SME

Oči v lete

Škodlivému pôsobeniu UV žiarenia je počas leta vystavená nielen pokožka tela, trpia ním aj oči a koža okolo nich. Prázdniny prinášajú aj vyššie riziko infekcií.

(Zdroj: Ilustračné foto - sxc.hu)

K najčastejším závažným ochoreniam očí patrí sivý zákal, degenerácia makuly - žltej škvrny, prípadne rakovina pokožky očného okolia, ktorá vzniká pri nedostatočnom ošetrovaní vhodnými prípravkami v dôsledku pôsobenia slnečného žiarenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé závažné ochorenia očí bývajú podmienené aj dlhodobým škodlivým pôsobením UV žiarenia. A tak, ako sa počas leta treba vo zvýšenej miere starať o ochranu pokožky pred škodlivým vplyvom UV žiarenia, nesmieme zabúdať ani na oči a ich okolie.
Základným opatrením je kúpa kvalitných slnečných okuliarov s vhodným UV filtrom. Nekvalitné okuliare totiž môžu namiesto ochrany ešte prispieť k poškodeniu vášho zraku.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležitá je informácia, koľko percent UV žiarenia dokáže filter na okuliaroch zachytiť.
V prípade dobrých a kvalitných okuliarov by to malo byť 99 až 100 percent UV žiarenia. Okuliare s filtrom s nízkym stupňom ochrany sú skôr imidžovým kúskom ako prostriedkom na ochranu zraku.

Poškodenie hrozí v lete aj v zime

Kvalitné slnečné okuliare vás ochránia pred škodlivým UV žiarením v prípade, že netrpíte suchým okom, nemáte poškodenie zreničky alebo inú očnú chybu.
Ak však trpíte niektorým z poškodení oka a užívate niektoré lieky alebo ste svetloplachí, treba sa dlhšiemu pobytu na slnku sa vyhýbať. To platí aj pre pacientov, ktorí užívajú lieky zvyšujúce fotosenzitivitu.

Odborníci varujú, že prílišné vystavenie sa UV lúčom môže vyvolať akútnu reakciu - fotokeratitídu. Nazýva sa aj snežná slepota. Intenzívne pôsobenie UV žiarenia totiž poškodzuje povrchové bunky oka. To môže nastať nielen počas letných mesiacov, ale aj v zime, keď sa slnečné lúče odrážajú od snehu.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že máte porušenú tvorbu slzného filmu (suché oko), tak vám oko môže poškodiť aj menšia dávka slnečného žiarenia. Rohovka je najcitlivejším orgánom oka a stačí poškodenie malého množstva povrchových buniek, aby vznikol bolestivý zápal. V takomto prípade treba ihneď navštíviť odborníka, ktorý zvolí vhodnú liečbu.

glass3.jpg

Šošovky najlepšie na jeden deň

Vybavené UV filtrom by mali byť aj vaše dioptrické okuliare, ak ich nosíte. Mnohí ľudia však namiesto okuliarov uprednostňujú kontaktné očné šošovky. Nevýhodou ich používania je náročnejšia starostlivosť, výhodou je možnosť súčasného použitia slnečných okuliarov.

Starostlivosť o šošovky v lete má svoje špecifiká. Kúpanie či športy totiž zvyšujú riziko infekcií.
O kontaktné šošovky s dlhším časom výmeny sa treba starať a treba dôsledne dodržiavať prísny hygienický režim. Oftalmologička Adriana Smorádková pritom potvrdzuje: nosenie kontaktných šošoviek nie je obmedzené ročným obdobím a v lete je možné ich mať aj pri plávaní a športovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Pri plávaní si treba chrániť oči aj plaveckými okuliarami, aby sa obmedzilo riziko vzniku infekcie. Najlepšie sú preto jednodňové kontaktné šošovky, ktoré si ráno vložíte do oka a večer ich vyhodíte. Sú najpohodlnejšie z hľadiska hygieny, pretože odpadá starostlivosť o ich každodenné čistenie. Tento typ kontaktných šošoviek sa odporúča aj pri cestách do exotických krajín a krajín s nižším hygienickým štandardom.
Niektorým ľuďom trpiacim určitými typmi alergií však môže materiál, z ktorého sú šošovky vyrobené, dráždiť oči, takže sa nakoniec musia vrátiť k noseniu okuliarov.

Vedeli ste?

Prečo veľa svetla škodí očiam

Každá bunka na sietnici má určitú celkovú kapacitu, koľko znesie svetla. „Keď sa dané množstvo v živote človeka presiahne, bunka sa trvalo poškodí, vysvetľuje v Oftalmo magazíne oftalmológ ružinovskej nemocnice v Bratislave Jozef Čmelo.

