BRATISLAVA. Na Slovensku bolo v tomto roku do informačného systému prenosných ochorení hlásených 13 epidémií salmonelózy.
"Najčastejšou príčinou boli nedostatky pri príprave jedál a skladovanie hotových výrobkov," uviedla pre TASR Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR. Zdrojom nákazy bývajú často výrobky obsahujúce nedostatočne tepelne spracované vajcia, napríklad zemiakový šalát s majonézou.
Pre hrozbu salmonelózy sa neodporúča konzumovať vajíčka namäkko. Aj preto je dnes zakázaná konzumácia jedál, do ktorých sa pridávajú surové vajcia v rámci spoločného stravovania.
Škrupina vajíčka môže byť rôznym spôsobom znečistená alebo kontaminovaná a treba dbať na to, aby sa pri manipulácii s ním nedostala do pokrmov, pretože napr. zdroje salmonely sa nachádzajú na škrupine alebo pod ňou. Čerstvosť vajec môžeme vyskúšať ponorením do vody. Čerstvé vajce klesne na dno, staršie sa vo vode vznáša, alebo vypláva na povrch.
Črevné ochorenia majú podobný priebeh. Sprevádzajú ich hnačky, navyše pre salmonelózu je charakteristická aj vysoká teplota. Pri liečbe je dôležitá najmä rehydratácia. Inkubačná doba salmonelózy je osem hodín až dva dni. V prípade podozrenia na infekciu je dôležité čo najskôr vyhľadať lekára.
Nejde síce o smrteľné ochorenia, no pre pacienta znamenajú diskomfort a spôsobujú vysokú mieru práceneschopnosti. Najrizikovejšie skupiny tvoria malé deti a starší ľudia, pre ktorých predstavuje dehydratácia vážne nebezpečenstvo.