Rakovina semenníka je zriedkavým zhubným nádorom. Ide o jednu z ľahšie liečiteľných foriem rakovín, ak sa zachytí včas.
Prevažne sa vyskytuje u mladších mužov vo veku 15 až 35 rokov.
Rakovina semenníkov vzniká zo zárodočných buniek semenníka. To je tkanivo, z ktorého vznikajú mužské pohlavné bunky - spermie. Presné príčiny, ktoré vedú k rakovine semenníka, nie sú zatiaľ objasnené. Sú však známe niektoré rizikové faktory, ako genetická predispozícia, vplyv prostredia, infekcií alebo nezostúpenie semenníka.
Úder do semenníka či nosenie tesného spodnej bielizne nespôsobujú rakovinu semenníkov.
Príznaky rakoviny semenníka
Hlavným symptómom pri rakovine semenníka býva zväčšenie semenníka alebo hrčka na niektorom zo semenníkov. Zväčšenie je bezbolestné, zväčša jednostranné a opuch je na dotyk tvrdý.
Štádiá rakoviny semenníka
- štádium - rakovina je iba v semenníku,
- štádium - rakovina sa rozšírila do lymfatických uzlín brucha,
- štádium - rakovina sa rozšírila za lymfatické uzliny brucha a môže sa nachádzať v pľúcach či pečeni.
Zväčšenie si často nahmatá sám pacient alebo aj partnerka či partner. Samovyšetrenie raz za mesiac preto zohráva dôležitú rolu vo včasnej diagnóze ochorenia.
Bolesti sú zriedkavé, ide napríklad o jednostranné ťahanie v semenníku alebo v miešku.
Sprievodne sa môže vyskytnúť nahromadenie tekutiny okolo semenníka (hydrokéla). Pri hormonálne aktívnych tumoroch môžu vznikať symptómy cez hormonálnu produkciu, ako napríklad neplodnosť, úbytok sexuálnej žiadostivosti (libido) alebo zväčšenie mužských pŕs (tzv. gynekomastia).
Pri pokročilom ochorení sa môžu vyskytovať ťažkosti spojené s metastázami. Človek môže pociťovať tupú bolesť alebo si nahmatať tvrdé hrčky v iných častiach tela.
- Prečítajte si rozhovor s urológom o rakovine semenníkov.
Ako prebieha vyšetrenie semenníkov
Lekár - urológ sa pýta na rodinnú anamnézu a najmä výskyt rakoviny v rodine či možné rizikové faktory ako kryptorchizmus - nezostúpený semenník.
Už samotné ohmatanie semenníka môže lekára priviesť k podozreniu na túto chorobu. Svetelným zdrojom lekár semenník presvieti a obrazne znázorní pevnú štruktúru pomocou vyšetrenia ultrazvukom (sonografia semenníka).
Vyšetrenie krvi podá lekárom informácie o celkovom stave a funkcii jednotlivých orgánov. V krvi sa však dajú dokázať aj nádorové markery - bielkoviny, ktoré napovedajú o existencii, priebehu a prognóze rakovinového ochorenia.
Pri rakovine semenníka sú dôležitými nádorovými markermi AFP (alfa-fetoproteín), beta HCG (ľudský choriogonadotropín), LDH (laktátdehydrogenáza) a PLAP (placentárna alkalická fosfatáza).
Nádorové markery musia byť vždy určené pred začiatkom liečby.

Liečba rakoviny semenníka
Pretože sa v semenníku nachádzajú rôzne typy buniek, rozdeľuje sa rakovina semenníka podľa svojho vzniku na dve približne rovnako časté hlavné skupiny: seminómy a non-seminómy.
Seminómy sú pozorované častejšie medzi 30. a 40. rokom života, pričom non-seminómy sa prevažne vyskytujú o desať rokov skôr.
Na prvom mieste v liečbe stojí vždy operácia, pri ktorej sa odoberá tkanivo na biopsiu a následne sa pristúpi k operatívnemu odstráneniu postihnutého semenníka. Iba malé percento nádorov sa nerieši hneď operatívne.
