Tak, ako v prípade niektorých, najmä v tukoch rozpustných vitamínov, aj u mnohých prvkov platí, že ak ich užijete priveľké množstvo, môžu vám namiesto pomoci uškodiť. Ani výživové doplnky teda tnemožno užívať nekontrolovane, ak to preženiete, alebo ich napríklad nevhodne skombinujete s niektorými liekmi, môžu vám spôsobiť problémy.
Často sa mylne domnievame, že doplnky výživy alebo vitamíny môžeme užívať aj vo väčších množstvách a nehrozí nám žiadne riziko. Nie je to však pravda, aj tu by ste mali byť opatrní a dodržiavať odporúčané denné dávky. Pozor treba dávať aj na kombinácie s inými výživovými doplnkami a dokonca aj liekmi.
Napríklad selén je prvok, ktorý v malých množstvách chráni pred nádorovou chorobou a pomáha predlžovať život. Ak by sme ho však začali užívať vo väčších množstvách, môže nám uškodiť a byť až jedovatý.
Podľa výskumov britských vedcov má selén vplyv aj na našu náladu. Výsledky výskumov britských psychiatrov priniesli poznatok, že u tých účastníkov, ktorí mali dostatočný prísun selénu, sa zlepšila nálada v porovnaní s tými, ktorí prijímali selén v menších množstvách. Tieto zlepšenia sa najvýraznejšie prejavili u osôb, ktoré už predtým v potrave získavali príliš málo tohto prvku.
Psychiatri teda predpokladajú, že zvýšený príjem selénu potláča stavy úzkosti a rozjasňuje myseľ. Selén je však prvkom, ktorý má priaznivé účinky aj v rámci prevencie a rozvoja rakovinových ochorení. RNDr. Gabriel Hocman, ktorý sa dlhé obdobie vo Výskumnom ústave preventívneho lekárstva zaoberal práve prevenciou nádorových ochorení uvádza, že „z hľadiska ochrany pred nádorovými chorobami sa odporúča prijímať 250 až 300 mikrogramov selénu denne."
Obsahuje ho brokolica
Kombinácia tohto prvku s antioxidantmi zlepšuje aj čulosť a pamäť a zmierňuje stavy úzkosti či depresie. Avšak spôsob, ako tento prvok účinkuje, nie je celkom presne objasnený. Prirodzene ho prijímame potravou, nachádza sa najmä v obilí a zelenine, napríklad v brokolici, ktorá má priaznivé účinky na prevenciu vzniku a rozvoja rakoviny. Ako uvádzajú odborníci, brokolica obsahuje fytochemikálie ako sulforafán či fenolické kyseliny, ktoré pôsobia proti rakovine. Sulforafan má napríklad aj baktericídne účinky a pomáha eliminovať aj kmene Helicobactera pylori, rezistentného k antibiotikám.
Kombinácia týchto ochranných zložiek so selénom môže byť prísľubom ochrany zdravia. Ako však upozorňuje RNDr. Gabriel Hocman, „zvýšenie obsahu selénu zároveň vyvoláva aj zníženie obsahu ostatných ochranných látok, a to až o 80 percent. Z toho vyplýva, že na deje v organizme treba nazerať komplexne a umelé zvyšovanie jednej účinnej zložky v tele môže mať za následok aj neočakávaný vplyv na iné látky."
Takže aj keď má selén spomínané priaznivé účinky, treba mať na pamäti, že jeho nadbytok môže uškodiť a nekontrolované užívanie môže ohroziť zdravie. Ak užívate výživové doplnky s obsahom tohto prvku, dbajte, aby ste neprekračovali odporúčanú dennú dávku.
Nezabudnite si prostredníctvom Systému overovania liekových interakcií na www.adcc.sk preveriť aj vzájomné interakcie doplnkov výživy s akýmikoľvek liekmi, ktoré užívate. Nielen určité lieky navzájom, ale aj výživové doplnky v kombinácii s niektorými liekmi totiž môžu mať nežiaduce účinky, alebo ich kombinácia môže byť neprípustná.