Zhruba každý pracovný deň v roku sa jeden slovenský muž dozvie, že má rakovinu semenníka . Vyjadrené v číslach výskytu tohto onkologického ochorenia je Slovensko 6. najhoršie v Európe. „Avšak v súčasnosti na Slovensku okolo 95 percent pacientov prežíva minimálne päť rokov od stanovenia diagnózy nádoru semenníka, bez ohľadu na štádium ochorenia,“ hovorí prednosta I. onkologickej kliniky Lekárskej fakulty UK a Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave prof. MUDr. Dalibor ONDRUŠ, DrSc.
Koľkým pacientom týždenne oznámite, že majú rakovinu semenníkov?
V našom centre je to asi jeden pacient s príznakmi nádoru semenníka mesačne, ktorého odporučíme na operáciu. Väčšina pacientov však príde z iných nemocníc až po operácii, po odstránení semenníka s novozisteným nádorom. Tak ostáva niekedy až na mne oznámiť nepríjemnú informáciu – máte nádor a vysvetľovať, čo to obnáša.
Ako sa v tej chvíli cítite?
Stále je to otázka citlivého prístupu, nedarí sa mi odosobniť. Každého pacienta, najmä mladého, beriem ako svojho príbuzného, ktorý vkladá do mňa určitú dôveru a čaká pomoc.
Záleží podľa vás na tom, ako podobnú správu lekár podá pacientovi?
Žiaľ, niekedy prichádzajú ku mne pacienti s novozisteným nádorom bez podrobnej informovanosti zo strany rajónneho urológa, resp. dokonca operatéra, ktorý v tom čase ešte nemá všetky potrebné informácie o ochorení.
Potom si treba nájsť čas a porozprávať sa.