SkryťVypnúť reklamu

Čiže ak niekto pracuje v podmienkach, kde je zrak trvalo namáhaný nadmierou svetla. Napríklad inštruktori lyžovania, pracovníci obsluhy vlekov, ľudia pracujúci vo vysokých nadmorských výškach alebo v lete napríklad ľudia, ktorí sa viac zdržiavajú pri vode, treba uvažovať o primeraných slnečných okuliaroch.

(mv)

Muži, starajte sa. Nejde len o vrásky

Okrem očí sa v lete treba starať aj o pokožku okolo nich. Keďže je zvlášť jemná, poškodenie agresívnym UV žiarením môže spôsobiť aj vznik rakoviny. Pokožku očného okolia treba preto chrániť výživnými krémami s ochranným faktorom na to určeným. „Zároveň treba dbať na hygienu rúk, aby nedošlo k prenosu choroboplodných zárodkov do oka," radí Smorádková.

Protivráskové pôsobenie takýchto krémov nie je z oftalmologického hľadiska podstatné. Dôležité je, aby krémy na ošetrenie očného okolia obsahovali dostatok vitamínov C a B. Výživu očí môžete podporiť aj vhodnou stravou, dôležité je prijímať dostatok antioxidantov ako je vitamín B, C a kyselina listová.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ešte ohrozuje naše oči

Okrem neblahého pôsobenia slnečných lúčov hrozia našim očiam v lete aj ďalšie riziká. „Počas leta môžu oko postihnúť hlavne zápaly spojoviek. Ohrození sú najmä ľudia, ktorí sa kúpu v prírodných jazerách, v ktorých sa môžu vyskytovať toxické sinice," vysvetľuje oftalmologička. Sinice môžu okrem zápalov spojoviek vyvolávať alergické reakcie, dýchacie problémy či kožné vyrážky.

Avšak aj voda v bazénoch na kúpaliskách môže spôsobiť zápaly spojoviek. Zápaly spojoviek a jačmene na viečkach môžu vznikať i v dôsledku používania ventilátorov a klimatizácie. Silnejší vietor, prievan, klimatizácia, ventilácia môžu vyvolávať zvýšené slzenie a aj zvýšené vysušovanie očí. V takýchto prípadoch je vhodné používať kvapky.
U plavcov sa môže vyskytovať aj takzvaný plavárenský katar. Spôsobuje ho chlamýdiová infekcia, ktorá sa zvykne vyskytovať v nedostatočne chlórovaných bazénoch.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa čoho vyberať slnečné okuliare

Kým si kúpite niektorý z výrobkov, zvážte svoje potreby

Žiadajte si certifikát

Okuliare by mať kvalitný UV filter. Preto ak si ich kupujete inde ako v optike alebo certifikovaných predajniach, požiadajte predávajúceho, aby vám predložil certifikát. Tak sa môžete uistiť, čo kupujete. Ceny bežných okuliarov sa pohybujú orientačne od 11 eur, za luxusné značkové okuliare zaplatíte aj viac ako 350 eur.

Rozhoduje aj tvar

Okuliare by mali byť ľahké a dobre „sedieť na nose". Nemali by nikde tlačiť, ani za ušami. Tvar okuliarov by mal zodpovedať veľkosti a tvaru tváre. Ak je medzi sklami a očami príliš málo priestoru, môže dochádzať k prehrievaniu okolia očí v dôsledku sústredenia infračerveného žiarenia. Široký bočný rám blokuje vniknutie slnečného žiarenia do oka, čím sa zvyšuje ochrana. Avšak napríklad u šoférov môže obmedzovať zorné pole. Hrúbka a zakrivenie šošoviek by mali byť rovnomerné.
Slnečné okuliare pre deti by mali byť aj odolné proti nárazu (označenie „impact resistant").

SkryťVypnúť reklamu

Urobte si malý test

Pri výbere slnečných okuliarov berte do úvahy účel, na aký ich kupujete. Ak idete do hôr, zvlášť v zime, bočnice okuliarov by mali byť čo najširšie, aby ste boli chránení aj pred odrazenými slnečnými lúčmi. Sneh odráža najviac žiarenia, až 60 - 80 percent, piesok na pláži 15 percent a voda okolo päť percent slnečného žiarenia.
Dbajte na správne sfarbenie skiel, ako test sa odporúča jednoduchá skúška: ak sa v okuliaroch pozeráte v príslušnom prostredí do zrkadla, nemali by ste vidieť svoje oči.

Pozor pri chorobách

Ak máte glaukóm, určite si nekupujte okuliare s oranžovočervenými filtrami, vhodné je skôr hnedozelené sfarbenie. Pokiaľ ste po operácii šošovky, mali by ste nosiť slnečné okuliare, ktorých filter dokáže kompletne absorbovať UV a IR žiarenie.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

Vedeli ste?