Ako liečba rakoviny semenníka potom prichádza do úvahy chemoterapia aj rádioterapia. Voľba liečebnej metódy závisí v prvom rade od druhu tumoru a od štádia rakoviny.
Odstránenie semenníkov
Operácia vždy nasleduje prístupom od slabiny. Chirurg môže odobrať tkanivo na potvrdenie diagnózy alebo jej štádia. Pri nájdení tumoru sa však vždy pristupuje k odstráneniu celého semenníka.
Namiesto odobratého semenníka môže lekársky tím vložiť silikónový implantát pre prirodzený vzhľad aj pocit.
Operácia je vo väčšine prípadov bez komplikácií. Zriedkavo môže pacient krvácať alebo dostať pooperačnú infekciu.
Ak pacient uvažuje o splodení potomkov, mal by to prebrať s lekármi pred operáciou. Veľa mužov sa môže stať biologickým otcom aj po odstránení semenníka.
Život bez semenníkov
Plné zotavenie po operácii trvá niekoľko týždňov, hoci pacient sa cíti lepšie už pár dní po operácii.
Pri odstránení jedného semenníka by mal byť pacient stále schopný dosiahnuť erekciu a mať sex. Semenník na protiľahlej strane v budúcnosti prevezme funkciu produkcie spermií a testosterónu. U niektorých pacientov s nádorom však môže byť tvorba semena z doteraz nezistených dôvodov obmedzená aj pri zdravom semenníku.
Ak príde muž o oba semenníky, telo nebude schopné vytvárať žiadne spermie. V takomto prípade je muž neplodný. O vplyve na plodnosť je potrebné sa rozprávať s lekármi pred operáciou a prípadne si dať vyšetriť a zmraziť spermie.
Prečítajte si reálny príbeh o diagnóze rakoviny a živote bez semenníkov.
Podporná liečba
Dodatočná liečba po operácii môže byť buď radiačná terapia alebo chemoterapia. Je závislá od druhu rakoviny semenníka ako aj od štádia ochorenia.
V skorých štádiách nádoru, keď je nádor na semenníku ohraničený, nasleduje vždy radiačná terapia lymfatických ciest pozdĺž veľkých ciev medzi telom jedenásteho hrudného stavca a telom štvrtého driekového stavca ako aj pozdĺž ciev panvy na postihnutej strane.
Radiačná terapia má zničiť všetky eventuálne alebo skutočne existujúce metastázy v oblasti brucha, respektíve má zabrániť rozšíreniu nádoru.
Celková potrebná dávka je relatívne malá a pre pacienta je spojená len s malými nežiadúcimi účinkami.
Alternatívne môže nasledovať chemoterapia s obsahom platiny alebo kombinácia viacerých liekov. Chemoterapia sa zvyčajne užíva priamo do žily jeden- až štyrikrát v trojtýždňových intervaloch.
Ak sa rakovina semenníka s vysokou pravdepodobnosťou (zatiaľ) nerozšírila mimo semenník, existuje aj možnosť vyčkávacej taktiky. pacienti sú miesto podpornej liečby vyšetrovaní pravidelne v malých časových intervaloch pre rýchle rozpoznanie recidívy nádoru alebo metastáz.
Najčastejšie vedľajšie účinky liečby rakoviny semenníka:
- infekcia po chemoterapii, ktorá znižuje počet bielych krviniek a tým riziko vzniku infekcie,
- znížená kvalita ejakulátu,
- únava,
- podráždený žalúdok a nevoľnosť, keďže chemoterapia aj rádioterapia môžu dráždiť žalúdok a spôsobiť nechutenstvo,
- hnačka,
- zmeny na koži.
Prognóza ochorenia
Rakovina semenníkov patrí k rakovinovým ochoreniam s dobrou až veľmi dobrou prognózou. U pacientov v prvom štádiu, čiže kde neexistujú žiadne metastázy v lymfatických uzlinách ani vzdialené metastázy, je miera vyliečenia 98 – 100 percent.
