BRATISLAVA. Mnoho mužov ju však aj napriek tomu zanedbáva.
Rakovina prostaty sa najčastejšie vyskytuje u mužov vo veku nad 50 rokov. Keďže ide o ochorenie týkajúce sa starších mužov, so zvyšujúcim sa priemerným vekom populácie sa zvyšuje aj počet prípadov karcinómu prostaty v populácii vyspelých krajín.
Medzi rizikových patria tí, v ktorých rodine sa už podobný prípad vyskytol a tí, ktorých strava obsahuje veľké množstvo živočíšnych tukov. Rakovina prostaty sa dá zistiť vyšetrením z krvi i prehmataním prstom cez konečník. Prvé vyšetrenie by sa malo robiť po 40. roku života.
Prvé príznaky ochorenia sú podobné ako pri zväčšenej prostate. Pacientovi znepríjemňuje život častejšie močenie v noci, cez deň, neskorý štart močenia, slabší prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra až nemožnosť vymočiť sa. Medzi prvé príznaky môže patriť aj krv v moči viditeľná buď pod mikroskopom, alebo aj voľným okom. Mnohí postihnutí jedinci však nemusia mať najmä v začiatočných štádiách karcinómu prostaty žiadne príznaky.
Asi jedno percento všetkých zhubných nádorov u mužov predstavujú nádory semenníkov. Vyskytujú sa v každom veku, najčastejšie však vo vekovej skupine medzi 20. až 35. rokom života. Ročne pribúda asi 220 nových prípadov ochorenia. Príčiny bývajú vrodené, rizikovým faktorom je aj pruh, niektoré vírusové ochorenia vyvolávajúce zápal semenníka.
Nádor semenníka sa môže prejavovať predovšetkým zmenou objemu a tvaru semenníka. Pokiaľ si muž nahmatá nejakú hrčku alebo iný podozrivý útvar v miešku, ktorý sa nenachádza aj na druhej strane, mal by bez meškania navštíviť odborníka. Každú podozrivú zmenu by mal posúdiť urológ. Tak ako by u žien malo byť samozrejmosťou samovyšetrovanie prsníkov, u mužov by to malo byť samovyšetrovanie semenníkov.