Príznaky
- Náhla prudká bolesť jedného semenníka
- Postihnutý semenník je položený vyššie ako druhý
- Opuch, zápal a bolesti mieška
Rizikové skupiny
Torzia semeníka (stočenie spermatického povrazca) sa vyskytuje v každom veku, najčastejšie však v dospievaní, no môže sa objaviť aj u novorodencov. Väčšinou vzniká spontánne, niekedy môže byť vyvolaná mimoriadnou záťažou alebo úrazom.
Priebeh
Spermatický povrazec udržiava semenník na jeho mieste v miešku a umožňuje mu pohyb. Pri torzii sa povrazec otočí a zaškrtí prívod krvi k semenníku. Otočenie sa prejaví náhlou silnou bolesťou, ktorá sa zhoršuje. Bolesť môže ustúpiť, ale pretrváva napätie a sčervenanie mieška. Postihnutý semenník je väčší a vyššie položený ako na druhej strane. Bez prívodu kyslíka hrozí odumretie buniek.
Liečba
Na zmiernenei bolesti sa používajú lokálne anestetiká. Prietok krvi v postihnutom povrazci sa zisťuje Dopplerovou farebnou sonografiou (zvukové vlny s vysokou frekvenciou a špeciálne žiarenie). Súčasťou liečby je okamžitá operácia s cieľom odstrániť torziu a obnoviť prietok krvi. Ak bunky odumreli, odstraňuje sa celý semenník.
Prevencia
Niekedy torzia trvá iba niekoľko minút a potom sa spermatický reťazec vráti do pôvodnej polohy. Opakovaniam možno zabrániť operačným zákorokom, pri ktorom sa upraví poloha semenníka. Iné preventívne opatrenia nie sú známe.
UPOZORNENIE
Torzia semenníka si vyžaduje okamžité odborné ošetrenia. Odkladanie vedie k odumretiu buniek a ku gangréne, ktorá môže ohroziť druhý semenník a spôsobiť neplodosť.