Aj v metastázujúcich štádiách sú vyhliadky na úspech dobré: Pri seminómoch je 5 ročná miera prežitia v štádiu III zhruba 70 percent; pri non-seminómoch prežije priemerne 60 percent pacientov minimálne prvých päť rokov po skončení terapie.
Čiže seminómy vykazujú oproti non-seminómom priaznivejšiu prognózu. Paria k nádorom s nízkym rizikom. Pri non-seminómoch sú známe viaceré faktory, ktoré sa na prognóze prejavujú negatívne. Patria k nim veľkosť nádoru, extrémne vysoké hodnoty beta-HCG a AFP ako i vrastanie nádoru do ciev.
Približne u 5 % pacientov s rakovinou semenníka sa v ďalšom priebehu vyvinie rakovina semenníka na protiľahlej strane. Z tohto dôvodu nasleduje pri odstránení skutočne napadnutého semenníka odber tkaniva zo semenníka na protiľahlej strane.
U zhruba piatich percent pacientov možno už v tomto čase dokázať testikulárnu intraepitelovú neopláziu (TIN), ktorá sa pokladá za predstupeň neskoršej rakoviny semenníka. V týchto prípadoch sa semenník ožaruje. Radiačnou terapiou však zmiznú zárodkové bunky, čiže už nie sú produkované spermie a muž sa stáva neplodným. Bunky produkujúce testosterón sú naproti tomu odolnejšie. Náhradná hormonálna terapia nie je preto spravidla potrebná. Ani sexuálny život pacientov nie je narušený.
Aby sa vyhlo riziku neplodnosti podmienenej liečbou, radí sa mladým mužom, aby včas pred liečbou uložili semeno v spermobanke. Tam je uchovávané zmrazené a v prípade, že si muž želá dieťa, môže byť opätovne rozmrazené a dodané na umelé oplodnenie.
- Prečítajte si viac o rakovine semenníka v príručke pre pacientov od Európskej spoločnosti pre lekársku onkológiu.
Metastázy pri rakovine semenníka
Pri rakovine semenníka vznikajú metastázy častejšie lymfatickou než krvnou cestou.
Pritom bývajú prevažne postihované lymfatické uzliny pozdĺž veľkých ciev, aorty a dolnej dutej žily, od jedenásteho hrudníkového stavca až po dolný okraj tela štvrtého driekového stavca.
Krvnou cestou sa metastázy môžu pri treťom štádiu dostať do pľúc, kostí a mozgu.
Na zistenie metastáz alebo na ich vylúčenie, sú na výber okrem ultrazvukového vyšetrenia k dispozícii ešte ďalšie postupy: röntgénové vyšetrenie pľúc, počítačová tomografia (CT) pľúc a brušnej dutiny, pri alergii na kontrastnú látku je lepšia magnetorezonančná tomografia (MRT).
Samovyšetrenie semenníkov
Mnohí muži s rakovinou semenníka nemali žiadne známe rizikové faktory. Navyše mnohé ako - nezostúpenie semenníkov, etnické pozadie či genetickú predispozíciu nie je možné zmeniť.
Každému mužovi medzi 15. a 40. rokom života sa preto odporúča pravidelné samovyšetrovanie semenníkov, ktoré slúži ako včasná diagnostika nádoru.
Najlepší čas na vyšetrenie semenníkov je po teplom kúpeli alebo sprche, keď sú semenníky ľahšie na prehmatávanie, píše Európska urologická asociácia:
- V stoji si jemne chyťte miešok a nahmatajte v ňom semenník. Semenníky vždy vyšetrujte jednotlivo.
- Semenník uchopte medzi palec a prsty a prejdite postupne po celom jeho povrchu.
- Všímajte si nezvyčajné zväčšenie (je napríklad bežné, že jeden semenník je o niečo väčší ako druhý) a tvrdé hrbolčeky.
- Ak si nájdete hrčku, zväčšenie alebo iné zmeny, navštívte lekára pre vylúčenie rakoviny.
- Obrázkový návod na samovyšetrenie semenníkov nájdete na stránkach občianskeho združenia Nie rakovine či Ligy proti rakovine.