických ťažkostí je aj predpokladom kvalitného sexuálneho života. Samozrejme, dôležitou stránkou je takisto vzájomná dôvera a porozumenie medzi partnermi, ktorí by sa mali vedieť otvorene a bez obáv porozprávať aj o ťažkostiach týkajúcich sa svojich intímnych telesných partií.