Zápal semenníkov - orchitída - je zriedkavé, no veľmi bolestivé ochorenie. Môžu ho spôsobiť baktérie alebo vírusové ochorenia. Býva tiež sprievodným príznakom pohlavnej choroby.
Jeho súčasťou často býva aj zápal nadsemenníkov (stočené kanáliky, v ktorých dozrievajú spermie) a sprevádza ho začervenenie a bolestivý opuch mieška.
Bolesť sa začína náhle a postihuje jeden alebo obidva semenníky. Infekcia sa niekedy rozšíri na ostatné močové a pohlavné orgány, najmä na močovú rúru, semenovod a prostatu.
Príznaky
Príznaky zápalu semenníkov
Symptómy sa zvyčajne objavia náhle a patria medzi ne:
- mierna až silná bolesť jedného alebo oboch semenníkov,
- opuch semenníkov na jednej alebo oboch stranách,
- bolesti mieška, začervenanie,
- niekedy teploty a únava.
Nahromadením tekutiny v obaloch semenníka vzniká hydrokéla (vodná prietrž - nahromadenie tekutiny medzi membránami semenníkov). Po vyplnení obalov hnisom vznikne absces (ohraničená hnisavá dutina). Ochorenie vyžaduje rýchlu liečbu, inak hrozí nebezpečenstvo neplodnosti.
Dlhodobo zavedená močová cievka, chronický zápal močovej rúry, rakovina semenníkov alebo vrodené deformity môžu viesť k chronickej forme týchto ochorení.
Príznaky zápalu nadsemenníkov
Zápal nadsemenníkov - epididymitídu - taktiež sprevádza bolesť zvyčajne na jednej strane, ktorá nastupuje pomaly. Okrem toho sa môžu objaviť:
- opuch či zmena farby mieška,
- miešok teplý na dotyk,
- bolesť pri močení,
- časté nutkanie na močenie,
- výtok z penisu,
- bolesť v podbrušku či oblasti panvy,
- krv v semene.
Príčiny vzniku zápalu
Ochorenie môže postihnúť muža v každom veku, ale hlavnú rizikovú skupinu predstavujú mladí ľudia, pohlavne aktívni muži.
K vyvolávajúcim príčinám patria kvapavka, chlamýdie a ďalšie pohlavné choroby, infekcie močovej sústavy, prostatitída a komplikácie po operácii prostaty.
Vírusový zápal semenníkov môže byť aj komplikáciou mumpsu - zápalu príušných žliaz. Zhruba tretina mužov, ktorá sa nakazí mumpsom po puberte, má aj zápal semenníkov.
Zápal nadsemenníkov sa môže zriedkavo objaviť aj pri tuberkulóze.
Čo robiť pri zápale semenníkov
Čo najskôr vyhľadajte lekára. Náhla bolesť totiž môže značiť aj torziu semenníka, ktorá môže viesť k strate semenníka.
Bolesti môže zmierniť acylpyrín, ibuprofén či iné nesteroidné protizápalové lieky, ale napríklad aj ľadový obklad priložený na miešok.
Ľahnite si do postele a miešok si podložte zloženým uterákom, aby ste zmiernili ťah. Na miešok si neprikladajte horúce obklady. Mohlo by to poškodiť zárodočné bunky, z ktorých sa vytvárajú pohlavné bunky – spermie.
Počas rekonvalescencie sa zrieknite pohlavného styku, obmedzte cvičenie, zdvíhanie ťažkých vecí a ostatnú fyzickú aktivitu. Lekári pacientom môžu odporučiť aj nosenie suspenzoru po dobu 6 a viac týždňov.
Liečba zápalu semenníkov
Okamžitú úľavu od bolesti môže priniesť aplikácia lokálneho anestetika do semenovodu. Niekedy sa robí ultrazvukové vyšetrenie.
Moč alebo sekrét z močovej rúry sa vyšetrí na prítomnosť baktérií a podľa výsledku sa nasadia antibiotiká.
Nahromadená tekutina sa niekedy vstrebe samovoľne, inak lekár vykoná punkciu ihlou. Absces je potrebné otvoriť operačne a vydrenážovať.
Chronický zápal nadsemenníkov sa zvyčajne nezaobíde bez operačného zákroku. Problémy môže vyriešiť podviazanie semenovodu. Pri pretrvávaní ťažkostí a bolesti sa nadsemenník často odstraňuje.
Prevencia
Svoje riziko vzniku zápalu semenníkov môžete výrazne znížiť najmä dvomi zásahmi.
- Prvým je očkovanie proti mumpsu, ktorý je najčastejšou príčinou vírusového zápalu semenníkov.
- Druhým je praktizovanie bezpečného sexu iba s jedným partnerom či partnerkou a za použitia kondómu.