Kategórie ochranných filtrov

Okuliare s UV filtrom rozdeľujeme podľa stupňa ochrany na štyri až päť typov. Kategória filtra určuje priepustnosť svetla šošovkami slnečných okuliarov.

Prvý stupeň prepúšťa najviac - až 80 až 100 percent slnečného žiarenia. Takéto okuliare oči pred škodlivým žiarením neochránia. Naopak, ak ich nosíte v obdobiach, keď je intenzita žiarenia najväčšia, tak si dokonca zrak ohrozujete viac, ako keby ste na očiach nemali žiadne okuliare. Zreničky sa totiž pod tmavými sklami bez potrebnej UV ochrany viac rozšíria a tak sa do oka dostáva oveľa viac nebezpečného žiarenia.

Ak by ste okuliare nemali, zapracoval by prirodzený obranný mechanizmus oka. Pri ňom sa zrenica zúži, aby do oka preniklo čo najmenej škodlivých lúčov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie stupne si vyberajte podľa náročnosti prostredia. Druhý stupeň - prepúšťa 43 až 80 percent slnečného žiarenia, tretí stupeň 18 až 43 percent slnečného žiarenia a štvrtý 8 až 18 percent slnečného žiarenia.

Piaty stupeň predstavuje typ okuliarov s najvyššou ochranou - taký filter prepúšťa iba tri až osem percent slnečného žiarenia. Takéto okuliare by určite nemali chýbať vo vašej výbave, ak sa chystáte na dlhodobý pobyt pri mori, ale aj na vysokohorskú turistiku.
Ak máte o kvalite svojich slnečných okuliarov pochybnosti, môžete si ich nechať skontrolovať v niektorých predajniach optiky.

(mv)

Čo v prípade dioptrií

Ak chcete kombinovať dioptrické a slnečné okuliare, máte niekoľko možností.

pre_ny.jpgPrvou z možností, ako sa vysporiadať so slnečnými lúčmi v prípade, že potrebujete dioptrické okuliare, je mať dioptrické slnečné okuliare. Táto možnosť je podľa odborníkov najlepšia, avšak dioptrické sklá nie je možné vsadiť do akéhokoľvek rámu.

SkryťVypnúť reklamu

Môžete si vybrať buď sklá s trvalým sfarbením, alebo takzvané fotochromatické sklá. Ak ste sa rozhodli pre sklá s trvalým sfarbením, nevýhodou je, že v takom prípade musíte so sebou nosiť aj klasické okuliare s čírymi sklami. Pri výbere sfarbenia skiel si môžete zvoliť z aktuálnych farebných odtieňov.

Existujú aj fotochromatické sklá, ktoré reagujú na intenzitu svetla a odporúčajú sa ľuďom, ktorí nosia okuliare stále a nechcú striedať slnečné dioptrické okuliare s okuliarami s čírymi sklami. Ak v takých okuliaroch prejdete z miestnosti na slnko, sklá počas niekoľkých sekúnd stmavnú, v opačnom prípade budú zasa číre.

Pokiaľ sa rozhodnete pre dioptrické slnečné okuliare, okrem typu a sfarbenia skla si môžete vybrať aj niektoré ďalšie povrchové úpravy, čím podporíte kvalitu ochrany svojho zraku. Môžu to byť napríklad polarizačné či antireflexné sklá, alebo rôzne zrkadlové vrstvy.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou možnosťou je kombinácia kontaktných šošoviek a slnečných okuliarov. Nie je však vhodná pre každého, v určitých prípadoch sa nosenie kontaktných šošoviek neodporúča.

Ak vám nevyhovuje ani jedna z uvedených možností, môžete použiť vkladací dioptrický klip do slnečných okuliarov (tie však musia byť na takúto možnosť uspôsobené) alebo musia mať predsádku - predves - nasadí sa na číre dioptrické okuliare.

Nezabúdajte, že aj dioptrické okuliare - číre i slnečné, potrebujú pravidelnú starostlivosť. Ich životnosť môžete predĺžiť, ak sa o ne budete vhodne starať. V očnej optike vám nielen dotiahnu uvoľnené časti, ale vám okuliare aj vyčistia ultrazvukom. Pri bežnej údržbe je vhodné sklá umývať saponátom pod tečúcou vodou (nie však horúcou), tak ich dokonale odmastíte a zbavíte nečistôt.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

Ako správne kvapkať do očí:drops1.jpg

  • kvapky môže v lete ochrániť oči napríklad v priestoroch s klimatizáciou,
  • kvapkajte si ich len do vnútorného kútika oka,
  • ak používate viacero rôznych druhov kvapiek súčasne, nekvapkajte ich do oka naraz, medzi ich použitím si spravte aspoň päťminútovú prestávku,
  • ak máte očné kvapky vo forme suspenzie, tak pred každým použitím dôkladne potraste fľaštičkou.

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu